Reklam
Reklam
OFD, 'Daha İyi Bir Gelecek İçin' son noktayı koydu!

OFD, 'Daha İyi Bir Gelecek İçin' son noktayı koydu!

Beykoz’un Avrupa Birliği onaylı ilk projesini hayata geçiren Omirilik Felçileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi, söz konusu projesine son noktayı koydu.

Omurilik Felçlileri Derneği Beykoz şubesinin Avrupa birliği fonu ile farkındalık yaratmak için gerçekleştirdiği " Özgür gökyüzü engelsiz yeryüzü " adlı proje bir kısa film ile tamamlandı.

Beykoz’da yaşayan engelliler ile bunların ailelerinde ve genel olarak tüm Beykozlular’da farkındalık yaratmak amacını taşıyan “Özgür Gökyüzü, Engelsiz Yeryüzü” isimli projeleri kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyen OFD Beykoz Şubesi, söz konusu projesine son noktayı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği bir kısa film gösterimi ile koydu.

Etkinlikte, Tek Rumeli TV de çekimler yaptı. 

Kimler katıldı?

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, eşi Necla Hanım, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Selim Safi, İlçe Milli Eğitim Gençlik Spor Müdürü Serkan Öcalmaz, Aroma A.Ş. CEO’su Mamut Duruk, İş adamı Zeki Paşalı, CHP İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz, CHP’li Meclis üyeleri Halit Kılıç, Nihat Arıcan, AK Parti Beykoz Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, Göksu Mahallesi Muhtarı Arzu Ulubent, Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu temsilcileri, THM sanatçısı Burhan Yıldırım, BİSK Başkanı Asım Özdemir, Paşabahçe Spor Kulübü alt yapı sorumlularından Songül Emanet, OFD Yönetim Kurulu temsilcileri ile üyelerinin ve çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlik, misafirlere kokteyl ikram edilmesi ve bu vesileyle bir sohbet olanağı yaratılması ile başladı.

“ Özgür Gökyüzü Engelsiz Yeryüzü Pojesi”

Program, OFD Beykoz Şubesi’nin AB Onaylı projesi “Özgür Gökyüzü Engelsiz Yeryüzü” Projesi kapsamında bu güne dek gerçekleştirilmiş olan faaliyetlerinin sunulduğu bir slayt gösterisi ile başladı.

“Özgür Gökyüzü Engelsiz Yeryüzü” isimli proje, engellilerin diğer vatandaşlar gibi birer “birey” oldukları bilincini toplumun tüm katmanlarına yerleştirmek ve engellilik olasılığına karşı tüm birey ve aileleri yeterli bilinç seviyesine ulaştırmak amacını taşıyordu. 

Söz konusu proje, Beykoz’da yaşayan ve fiziksel engelli bireylere sahip olan ailelerin karşılaştıkları zorlukları tespit etmek, bu konuda gerekli araştırmaları yaparak, ilgili kurumlara önerilerde bulunmak ve ilçede bulunan fiziksel engelli bireylerin topluma katılımını engelleyen her türlü hukuki engelin “eşitlik” ilkesi başta olmak üzere, temel ilkeler doğrultusunda nasıl ortadan kaldırılabileceği konusunda engellilerde ve yakınlarında bilinç oluşturmak gibi özel amaçlara da sahipti.

Proje ortaklarından biri: Beykoz Konakları Vakfı

OFD Beykoz şubesi bu kapsamda, proje ortakları olan Beykoz Konakları Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birlikte, Beykoz ilçe sınırları içinde yaşayan fiziksel engelli kişilerin ve yakınlarının sorunlarını tespit edecek bir çalışma planlandı. Bu amaç ile “Engellilerin tespiti” adı altında bir “Yuvarlak Masa Toplantısı” yapıldı.

Uçurtma Şenliği

OFD Beykoz Şubesi’nin proje kapsamında gerçekleştirilmiş bulunan etkinliklerinden bir diğeri de, “Uçurtma Şenliği” oldu. “ Özgür Gökyüzü Engelsiz Yeryüzü” projesinin bir diğer iştirakçisi olan “ Martı Uçurtma Kulübü” ile birlikte gerçekleştirilen bu etkinlikte de yine, kamuoyunun engelli sorunlarına ve engelli hakları konusuna dikkatini çekmek ve Beykoz’da ikamet etmekte olan fiziksel engelliler ile Beykoz halkını bir araya getirerek, dayanışmaların sağlanmak hedeflendi.

Beykoz’da yaşayan engellilerin sorunları tespit edildi

OFD Beykoz Şubesi, Beykozlu engellilerin ve engelli yakınlarının karşılaştıkları temel sorunları  belirlemek amacıyla bir anket çalışması da yaptı. Bu anket çalışmasında ortaya çıkan sonuçlar, Beykoz’da engellilere yönelik olarak yapılacak çalışmalara ışık tuttu.

Engelliler, su altı dalışı yaptılar

OFD Beykoz Şubesi’nin ilginç ve ilginç olduğu kadar anlamlı bir diğer etkinliği ise, dev bir akvaryumun içine yapılan su altı dalışı oldu. Fiziksel engellilerin özgürlük ve bağımsızlık duygusunu en yüksek seviyede hissetmelerini sağlamak ve engellilerin hakları konusunda kamuoyunun dikkatini çekmek amacını taşıyan bu etkinlikte, OFD Beykoz Şubesi ve OFD Türkiye temsilciliği tarafından tespit edilen engelli ve engelsiz bireyler, Bayrampaşa İstanbul Forum AVM’deki dev akvaryum “Turkuazoo”da dalmanın heyecanını yaşadılar. Proje ortağı olan “Şişli Su Altı Kulübü” ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte,  dalgıç kıyafetlerini giyerek, uzman dalgıçlar eşliğinde dalışlarını gerçekleştiren OFD üyeleri, dalış heyecanını yaşamış olan bir engelli yüzücünün deyimiyle “suyun altında bacaklarını hareket ettirebilme özgürlüğünü yaşadılar”. OFD üyeleri, köpek balıkları arasında dalma cesaretini göstererek, kimi zaman bir engeli bulunmayan kişilerin cesaret edemediklerine, engelli olarak cesaret edebileceklerini de bu şekilde ispatlamış oldular!

