Reklam
Reklam
Beykoz Vakfı Yemeği'nde önemli açıklamalar

Beykoz Vakfı Yemeği'nde önemli açıklamalar

Beykoz Vakfı’nın düzenlediği geleneksel yemekte, gündemi uzun süre meşgul edecek başlıklar ortaya çıktı.

Beykoz Vakfı, her yıl düzenlemekte olduğu geleneksel yemeğini gerçekleştirdi. Vakıf’ın terasında verilen davette Beykoz gündemini uzun süre meşgul edecek başlıklar ortaya çıktı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de kısa bir süreliğine katıldığı yemekte, CHP’li bazı Meclis üyeleri, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İlçe eski Başkanı Nagihan Akan, Sinoplular Dernek Başkanı Adnan Çeliker, GÖK- BEL Başkanı Nil Koman, Ardahanlılar Dernek Başkanı Salih Gökçe, Polis Derneği eski Başkanı Ayhan Şişman, MHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Şenel Ustabaşı, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Soğuksu Mahallesi Muhtarı Muammer Aydınoğlu, Kavacık Mahallesi Muhtarı Yusuf Kesici, Beykoz Trakyalılar ve Rumeli- Balkan Türkleri Dernek Başkanı Sacit Kaya, eski Milletvekili ve Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Bülent Tanla, devlet eski bakanlarından Mehmet Moğultay ve Ziya Halis ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Şaban Tören: Bin kişilik keman grubu için Mustafa Koç ile görüştük

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, “hoş geldin” konuşmasına, davetlerine icabet eden konuklarına teşekkür ederek başladı.

Şaban Tören, konuşmasında Beykoz’a yönelik yeni gündemler yaratacak projelerini misafirleri ve basın mensupları ile paylaştı. Tören, şunları söyledi: 

“Beykoz Vakfı neden kapanmıyor? diye çok kızan var. Bize Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorsunuz, diyorsunuz. Dedim ki, bin kişilik keman grubu kuralım, bütün gecekondularda oturan çocuklarımızı topluma kazandırma projesi olarak değerlendirelim. Bin kişilik Türkiye projesi olsun. Beykozlu 8 ila 15 yaş arasındaki çocuğumuza keman dersi verelim dedik. Bu amaçla geçen gün Mustafa Koç’a giderek, kendisiyle toplantı yaptık. Mustafa Koç, bize ‘bugüne kadar hiçbir STK bize sanata yönelik böyle bir proje götürmedi’ dedi.  Şimdi bizden proje bekliyorlar” açıklamasında bulundu.

1 trilyon’luk bir proje!

Söz konusu projenin hazırlanmakta olduğunu ifade eden Beykoz Vakfı Başkanı, proje maliyetinin ise 1 trilyon TL’yi bulacağını kaydetti. 1 yıl içinde bin öğrencinin keman öğrenmesinin pahalı bir etkinlik olduğunu belirten Şaban Tören, “ Koç grubu bu projeye tek başına girmek istiyor” dedi.

2B mağduru yüz bin kişi, protesto eden bin 500 kişi! Böyle mi olmalı?

Konuşmasını, Paşabahçe Tekel Fabrikası’nı alan Torunlar Gıda’nın burada beş yıldızlı otel inşa edeceğini hatırlatarak sürdüren Vakıf Başkanı Tören, “ Beykoz hareketleniyor. Ancak Beykoz hareketlenirken sorunlar da yaşıyor. 2B Yasası çıktı. Bu, Beykoz’da dar gelirli insanların problemi. Geçen gün Muhtarlar Derneği Belediye önünde bir proje yaptı. Lafa geldi mi 2B’yi ilgilendiren 100 bin tane insan var diyor; oysa gelen sayı duyumlarımıza göre bin 500, 2 bin arası.   Böyle mi olmalı? 100 bin kişi mağdur ise, orada 20 bin kişi olmuyorsa, demek ki, bölgede oturan insan bu 2B Yasası’ndan memnun.”

