Reklam
Reklam
AK Parti, Yöre Dernekleri ile 2B'yi konuştu

AK Parti, Yöre Dernekleri ile 2B'yi konuştu

AK Parti İlçe Yöneticileri ile Beykoz İl ve Bölge Dernekler Birliği kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltının gündemini 2B Yasası oluşturdu.

AK Parti İlçe Başkanlığı’nın daveti üzerine Beykoz İl ve Dernekler Birliği’ne üye Dernek Başkanları kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltının gündemini İl Dernekler Birliğinin oluşumu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe giren 2B Yasası oluşturdu. İl Dernekler Birliği temsilcileri, bu konudaki endişe ve görüşlerini AK Parti İlçe yöneticileri ile paylaştılar.

İl Dernekler Birliği ve AK Parti’den katılan isimler

Beytaş Tesisleri’ndeki kahvaltıya ev sahipliği yapan Adem Sefer başkanlığındaki AK Parti İlçe yönetimi şu isimlerden oluştu: İlçe Başkan Yardımcıları Mithat Güner, Erdal Demir, Manolya Demirören, Mustafa Gürkan, Fatih Altay, Şevki Kazancı, Şeref Sarıkaya, Zülküf Sönmez, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sağlam ve Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen.

Batum Havalisi Derneği Başkanı ve aynı zamanda İl Dernekler Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç yönetimindeki İl Dernekler Birliği ise aşağıdaki dernek temsilcilerinden müteşekkildi: Samsunlular Dernek Başkanı ve İl Dernekler Birliği Genel Sekreteri Fatih Yılmaz, Beykoz Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik, Beykoz Trakyalılar ve Rumeli Balkan Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sacit Kaya, Kars, Ardahan, Iğdır Dernek Başkanı Zeki Avşar, Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun, Çankırılılar Dernek Başkanı Mevlüt Karabacak, Tokatlılar Dernek Başkanı Yardımcısı Engin Suat,  KAS- DER Başkanı Süleyman Çalık, Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Salih Keleş, Sinoplular Dernek Başkanı Adnan Çeliker, Beykoz Ordu Mesudiyeliler Derneği Başkanı Özkan Ayduğan ve İkinci Başkanı Ozan Derviş, Beykozlu Giresunlular Dernek Başkan Yardımcısı Hayrullah Usta.

 Amaç, gündemi istişare etmek

Davetlerine icabet ettikleri için misafirlerine teşekkürlerini sunan AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Yöre Dernekleri ile söz konusu kahvaltıyı düzenlemekteki amaçlarını; geçen hafta İl Dernekleri tarafından Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere yapılan ziyaretlerde kendisinin yoğunluk nedeniyle hazır bulunamamış olması şeklinde açıkladı.

Ali Kemal Kılıç: Asla taraf olmayacağız

Sefer’in selamlama konuşmasının ardından söz alan Yöre Dernekler Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç ise, siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına düzenlemiş oldukları nezaket ziyaretlerindeki amaçlarını yeni seçilen ilçe başkanlarına hayırlı olsun temennisinde bulunmak ve aynı zamanda İl ve Bölge Dernekler Birliği hakkında kendilerine bilgi vermek olduğunu belirtti. Ali Kemal Kılıç, birlik ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:  “ İl Dernekler Birliği, siyasi bir gaye gütmeksizin Beykoz ve civarında il ve bölge düzeyinde kurulmuş olan derneklerden ibarettir. Beş sene önce bu derneğin temeli atılmıştır; 16 dernekten oluşmaktadır. Her ay düzenli bir şekilde toplantılar yapmaktayız.”

