Reklam
Reklam
Şiddete karşı evde 'özel ders'

Şiddete karşı evde 'özel ders'

Kadına yönelik şiddete karşı Beykoz Emniyeti de ilginç bir proje geliştirdi...

Kadına yönelik şiddete karşı Beykoz Emniyeti de ilginç bir proje geliştirdi... Mağdur kadınların evlerine psikolog ve uzman eşliğinde gidiliyor. Kadınlara hakları, kocalara ise 'şiddete devam ederse' alacağı cezalar anlatılıyor

Kadına yönelik şiddet tüm 'şiddetiyle' sürerken, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü de bir proje başlattı. Müdürlüğe bağlı karakollara 'eşim şiddet uyguluyor' diye müracaat eden kadınlar, evde ziyaret ediliyor. Kadınlara hakları anlatılıyor, kocalara ise uyarı veriliyor.

ÖZEL EKİP KURULDU
Beykoz Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları, göreve başlayınca, 'aile içi şiddet'in ilçede en çok şikayet edilen konulardan olduğunu görüp projeye start verdi. Kaymakamlıktan bir personel, bir sosyal hizmet uzmanı, bir psikiyatrist ve bir polisten oluşan ekip kurdu. Ekip haftada iki gün mağdur kadınları ziyaret ediyor. Kadına hakları, kocaya ise şiddete devam ederse alacağı cezalar anlatılıyor.

PROJE SONUÇ VERİYOR
Şu ana kadar ilçe genelinde 160 kadın emniyete başvurdu. 50 aile ziyaret edildi, sırada diğer evler var. Proje sonuç vermeye başladı. Mağdur kadınlar, ziyaret sonrası şiddet görmedi. Dayak tekrarlarsa koca hemen evden uzaklaştırılacak, kadına koruma verilecek. 

Proje kapsamında, mağdur kadınlar, emniyetin tahsis ettiği otobüslerle STK'ların etkinliklerine de götürülüyor. Kadınlar, bu organizasyonlar sayesinde sosyal hayatın içinde tutulmaya çalışılıyor.  Proje kapsamında sorunları olan ailelerin ziyareti, çözüm önerileri geliştirilmesi, özellikle kadınların aktif rol aldıkları STK'lar başta olmak üzere, sanat, spor, eğitim gibi bir çok alanda çalışma yürüten vakıf ve dernekleri 'Beykoz Elele Daha Güvenli' projesi altında birleştirmiş.

DESTEK BEKLİYORUZ
Beykoz Emniyet Müdürü Bekaroğulları, 'Beykoz elele daha güvenli' kitapçığında projenin amacını şöyle özetledi: 2011 yılında ilçemizde en çok meydana gelen olayların; aile fertlerine kötü muamele, hırsızlık, darp ve kasten yaralama gibi olaylar olduğunu gördük. Bu suç unsurlarının özellikle genç nüfusu etkileyen sosyal problemlerden kaynaklandığını ve bilinen polislik uygulamalarıyla önlenmesinin yetersiz olacağı düşüncesiyle Toplum Destekli Polislik çalışmalarını ön plana çıkaran projeler geliştirilmiştir.'

İlçede gençlere ilişkin çalışmalar da yürütülüyor.

YORUMLAR...