Reklam
CHP'den  KAS-DER’e nezaket ziyareti

CHP'den KAS-DER’e nezaket ziyareti

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, KAS- DER’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Yılmaz, ziyaretinin sonunda KAS- DER’e üye oldu!

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte KAS- DER’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Yılmaz, ziyaretinin sonunda KAS- DER’e üye de oldu! CHP İlçe Başkanı, 2B konusunda yeni ve ilginç bir iddia ortaya atarak, kamuoyuna “Çılgın Proje” olarak lanse edilmiş olan kanal projesi ile yeni bir kent oluşturulmak istenmesindeki amacın, kıyı şeridinden boşaltılan halkı buraya doldurmak suretiyle, boşalacak olan Boğaz bölgesini parası olanlara satmak olduğunu belirtti!

Hızır Yılmaz: Kastamonulular’ın gücüne inanıyorum

Hızır Yılmaz ve ekibi, KAS- DER’in Paşabahçe’de bulunan merkezinde Süleyman Çalık başkanlığındaki kalabalık bir ev sahibi grubu tarafından karşılandı.

Misafirlerine ziyaretleri dolayısıyla teşekkürlerini sunan KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık’ın ardından CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz söz aldı.

KAS-DER’in toplumda gücü olan ve gücünü de iyi hissettiren bir sivil toplum kuruluşu olduğunu ifade eden Hızır Yılmaz, “ KAS-DER’in bu yapısının bu şekilde devam etmesine en çok sevinecek olanlardan bir tanesi de benim” dedi. Kastamonulular’ın gücüne inandığını kaydeden Hızır Yılmaz, kendilerini ne kadar önemsediğinin ise, iki sene sonra yapılacak olan yerel seçimlerde ortaya çıkacak liste ile hissedilebileceğini belirtti. Yılmaz, “Kastamonulular’ı çok önemsiyoruz; onların gücünü arkamıza alabilirsek, ne mutlu bize ama ben sivil toplum örgütlerinin hep kolay güç ve destek vermemesinden yanayım. Bunu bir siyasi parti yöneticisi olarak söylüyorum. Dernekler güçlerini siyasi partilere kolay göstermemeliler. Siyasi partiler kendi duruşlarıyla bu desteği almalı. Ben bunu söylerken, bir yandan da bu desteği alabilmek için ne kadar çaba göstereceğimi de anlatmış oluyorum” dedi.

Siyasi partilere eşit duracağız ancak olaylara taraf olacağız

Sivil toplum kuruluşlarının içinde çeşitli partilere mensup üyeler bulunduğunu hatırlatan CHP İlçe Başkanı, “bütün partilere eşit duracağız” şeklindeki anlayışa tamamen katılmadığını ifade etti. Yılmaz, şunları söyledi: “ Siyasi partilere eşit duracağız, ancak olaylara taraf olacağız. Bu olayları, yetersizlikleri ana muhalefet partisi olarak biz koyuyorsak, onun temsilcileri olarak bize tepki koyun. Tepki koyarsanız, biz doğru çalışırız. Ancak içinizde iktidar partisi üyeleri var diye onların iradesine tepki koymazsanız, aslında onlara yardım etmiyorsunuz; ben böyle algılıyorum. STK’lar, siyasi partilere yön göstermez ise, demokrasiler doğru şekillenir mi? Hayır! Ben bunu bilen bir ilçe başkanıyım; bunun için sizlerin hem sitemine, eleştirisine ihtiyacım var, hem de desteğine ihtiyacım var.”

Süleyman Çalık: Yerel seçimlerde listeler bizim için önemli

KAS-DER Başkanı Süleyman Çalık ise, STK’lar olarak her ne kadar siyasi partilere eşit uzaklıkta olsalar da, yerel seçimlerde baz aldıkları hususun listelerdeki oranlar olduğunu ifade etti. Çalık, “ yerel seçimlerde listeler bizim için çok önemli” dedi.

Hızır Yılmaz da bunun üzerine, “ Yerel seçimlerde sizin işaret göstereceğiniz, bizim üyemiz olan, sizin en benimsediğiniz arkadaşınızı listemizde görmekten gurur duyacağız” açıklamasında bulundu.

