Reklam
Reklam
BEYMEZ'in CHP ziyaretinde 2B eleştirisi

BEYMEZ'in CHP ziyaretinde 2B eleştirisi

BEYMEZ, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Ziyaretin ana konusu, “2B Yasası” oldu.

Beykoz Meclis Üyeleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BEYMEZ), Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP yeni ilçe yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette ağırlıklı olarak 2B Yasası ve Beykoz halkının sesini Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e duyurmak amacıyla düzenlenmiş olan 2B mitingi konuşuldu.

BEYMEZ yönetiminden Rafet Şişmanoğlu, Kemal Şülekoğlu, Hasan Gedik ve Cemal Erbaş’ın eşlik ettikleri nezaket ziyaretinde CHP Beykoz ilçe yönetiminin yanında, CHP’li Belediye Meclis üyeleri Naci Candaş, Erdal Öztürk, Hüseyin Okumuş ve Nihat Arıcan da hazır bulundular.

Hızır Yılmaz: Muhtarlar önce halkı savunacak

Misafirlerine nezaket ziyaretleri dolayısıyla teşekkür eden Hızır Yılmaz, kendilerine ilçesinin yeni Yönetim Kurulu üyelerini tanıttı.

Hızır Yılmaz, daha sonra “Beykoz Platformu” adı altında Muhtarlar Derneği, İl ve Bölge Dernekler Birliği ile BEYMEZ tarafından Belediye Başkanlık binasının önünde düzenlenen 2B mitingine değindi. Bir siyasi partinin lideri olarak halkın önünde konuşmasına izin verilmemesini eleştiren Yılmaz, bir muhtarın bu durumu kendisine,  bir ‘kamu görevi yapıyor olmaları’ şeklinde açıkladığını ifade ederek, “Önce vatandaş, sonra devlet. ‘Muhtar kamu görevi yapıyor’ diyorlar, doğru. Peki, kamu kim? Kamu, halk. Halk görevi yapıyorsun, halkın sözcülüğünü yapıyorsun. O zaman sen devletin kanunlarına uymak kaydıyla, halkı savunacaksın” eleştirisinde bulundu.

Suçu Maliye memurlarına atıyorlar!

Hızır Yılmaz, söz konusu miting ile ilgili olara şunları söyledi: “Orada söylenen şu sözü anlamak çok olanaklı değil. Diyor ki, bir muhtarımız, ‘Maliye Bakanlığı’nın memurları ne anlar bu işten?’ Yani, biz suçluyu bulduk o zaman: Maliye Bakanlığı’nın memurları. Yani, Türkiye’de bu işle ilgili her kararı, Maliye Bakanlığı’nın memurları vermiş! Kimsenin suçu yok!”

Gelin, CHP binasını işgal edin!

“Ben hatta bu muhtarlarıma bir duyuru da yaptım. Gelin, faydalı olacağına inanıyorsanız, CHP ile binasını işgal edin, aylarca sizi misafir edeceğim. İsterse benim Genel Merkez’im de bana karşı çıksın’ dedim. Siyaset, biraz da risk alınarak yapılır. Eğer bir olaya inanıyorsan, siyasi olarak başına gelecekleri göze alabilmelisin.”

Halit Kılıç: 120 binin üzerinde Beykozlu etkilenecek

CHP’li Meclis üyesi Halit Kılıç ise yaptığı konuşmada, Beykoz’da 120 bin üzerinde insanın 2B Yasası’ndan etkileneceğini ifade ederek, “ 2B’lerin 5,2 kilometrelik bir alanı kapsadığını” kaydetti.

Hızır Yılmaz: Bu paraları ödeyebilseniz de, buralar yine de sizin olmayacak

Hızır Yılmaz ise, 2B konusunda bir zihniyet sorunu olduğunu ifade etti. Yılmaz, şu açıklamayı yaptı: “ Bu benim iddiam, hadi biz bu bedelleri verebildik; buralar yine bizim olmayacak. Ben CHP İlçe Başkanı olarak bu iddiayı yapıyorum. Umarım, haksız çıkarım. Örnek veriyorum; daha iki ay önce Ümraniye Kazım Karabekir ile ilgili bir Bakanlar Kurulu kararı var. Burası da yerleşim bölgesi, binlerce oturan var burada. Çıkan karar şu: Diyor ki, ‘krokide gösterilen alan içerinde kalan yerlerde imar yapma yetkisini TOKİ’ye verecek.”

Adem Öztürk: Halkın almaması için yapılan bir yasa bu

BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk, Hızır Yılmaz’ın bu sözü üzerine,  “ Halkın almaması için çıkan bir yasa bu. Bu halk nasıl alır bu yeri? Kendi gücüyle mümkün değil. Zengin bir müteaahit gelir, anlaşma yaparlar. Başka türlü mümkün değil” deyince, Hızır Yılmaz da şunları söyledi: “ İşte, bunu da ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Buraların imarları da çıksa, ben yerimi alamıyorum. Asıl tehlike burada.”

Biz burada başka, orada başka konuşmuyoruz

BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk, ayrıca hiçbir siyasi endişelerinin olmadığını da ifade etti ve “Biz burada başka, orada başka konuşmuyoruz. Burada söylediklerimi daha önce Yücel Başkan’a da söyledim. Biz her yerde aynı şeyleri söylüyoruz” dedi.