Engelli ve tüketici hakları konusunda da bilgilendirildiler

OFD Beykoz Şubesi’nin üyeleri, proje çerçevesinde davet edilen uzmanlardan engellilerin sahip oldukları hakların neler olduğu konusunda da bilgi alma olanağına kavuştular.

Ve… Projeye noktayı koyan faaliyet!

AB onaylı projenin son faaliyeti ise, daha iyi bir gelecek sağlamaya yönelik olarak Beykoz’da yaşayan fiziksel engellileri ve halkı bilinçlendirmek amacıyla çekilmiş bulunan bir kısa film.

Film hakkında kısa bilgiler…

“Daha İyi Bir Gelecek” ismini taşıyan bu kısa film, her biri birbirinden bağımsız beş engellinin öyküsünden oluşuyor. Film hakkında bir açıklamada bulunan OFD üyesi Serap Beşer, engelliler söz konusu olduğunda hep hüzünlü anlatımların kullanıldığını, bu kısa filmde ise engellilerin toplum içerisinde yer almalarıyla birlikte neşesi artan bir hayat mesajı vermeyi amaçladıklarını ifade etti.

Filme destek veren isimler arasında ünlü bir televizyon oyuncusu da var: Cem Kılıç. Cem Kılıç, bu kısa filmde, “Paralimpik Tenis Şampiyonası’da” tekerlekli sandalyesiyle Türkiye Şampiyonu olan Beykozlu sporcu Ebru Bulgurcu’nun erkek arkadaşı rolünü canlandırıyor.

Filmdeki öykülerden bir diğerinin kahramanı ise âmâ bir ilkokul öğrencisi. Bu rolde de yine bir OFD üyesini görmek mümkün: Beykoz Ferda Turan Takmaz İlköğretim Okulu’nda okumakta olan ve kendisi de bir âmâ olan Kadir. Kadir’e rol arkadaşları olarak yardım edenler ise sınıf arkadaşları!

Ferda Turan Takmaz İlköğretim Okulu’nun öğrencileri bu film için aslında rol yapmamışlar; gerçek yaşamda gözleri görmeyen arkadaşları Kadir’e sınıfta ve tenefüse çıkarken verdikleri desteği, kameraların önünde sadece tekrarlamışlar.  

Plaket ve çiçek takdimleri yapıldı

OFD Beykoz Şubesi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliği, derneğe katkı sağlamış bulunan dernek yönetici ve destekçilerine çiçek ve/veya plaket takdimleri ile son buldu.

Bu bağlamda, Dernek Başkanı Saniye Efe’nin sunumu ile OFD Beykoz Şubesi eski Başkanı Serap Beşer’e çiçek ve plaketini Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün takdim etti.

Dernek yöneticilerinden Nuray AK’a çiçek takdimini de gerçekleştiren Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’den sonra, proje danışmanı Nazife Ahmedova’ya çiçek ve plaketini ise Aroma A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve OFD üyesi Mahmut Duruk takdim etti.

İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları OFD Beykoz Şubesi Proje Asistanı Serap Beşer’e çiçek takdim ederken, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Selim Safi ise plaketini Özkan Özdemir’in elinden aldı. 

OFD’nin proje danışmanlarından Simay Yılmaz’a çiçeği, babası CHP İl Genel Meclisi üyesi İlyas Yılmaz tarafından sunulurken, Taner Mert ise plaketini OFD yöneticilerinden Figen Yılmaz’ın elinden aldı.

OFD Beykoz Şubesi’nin taşıma işlerinden sorumlu görevlisi Sefer Yazıcı plaketini, salon engeli nedeniyle sahneye inemeyen (!) OFD’nin engelli üyesi Sefer Yazıcı’nın yanına çıkmak suretiyle, bizzat onun elinden alırken; Akın Atasavun’a ise plaketi Beykoz’un tanınmış işadamlarından ve OFD Yönetim kurulu üyesi Zeki Paşalı’nın elinden takdim edildi.

Aydın Ergün, Kültür Merkezi’nde gerekli düzeltmelerin yapılacağını söyledi

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, plaket ve çiçek takdimlerinden sonra yaptığı konuşmada, öncelikli olarak Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin engelli ulaşımına izin vermeyen sahneye çıkış bölümünde gerekli düzeltmelerin yapılacağını ifade ederek, tüm binaların ve kamu alanlarının Temmuz 2012 tarihine kadar engelli erişimine uygun olması şeklindeki yasal zorunluluğu hatırlattı ve “yeni yapılmış bir binada engelli erişimine uygun olmayan böyle bir şeyin düşünülmemiş olması mümkün değildir. Bu, inşaattaki bir eksiklikti” dedi.

Aydın Ergün, OFD Beykoz Şubesi ile ilgili olarak ise, “ bizatihi kendileri bu konuda farklılık yaratıyorlar. Sayelerinde Beykoz’da birçok şey değişmiştir” yorumunda bulundu.

Hatıra fotoğrafı çektirildi

Etkinliğin sonunda ise OFD üyeleri, Ferda Turan Takmaz İlköğretim Okulu’nun filmde rol alan minik öğrencileri ile birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...