KAS-DER’in yaptığı herkesin cesaret edemeyeceği bir eylem tarzıydı

Hızır Yılmaz, konuşmasında konuyu KAS-DER’in 15 Nisan tarihinde Kavacık Mahallesi’nde bulunan Karayolları’na ait boş alanda gerçekleştirdiği izinsiz 2B protestosuna da getirerek, “ortaya konulan her tavrın bir değeri olduğunu” ifade etti ve bunu; “kolay kolay kimsenin düşünemeyeceği, cesaret edemeyeceği bir eylem tarzı” olarak tanımladı. 

KAS-DER’in söz konusu eylemine katılma sözü vermiş olmakla birlikte, katılmamış olması dolayısıyla eleştirilen CHP İlçe Başkanı, 23 Nisan tarihinde “Beykoz Platformu” adı altında gerçekleştirilen protesto eylemine atıfta bulunarak, “bu eylemi gördükten sonra KAS-DER’i ve dernek Başkanı’nı Kavacık’taki eylemleri dolayısıyla tekrar kutlamak gerekir” dedi.

Beykoz, Kavacık’a dolsaydı 2B Yasası daha farklı çıkardı

Süleyman Çalık ise bu konuda şunları söyledi: “Biz oraya Kastamonulular olarak çıkmadık. Bizim oradaki amacımız tamamıyla Beykoz’da STK’ların bir şey yapması noktasındaydı. Oraya Beykoz dolsaydı, belki 2B Yasası daha farklı boyutta çıkacaktı.”

CHP, KAS-DER’in protesto eylemine neden katılmadı?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kesmeyi ve bu şekilde Beykoz’un 2B sorununu ulusal basına yansıtarak, Cumhurbaşkanı’nın Yasa’yı onaylamasını önlemeyi amaçlamış bulunan KAS-DER’in bu eyleminin polis tarafından öğrenilmesiyle birlikte, gösteriye izin verilmemesi ve derneğin sadece bir basın açıklamasıyla yetinileceğinin anlaşılması üzerine, CHP İlçe Başkanlığı söz konusu eyleme katılmamıştı.

Hızır Yılmaz, KAS- DER’in söz konusu protesto eylemine katılmamış olmalarının sebebini şu sözler ile açıkladı: “Biz arkadaşlarımıza köprüyü keseceğiz dedik, şimdi oraya gider de kesmeden geri dönersek iktidar partisi hemen ‘hani keseceklerdi, cesaretleri yetmedi’ derdi. Biz de bunu böyle düşündük.”

Bana söz veren muhtarlar sahip çıkmadı

“Beykoz Platformu” adı altında 23 Nisan tarihinde organize edilen 2B protestosunda ise, hazırlamış oldukları pankartın asılmasına izin verilmeyişi ve siyasi parti temsilcilerinin konuşturulmayışı konusuna da değinen Hızır Yılmaz, bu protestonun sadece Muhtarlar Derneği tarafından düzenleneceği, siyasi partiler ve STK’ların ise bu eyleme sadece destek verecekleri şeklinde bir bilgiye sahip olduğunu hatırlatarak, “ bana ‘pankartın hiçbir sakıncası yok’ dediler. Bana İl Dernekleri’yle beraber yapılacağı da söylenmedi. Dernek başkanlarımızın, haklı olarak bilmedikleri için ‘pankartı niye açtınız?’ sitemiyle karşılaştık; bana söz verenler de sahip çıkmadı. Bana söz veren muhtarlar, en azından Cavit Gül Bey biliyordu. Kendisinin ‘bizim bilgimiz var, bu pankartın buraya geleceğini söylemişti, sorumluluğu bana aittir’ demesi gerekirdi” yorumunda bulundu.

2B’de vatandaş yerini alamadığı zaman ne olacak?

Hızır Yılmaz, 2B konusunda şu açıklamaları yaptı: “Bu Yasa’yı anlatamıyoruz herhalde vatandaşa. Vatandaş alamadığı zaman bu yerler devlete kalmayacak; isteyene satacaklar. Sayın Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek şöyle diyor: ‘Hiç merak etmeyin, bu fiyatlar makul olacak.’ Tabii, kime göre makul? Adamın 10 trilyon parası var ise, 300 milyar ödemek zorunda kalır ise, makul! Ama adamın cebinde 300 kuruş yok ise, 3 milyar dersen makul değil. Nereden baktığına bağlı.”