Ali Kemal Kılıç, “ en büyük hedeflerinden birinin de Beykoz’un kalkınmasına ortak olmak olduğunu” kaydederek, “ İl Dernekler Birliği olarak tüm siyasi partilere eşit mesafede olduğumuz gibi, asla taraf olmayacağız.  Taraf olduğumuz yer yalnızca halktır. Biz STK’lar olarak ne kadar örgütlenir ve güçlenirsek, bölgemizin ve ülkemizin o kadar menfaatinedir diye düşünüyorum. Çünkü bizler kendimizi hem demokrasinin, hem de özgürlüklerin simgesi olarak görüyoruz. Bir ülkede ne kadar çok STK var ise, o ülke o kadar özgürdür, o kadar zengindir diye düşünüyoruz” dedi ve nazik davetleri dolayısıyla AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer’e teşekkürlerini sundu.

Tabela dernekleri hüviyetinden gerçek hüviyete doğru

Kahvaltıda hazır bulunanların kendilerinin tek tek tanıtmalarının ardından söz alan AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, İl Dernekler Birliği’nin kurumsallaşma yönündeki çabalarını takdirle izlediğini ifade etti. Sefer, dünya üzerinde demokrasinin yerleştirilmesinde STK’ların çok önem arz ettiklerini vurguladı. “Ne yazık ki bu, Türkiye’de yeni yeni algılanmaya başlandı” diyen Adem Sefer, derneklerin son 3-5 yılda tabela dernekleri olmaktan çıkarak, gerçek hüviyetlerine kavuşmaya başladıklarının da altını çizdi. 

İlçe Başkanı,“ hizmet noktasında belediyelerin yükünü en çok hafifletenler sizlersiniz. Vatandaşın nabzını tutan bu noktadaki kılcal damarlar sizlersiniz” dedi.

Beykoz’da 81 bölgenin insanı var.

AK Parti İlçe Başkanı, Beykoz’da 81 ilden insan bulunduğunu belirterek, “ biz hâlâ Anadoluluk hüviyetinden kurtulamadık; hamdolsun, bu bizim iftihar kaynağımız. Bu, bir artıdır. Beykoz, İstanbul genelinde asayiş sorununun en az olduğu ilçe. Coğrafi anlamda da Boğaz’ın incisi” yorumunda bulundu.

Birçok insanın Beykoz’da gözü var

Adem Sefer, Beykoz’la ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “ İstanbul’da arsa da kalmayınca, Beykoz’un değeri arttı. Yüzde 84’ümüz orman; İstanbul’un akciğeriyiz. Birçok insanın burada gözü var.”

Konuşmasının devamında 2B Yasası’na da değinen Sefer, “ bu olaya siyaset olarak bakmamamız lazım. Bölgenin bir gerçeği var: Mülkiyet problemi. Bunlardan biri 2B. Bu, bir ülke problemi. Bölgemizin, 2B dışında da birçok problemi var.”

Biraz daha zamana ihtiyacımız var

Sefer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü: “ Beykoz kuruldu kurulalı var olan bir yapı var.  Türkiye’de ne yazık ki, her ne kadar biz ‘iktidar olarak bürokrasiyi kırdık’ desek bile, yılların verdiği birikim bir noktaya kadar geliyor ama tam anlamıyla bu işin bir çevriminin olması lâzım; biraz daha zamana ihtiyacımız var.”

2B sürecine gelince…

“2B, bölgenin bir gerçeği. Biz de bu bölgede yaşadığımıza göre bu gerçek ile beraber yaşıyoruz. Yılların getirdiği bir birikim. Bunların çözümü noktasında iktidarımız bir adım attı. 30 yıllık adım atılamayan bir şeyi yaptı ve 2B Yasası’nı çıkardı.”

Kimse cebri uygulamayla bir yere gitmez

Bu bölgenin insanı istemedikten sonra bu bölgede hiç kimse, hiçbir yere gitmez. Buna ne AK Parti’nin, ne de başka partilerin gücü yeter. Ancak şu olur: Bölgedeki insanlarımız tapularına kavuşur, kendi istekleriyle gitmek isterlerse ezkaza; ama bunun dışında cebri uygulamayla bu bölgenin insanı farklı bir tarafa gitmez.”

