Reklam
Reklam
Tahsin Yücel: ''Edebiyat her alana biraz dokunur''

Tahsin Yücel: ''Edebiyat her alana biraz dokunur''

Usta öykü ve roman yazarı Prof. Dr. Tahsin Yücel, “Yazılar ve Sözler” söyleşisi kapsamında Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu öğrenciler ile bir araya geldi. 

Usta öykü ve roman yazarı, denemeci, eleştirmen, çevirmen olan ve akademisyen Tahsin Yücel, 17 Nisan Salı günü Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Kavacık yerleşkesi Konferans Salonu’nda “Yazılar ve Sözler” söyleşisi dizisinin ilk konuğu olarak davetliler, öğrenciler, Yüksekokul akademik ve idari personeli ile bir araya geldi. 

“Başlangıçta Söz Vardı” başlıklı konuşmasına kendi hayatından kesitler anlatarak başlayan Prof.Dr. Tahsin Yücel, birçok alanda farklı türde eserler verdiğini, bu nedenle de kimilerinin kendisini öykücü, kimilerinin romancı, kimilerinin de denemeci ve çevirmen Tahsin Yücel olarak tanıdığını belirtti. İnsanın kendisini ve yaptıklarını anlatmasının kolay olmadığını ifade eden Prof.Dr. Yücel, kişinin yazdıkları kadar yazdığı ortam ve dönemin önemli olduğunu vurguladı.

 “Ben edebiyatçı olarak çok şanslıyım”

Babasını 1,5 yaşında kaybettiğini ve annesinin ona ve kardeşlerine dikiş dikerek geçindirdiğini anlatan Prof.Dr. Tahsin Yücel, parasız yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde okumanın hayatındaki dönüm noktası olduğunu ifade etti. Liseyi bitirdiği yıl ilk öykü kitabını Varlık yayınlarından çıkartan Prof.Dr. Tahsin Yücel, ilk kitabını çıkarmasının hikayesini şöyle anlattı: “Liseyi bitirdiğim yıl, basılacak miktarda öyküm vardı. Bir cesaretle Varlık yayınlarına bir mektup yazdım. Mektubumda öykülerimi bastırmak istediğimi ve çalışırken bir yandan okuluma devam edeceğimi anlattım. Bir süre sonra Varlık Yayınlarının sahibinden bir mektup aldım: ‘Sayın Tahsin Yücel, öykülerinizi memnuniyetle basacağız. Ayrıca size Varlık Yayınlarında çalışmaya başlayabileceğinizi mutlulukla söylemek isterim’. Bunun beni nasıl mutlu ettiğini anlatamam.”

 Konuşmasının devamında edebiyatın her alana biraz dokunduğunu, el attığını ve kendi bakış açısınca yorumladığını ifade eden Prof.Dr. Tahsin Yücel, edebiyatın ana maddesinin herşeyden önce dil olduğunu vurguladı. Söyleşinin sonunda Prof.Dr. Tahsin Yücel öğrencilerin eserleri ile ilgili sorularını yanıtladı.

YORUMLAR...