Başbakan’ın dediği dışında sinek oynamaz

“Bir de ben sayın Belediye Başkanımız’ın o konuda beyan verecek, teminat verecek güçte olduğuna inanmıyorum. Sayın Başbakanımız çıkıp dese ki, ‘merak etmeyin, biz tepkileri aldık; halk çok mağdur olmayacak’ dese bunu anlarım. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, AK Parti’de Başbakan’ın dediği dışında sinek oynamaz. Onun için Yücel Çelikbilek değil, Bakan’ı söylese dahi inanmam.”

Yücel Çelikbilek’i kurtaracak olan da 2B’dir

“Bence Yücel Çelikbilek o işe hiç karışmasın. Yücel Çelikbilek’i kurtaracak olan da 2B’dir. Ezkasa yine Belediye Başkan adayı olursa, biz onu oradan indirmeye kararlıyız; indiği zaman şu bahanesi olacaktır: ‘2B olmasaydı, ben kazanırdım.’ Hükümet ona böyle bir bahane hediye etti. Ona biraz da sevinsin o.”

Bırakın 2B arazilerini, tapulu arazisi olanlar dahi Beykoz’da kalmayacak iddiası

Süleyman Çalık’ın, 2B ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “ hadi arabamızı, köyümüzü sattık, aldık; peki sonrası ne olacak? Esas sorun burada rayiç değil ki! Hadi diyelim aldık, sonrası ne olacak?” şeklinde bir açıklama yapması üzerine, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz da, KAS-DER Başkanı’nın bu sorusunun, 2B ya da rayiç bedelin ne olacağının da öncesinde sorulması gerekli en önemli soru olduğunu kaydederek, “AK Parti bu olaya 25 milyar dolar gözüyle bakıyor. Bunun örneği de var. Ümraniye Kazım Karabekir Mahallesi’nde bundan 2 ay öncesinde Bakanlar Kurulu bir karar çıkardı ve belirli bir alanın içindeki imar yetkisini TOKİ’ye verdi. Ben iddia ediyorum: Bırakın 2B arazilerini, benim de Dereseki’de tapulu arazim var. Ben orada olmayacağım arkadaşlar! AK Parti’nin buralara, Sarıyer’e bakış açısı budur” dedi.

İddia ediyorum; tersi çıkarsa bedelini siyaseten ödemeye hazırım!

“Bırakın 2B’yi, tapulu arazilerden bahsediyoruz. Ben oralarda olmayacağım. Buraları kentsel dönüşüm alanı ilan edecekler, burada benim tapulu yerim olmasına rağmen, siz tapunuzu alsanız dahi siz özgür iradenizle bir mütahidi çağırıp pazarlık hakkınız olmayacak. İddia ediyorum; eğer tersi çıkarsa bedelini de siyaseten ödemeye hazırım; çünkü zihniyeti biliyorum. Buralar bizim olmayacak.”

Yılmaz, Çılgın Proje’nin ortaya çıkma nedeniyle ilgili ilginç bir iddiada bulundu

Hızır Yılmaz, konuşmasının devamında, bir dönem kamuoyuna “Çılgın Proje” olarak lanse edilen kanal projesi ile ilgili olarak da şu iddiayı öne sürdü: “Kanal Projesi’nin asıl nedenini biliyor muyuz? Buralardan boşaltılan halk ile o kanalın iki yakasına; beş milyonu bu tarafta, beş milyonu karşı tarafta on milyonluk iki ayrı kent yapmak. Beykoz’u da parası olana verip, artık Arap sermayesi mi olur, Türk zenginler mi olur, on senede yeninden yeşeren zenginler mi olur, işte onlara vermek.”

KAS-DER’e üyelik formunu imzaladı

Yapılan konuşmaların ardından ise CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, KAS-DER üyelik formunu imzalayarak, dernek üyeliğini gerçekleştirdi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...