Sümerbank Fabrikası’nın alanı ile ilgili iddialar

Şaban Tören, konuşmasının devamında çok yeni bir duyum aldığını ifade ederek, şunları söyledi: “Sümerbank Fabrikası’nı Ali Rıza Yıldırım aldı. O zamanın parasıyla 28 trilyon’a aldı. Şimdi Türkiye’nin bütün dizileri orada çekiliyor. Orada otel projesi yapacağız diyor ama bunu yaptığı da yok. 170 dönümlük alanda bütün dizi filmler çekiliyor ama Beykoz’a şu kadarcık bir yardımı yok: ne spor kulüplerine, ne sivil topluma, ne Beykoz’daki vatandaşa.”

Tarihi ağaçların dibine tuz ruhu döküyormuş

Şaban Tören, açıklamasında şu iddiada bulundu: “Ayrıca, orada bin 250 tane tarihi ağaç var. Bu ağaçların dibine tuz ruhu döküyormuş; ağaçlar kurumak üzere. Bir kısmını kesiyor, Orman’dan gelenleri içeri sokmuyormuş. Bir de orada yaklaşık 22 tane tarihi bina varmış. Tarihi binaları yakıyormuş, itfaiyeyi de içeri sokmuyormuş. Bu hafta bununla ilgili bir basın toplantısı yapacağız. Henüz on yıl olmadı; 2005 senesinde o fabrikayı aldılar. Şimdi onun iptali için önce basın ile paylaşacağım, sonra bütün sivil toplumu çağıracağız, o arkadaş ile ilgili, o fabrikanın tekrar kamuya devredilmesi ile ilgili dava açacağız.”

Cam Fabrikası’na marka iptal davası açacağız

Şaban Tören’in değindiği konulardan bir diğeri de Şişe Cam Fabrikası oldu. Tören, şunları söyledi: “Cam Fabrikası ile ilgili dedik ki, ‘sen Afrika’da üretim yapıyorsun, Rusya’da üretim yapıyorsun, Bulgaristan’da yapıyorsun; Beykoz’da üretim yapmıyorsun’. Beykoz’da üretim yapan küçük işletmeciler var, cam üreticisi. Ama bu çocuklar mamüllerini ‘Paşabahçe’ diye pazarlayamıyorlar. Sen Paşabahçe’de enkaz bıraktın, ama mamüllerini hala ‘Paşabahçe’ diye satıyorsun. Onun markasının iptali için dava açacağım. Enkazları kaldır, kaldırmıyor; proje yap, yapmıyorsun. Sat birisine, fahiş fiyat istiyorsun. ‘Dört bin metrekarenin imarı var, diyor; bu parayı kimse vermiyor’ diyor. Kendin yap; yapmıyorsun. Yaşlılar yurdu yap dedim; hiç tınlamadılar. Öğrenci yurdu yap dedim. Ticaret Üniversitesi açalım. Bu üniversitede bir cam okulu, bir ayakkabı okulu açalım. Şimdi ben de marka tescilinin iptali için yazdığım dilekçeyi önümüzdeki hafta vermeyi planlıyorum.

Bu sadece bizim sorunumuz değil

Bu, sadece bizim sorunumuz değil. Biz bununla ilgili basın toplantısı yaparken bütün muhtarlar ve STK’lar basın toplantısında olmalı. Biz de buna öncülük ederek bu davaları açmalıyız.

Derneklere eleştiri

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, Beykozlu derneklere yönelik olarak ise şu eleştirilerde bulundu: “ Çayırda gece yap; otur orada köy kültürüne devam et. Ben öyle dernek mernek istemiyorum. Bu derneklerin hepsi kentli olacak; kent için, Beykoz için çalışacaklar. Artık yerimiz Beykoz. Yok o dernek, yok bu dernek. Bunları yapalım yine, örf ve adetlerimizi devam ettirelim; ama buraları kullanarak siyaset yapmayalım. Beykoz’un sorunlarına sahip çıkalım. Hani otuz tane dernek var.?Her dernekte lafa geldi mi 30 bin tane, 40 bin tane üyen var; hani 2B olayında nerdesiniz? 2 bin kişi!”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...