Reklam
Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu yapıldı

Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumu yapıldı

Beykoz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk oturumu yapıldı. CHP grubu yeni dönemde Hüseyin Karababa’yı Grup Başkan Vekili Sözcüsü olarak görevlendirdi.

Beykoz Belediye Meclisi, Mayıs ayının ilk oturumunu, geçtiğimiz günlerde geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olan CHP’li üye Halit Kılıç ve AK Parti’li Meclis üyesi Yalçın Çolak’ın mazeretli sayıldıkları bir oturum ile gerçekleştirdi.

CHP’nin yeni Grup Başkan Vekili Sözcüsü Hüseyin Karababa

Oturumun başlangıcında CHP grubu içinde alınan bir karar ile CHP Grup Başkan Vekili Sözcüsü olarak Erdal Öztürk yerine, Hüseyin Karababa’nın görevlendirildiği açıklandı.

Nusret Yılmaz iki sözlü önerge sundu: Otağtepe’nin bozuk yolları

CHP’li Meclis üyesi Nusret Yılmaz, oturumda iki sözlü önerge sundu. Bu önergelerden ilki, Kavacık Mahallesi Otağtepe Caddesi’ndeki yaya kaldırımlarının bozukluğu ile ilgili idi. Nusret Yılmaz, ilgili konunun “defalarca Meclis gündemine getirilmiş bulunmasına rağmen bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin görevli olduğu belirtilmek suretiyle, bugüne kadar herhangi bir işlemin yapılmamış olduğunu” belirtti.

Kavacık halkı ve esnafı ile birlikte eylem yaparız

Yılmaz, Otağtepe’ye döşenmiş bulunan taşların zamanında “prestij” şeklinde lanse edildiğini, ancak gerek mahalle esnafının, gerekse halkın bu taşlardan çok rahatsız olduklarını belirtti. Söz konusu alana asfalt dökülmesi talebinde bulunan Nusret Bayraktar, “ eğer çözüm bulunmaz ise, Kavacık halkı ve esnafı ile birlikte her türlü eyleme başvuracaklarını” ifade etti.

CHP’li Meclis üyesinin bu sözlü önergesinin Başkanlık Makamı’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.

İkinci sözlü önerge: Hisseli tapular ‘ifrazlı’ya dönüştürülsün

Nusret Yılmaz, Meclis’e sunduğu ikinci sözlü önergesinde ise, Beykoz’da bazı mahallelerde hisseli tapuların söz konusu olduğunu belirterek, “ bu hisseli tapuların ‘ifrazlı’ya dönüştürülmesi” talebinde bulundu.

Yılmaz’ın ilgili önergesi de oybirliği Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Muharrem Kaşıtoğlu’nun Erdal Öztürk’e cevabı

Meclis’in Nisan ayı son oturumunda Tekke Mevkii’nde “Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı” tarafından yapılacak olan “Türk İslam Sanatları Bahçesi ve Klasik Sanatlar Merkezi Projesi” ile ilgili olarak bir konuşma yaparak, Muharrem Kaşıtoğlu’nun, daha önce yaptığı bir bilgilendirme konuşmasında, Beykoz Belediyesi’nin kasasından hiç para çıkmayacağını belirtmiş olmasına rağmen, uygulamada bunun belirtildiği gibi gerçekleşmediği şeklinde AK Partili Meclis üyesini gıyabında eleştiren Erdal Öztürk’e, Mayıs ayının bu ilk Meclis oturumunda cevap geldi.

Muharrem Kaşıtoğlu, Erdal Öztürk’e atfen yaptığı konuşmada şunları söyledi: Nisan ayının son oturumun son dakikalarında benim olmadığım bir anda, hakkımda yapılan yakışıksız eleştirilere cevap vermek ve oturumun tartışma yaratan konusu hakkında herkesin anlayacağı şekilde net bilgileri aktarmak amacıyla söz almış bulunmaktayım.

Söz konusu toplantıda Tekke mevkiindeki Vakıf ile ilgili konu gündeme gelmiş ve bunun üzerine arkadaşlardan bazıları söz almıştır.

