Reklam
Başbakan'a çağrı: Bu kan davasını durdurun!

Başbakan'a çağrı: Bu kan davasını durdurun!

Beykoz’da üç aşiret üyesi Başbakan’a iletilmek üzere yardım ricasında bulundu: “Başbakanımız bu kan davasını durdursun!”

Beykoz’da çekimleri başlayan “Topal Osman Ağa” film setini ziyarete gittik. Ağrı’da Baran aşiretine mensup üç kişi yanıma gelerek, benden Başbakan’a iletilmek üzere yardım ricasında bulundu: “Başbakanımız bu kan davasını durdursun!”

Beykoz Güncel Haber’in dikkatli okuyucuları çekimleri başlayan “Topal Osman Ağa” filmi için film setini daha ilk aşamasından itibaren haberlerimize konu ettiğimizi ve orada röportajlar yaptığımızı bilirler. İşte, çekimler başladıktan sonra ziyaretimizi yineleyelim ve filmin Meclis sahnelerinin kostümlü çekimlerini okuyucularımız için görüntüleyerek, bilgi aktaralım istedik. Bu röportajımızı ayrı bir haber olarak gazetemizde okuyacaksınız. Burada sizlere aktaracağımız haber ise, ülkemizin bir “kanayan” gerçeği ile ilgili. Binlerce ocak söndürmüş, binlerce insanı “mahpushane” parmaklıkları ardına göndermiş, binlerce hayatı heba etmiş kanlı bir gerçek: KAN DAVASI.

Ağrı’nın Kaçmaz Köyü’nde aşiret çatışması

Röportaj yaptığım sırada Ağrı’lı üç vatandaşımız yanıma geldi. Aşiret mensubu olan bu üç kişi, çalışmak üzere İstanbul’a gelmişler ve geldikleri gün de, bir arkadaşları vasıtasıyla daha ayaklarının tozuyla “Topal Osman” filminin çekimleri için soluğu Beykoz’da almışlar. Filmde “mebus” rolü için Meclis sıralarında oturuyorlar.

Kendilerinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a duyurmak istedikleri mesaj ise şöyle: “Başbakan’ım! Köyümüzde huzur kalmadı. Bundan sonra kan akmasın. Bu kan davasını durdurun!”

21 Şubat’ta silahlı çatışma yaşandı

İsimleri Tefik Dursun, Metin Savcı ve Ali Bulut... Ağrı’nın Hamur ilçesi, Kaçmaz Köyü’nde yaşıyorlar; Baran aşiretine mensuplar. Köyde, Baran ve Girgin aşiretleri arasında yayla meselesi yüzünden bir husumet yaşanıyor. Hatta 21 Şubat 2012 tarihinde bu nedenle çıkan bir çatışmada her iki aşiretten de birer kişi hayatını kaybediyor; 18 kişi ise yaralanıyor.

Husumet sebebi: Köyün ortak malı olan “yayla”

Gazetemize konuşan Tefik Dursun, köyün ortak malı olan yayla meselesi yüzünden Baran ve Girgin aşiretleri arasında husumet bulunduğunu ifade ederek, “Köyde huzurumuz yok, barışmak istiyoruz. Bundan sonra kan akmasın. Açmaz Köyü adına sayın Başbakanımız’dan yardım istiyoruz. Lütfen, bu kan davasına son versin” dedi.

Yunus Emre ne demiş?

Beykoz Güncel Haber olarak Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yapılmış olan bu çağrıya sadece aracılık edebiliyoruz. Umuyoruz ki, kendisi Beykoz’dan yükselen bu yardım çağrısını duyar ve araya girerek, “üç günlük” şu dünyayı Ademoğlu’na zehir eden bu mânâsız  husumete son verir.

Bu konuda son sözü ise Yunus Emre’ye bırakıyoruz. Bakın, ne demiş Yunus:

“Gelin tanışık edelim
İş kolayın tutalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz.”

Dünya kimseye kalmaz, yayla kimseye kalmaz… İnsanoğlu ise sadece heba ettiği canlar, çektiği acılar ile kalır…

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...