Keşke Beykoz’a has bir kanun çıksaydı

Beykoz’da 20 bine yakın 2B parseli var. İstanbul’daki 2B alanlarının üçte biri Beykoz’da. Yani, sıkıntıların en çok çekildiği bölge bizim Beykoz. Türkiye’de kanunlar çıkarken, keşke Beykoz’a has bir kanun çıksaydı; bu bölge insanının gönlünün hoş olacağı bir şey çıkardı. Ama ne yazık ki, Türkiye geneliyle ilgili çıktı.

Aslında bu Yasa geçen sene çıkacaktı

Adem Sefer, 2B Yasası’nın aslında geçen yıl çıkacağını ancak kendi baskılarıyla birlikte bugüne değin ertelendiğini savundu. AK Parti İlçe Başkanı, “Başbakan’a sunulan raporda yüzde 70’i, yüzde 50’ye çekmiştik. Yücel Çelikbilek, yüzde 25’e çekilmesini söyledi” dedi.

Adem Sefer, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Gelinen noktada ne oldu, bir Yasa çıktı. Bu yasayı çıkarmaktaki amaç, yıllardır kangren olan bu yaraya merhem olmasıydı. Özellikle fiyatların düzeltilmesi noktasında hala ısrarımız ve talepkârlığımız var. Bu kanayan yaranın problemini çözmek de bizim işimiz.”

Tepki verirken ölçülü olun

İlçe Başkanı Adem Sefer, kahvaltıya katılan İl Dernekler Birliği temsilcilerinden ayrıca şu ricada bulundu: “ Vatandaşımızın beklentileri çok yüksekti. Biz de vatandaşımızın isteklerini karşılayalım istedik ama şu gelinen nokta vatandaşımızın tam bir hüsranı. Bunu biliyoruz, aynı hüsranı biz de yaşıyoruz. Ama buna tepki verirken de ölçülü olmak gerekiyor. Bu noktada sizlerden de destek istiyoruz. Sonuçta bu aklıselim ile yapılabilecek bir şey. Bir noktaya getirdik; bundan sonra çözmek de sizlerin, bizlerin hep beraber birlikteliğimizde.”

Bu kadar insanı karşısına almaya hiçbir kurumun gücü yetmez

Tam netleşmeyen şeyler var. Bununla ilgili süreç tam netleşmedi. Fiyatların nasıl indirileceği noktasında hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bu kadar insanı karşısına almaya hiçbir kurumun gücü yetmez. Bizim de böyle bir düşüncemiz olmaz. Çünkü biz bu insanlar varsa varız. Siyaseti bu insanlar ile birlikte yapıyoruz. Dolayısıyla bizim bunları dışlamamız söz konusu olmaz. Mücadelemize bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Bu noktada sizlerden yeri geldiği zaman destek alacağız.

Emeği olmayıp da eleştirenleri Allah’a havale ediyorum

Türkiye geneline bakıldığı zaman bu Yasa’dan yararlanacak birçok insan olduğunu hatırlatan Sefer, “ 2B Yasası benim bölgemde birçok insana sıkıntı yaşatmış olabilir, aynı sıkıntıyı onlar ile birlikte ben de yaşarım ve onun mücadelesini veririm. Ama Türkiye geneline baktığınız zaman bu paydadan yararlanacak birçok insan var. Bu, bir adım. Birilerinin önümüze set çekmesine rağmen biz bunu ancak bu noktaya getirdik. AK Parti hiçbir zaman bu işin siyasi rantına bakmıyor. Hiçbir emeği olmayıp da, çıkan Yasa’yı eleştirenleri de Allah’a havale ediyorum” dedi.

İl Dernekler Birliği Başkanı’nın taahhüdü

İl Dernekler Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç ise, kahvaltının sonunda yaptığı açıklamada, “Çözüm adına bütün katkıyı vereceğimizin taahhüdünü İl Dernekler Birliği Başkanı olarak veriyorum. Çözüm adına her türlü toplumsal harekete varız” dedi.

YORUMLAR...