Söz alan arkadaşlardan biri olan sn. Erdal Öztürk, benim konuyla ilgili yanlış bilgilendirme yaptığımı, bugün gelinen nokta ile geçmişte verdiğim bilgilerin örtüşmediğini iddia etmiş, benim o an orada olamayışıma başka anlamlar yükleyerek ‘ Muharrem Kaşıtoğlu her zaman sıkıyı gördüğü zaman bu varyasyonları çok yapıyor, keşke kaçmasaydı da bu konuyla ilgili bilgilendirme verseydi, çünkü daha önce Meclis’te yaptığı konuşmada Belediye’den kuruş çıkmayacak, böyle şöyle olacak’ cümlelerini kullanarak en hafif deyimiyle sevimsiz bir üslupla konuşmuştur.

Bu çerçevede sarf ettiği ve kendisine yakıştıramadığım ifadeler için özür dilemesini bekliyor, dilemezse aynen kendisine söylediği yakışıksız ifadeleri kendisine iade ediyorum.

İlgili konuya gelince;

Mart 2010 tarihinde konu ile ilgili ne demişsem, ben ve konu ayı noktadayız. Yani olumsuz anlamda hiçbir gelişme yoktur ve olmayacaktır.

Söz konusu yerin Beykoz’a getireceği artılarını bugün tekrar sayacak değilim, merak edene meclis dışında detaylı bilgileri aktarabilirim.

Son gelen önerge çerçevesinde ve Erdal Bey’in de anlayacağı şekilde anlatmak gerekirse; ilgili Vakıf, projenin tamamı için kendi girişimleriyle kaynak bulmuştur. İl Özel İdaresi’nden temin edilen ve ihale bedelinin %80 ini teşkil eden bu kaynak, kanun gereği yatırımın yapıldığı ilçe belediyesi üzerinden aktarılabildiğinden, Vakıf’ın talebi doğrultusunda Beykoz Belediyesi Mart 2011 tarihinde il özel idaresine konu ile ilgili başvuruyu yapmış ve bu başvuru onaylanmıştır.

Beykoz Belediyesi’nin Haziran 2011 tarihinde ihaleye çıkardığı proje 663.116,15 lira olarak ihale edilmiştir. İhale bedelinin %80 i olan 553.371 liralık bedel il özel idaresinden Beykoz belediyesi aracılığı ile alınarak proje için harcanmıştır. Bulunan kaynağa dahil olmayan ihale bedelinin kalan % 20’lik rakamı ve yine ihale bedelinin % 18 olan KDV bedeli dahil, toplam ve tartışma konusu olan 251.984,14 liralık bölümünü de vakıf Beykoz belediyesine 5 taksitte ödeyeceğini bildirmiş ve bu çerçevede 11/03/2012 tarihinde 34-12/10 numaralı yazışma ile taahhütte bulunmuştur.

Geçtiğimiz ay Meclisimizden geçirdiğimiz konu da, Vakıf’ın kalan 251.984,14 liralık rakamı belediyemize bağış yoluyla ödeyebilmesi için Meclis kararı alınmasını içeriyordu ve Meclisimiz parayı vakıftan bir an önce tahsil edebilmek için geçtiğimiz ay bu konuya onay verdi.

Meclis onayından sonra 19/04/2012 tarihinde Belediyemiz tarafından vakıfa gönderilen şartlı bağışın kabul edildiğini bildiren yazıya istinaden aynı gün, ilgili vakıf ödemesi gereken 51.984,14 liralık ilk taksidin ödemesini belediyemize yapmıştır.

Sonuç olarak Beykoz Belediyesi’nin kasasından 5 kuruş dahi çıkmadan, sadece yasal gerekliliklerden dolayı yapması gereken aracılığı yaparak, ilçemize Türk İslam Sanatları Bahçesi ve Klasik Sanatlar Merkezi kazandırılmaktadır ve projede son aşamaya gelinmiştir.

Buradan Meclisimiz huzurunda, ilçemize böyle bir değerin kazandırılmasına vesile olan vakıf yöneticilerine, projeyi destekleyen belediye başkanımız ve meclis üyelerime teşekkür ediyor, bazı meclis üyelerimizin, ‘toplumsal konularda AK Partili Meclis üyelerinden daha hassasız ve Beykoz’u AK Partililer’den daha çok düşünüyoruz' yaklaşımlarını gözden geçirmelerini rica ediyorum.”

Muharrem Kaşıtoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Meclis üyesi Erdal Öztürk de Kaşıtoğlu’nun bu konuşmayı Nisan ayındaki Meclis oturumunda yapmış olmasını istediğini ifade etti.

Bir sonraki oturum 9 Mayıs Çarşamba günü yapılacak

Beykoz Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ikinci oturumu 9 Mayıs 2012 Çarşamba günü yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...