Bu olaya 25 milyar dolar toplayacağım gözüyle bakıyorlar

Hızır Yılmaz, 2B konusundaki eleştirilerini şu sözler ile sürdürdü: “40- 50 yıllık kangren olmuş bir olayı çözme zihniyeti ile mi bakıyorsun, rant zihniyeti ile mi bakıyorsun? Olay burada saklı. Burada 40- 50 yıllık bir kangren var ise, sen buna parasal olarak bakamazsın. Ne zihniyet ile bakıyorsun?

Başbakan yüzde 50 indirime kızdı

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, bu konuda örnek vermek üzere, elindeki bir bilgisayar çıktısını okudu:  “Devlet Bakanı Ali Babacan, T.B.M.M. kürsüsünde diyor ki, ‘bazı milletvekili partililerimiz bize sormadan, Tayyip Başbakan’a sormadan yüzde 50’ye indireceğimizi söyledi. Ne bizim hükümet olarak, ne de sayın Başbakanımızın böyle bir anlayışı yoktur. Hatta Başbakanımız bunu duyunca, buna muhalefet etmiştir. Gereğini yapın’ demiştir.”

Halkın cebinde 25 milyar dolar var mı?

“Şimdi sen ne gözüyle bakıyorsun? 25 milyar dolar toplayacağım zihniyeti ile bakıyorsun. Ama bu halkın cebinde 25 milyar dolar var mı, ona bakmıyorsun. Halkın cebinde yok ise, iş adamlarının cebinde var, diyorsun. Ama peki, ben yüz yıldır buraları yurt yapmışım? Anayasa’nın değişmez maddelerinden bir tanesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sosyal devlet olduğu şeklinde değil mi? O ‘sosyal’ kelimesinin altında ne diyor? Devlet, vatandaşının barınma sorununu çözer, diyor. Ben Yasa’yı İnsan Hakları Mahkemesi’ne versem, kazanacağıma inanıyorum. Anayasa, ‘bu devlet, vatandaşın barınma sorununu çözer’ demiş. Ben de 40 yıldır barınma amaçlı olarak bir gecekonduda duruyorum burada; kâr etmiyorum.”

İnşallah, Mimarlar Odası bu yasaya itiraz eder

Yılmaz’ın bu sözü üzerine Adem Öztürk, “çok sıkıntılı bir süreç yaşandığını” ifade ederek, “ İnşallah Mimarlar Odası, ‘anayasanın ruhuna aykırı’ diye itiraz eder de, vatandaşı kurtarır” dedi. Hızır Yılmaz da, parti olarak bu konuda Anayasa Mahkemesi’ne itiraz etmeyeceklerini belirterek, bunun nedenini açıkladı:  “Bunun çok acısını çektik.”

Bakan Ali Babacan’ın konuşma metnini içeren Meclis tutanağını okudu ve eleştirdi

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Devlet Bakanı Ali Babacan’ın, 2B Yasası Meclis’ten geçerken yaptığı konuşmayı da okudu:  ‘Bu 2B arazileri vakti zamanında orman arazisi iken, şöyle ya da böyle bazı kişilerin gelip oturduğu ve bir süre sonra artık bu arazileri kendilerinin zannetmeye başladığı arazilerdir.”

Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yüzde 70’e yükseltildi

Hızır Yılmaz, konuşma metnindeki bu ifadeye şu tepkiyi gösterdi: “ Zannetmişiz! Buraların bizim olduğunu zannetmeye başlamışız!” Yılmaz, Bakan Babacan’ın söz konusu Meclis tutanağını okumayı  sürdürdü: “Bizim hükümetten gelen tasarımızda rakam, yüzde 70. Daha sonra bu rakam alt komisyon üyesi milletvekillerimiz tarafından değiştirilmiş. Hükümetimizin ve sayın Başbakanımızın bilgisi ve iradesi dışında yapılan bir değişikliktir. Daha sonra sayın Başbakan’ımızın talimatı ve bizim de görüşümüz ile yüzde 70’e yükseltilmiştir.”

Yılmaz, muhtarları eleştirdi

Hızır Yılmaz, Beykoz muhtarlarına da şu eleştiride bulundu: “Bu varken, bizim bazı muhtarlarımız diyor ki, ‘ sayın Başbakanımız bu 2B Yasası’ndan rahatsız olmuştur!” Ama sayın Başbakan’ın kendi Bakanı da diyor ki, ‘ alt komisyonda bizim milletvekillerimiz halt etmiş; haddini aşmış; Başbakanımız’ın iradesi dışında davranmıştır. Onların o hakları yoktur; biz Başbakan’ın dediğini yapacağız.’ Bu, Meclis tutanağı.”

Başbakan ne derse olur, daha ötesi yok!

Adem Öztürk de bunun üzerine, “Başbakan ‘bunu bedava vereceksin’ derse, hiç kimse ona hayır demez. Türkiye’de ne diyorsa olur; daha ötesi yok. Türkiye’deki sıkıntı şu: Siyasi Partiler Yasası’nda seçilebilecek insanlar birinin iki dudağı arasında kaldığı sürece bu sıkıntılar böyle devam eder; bunu A’sı, B’si yok” yorumunda bulundu.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...