Reklam
Reklam
Taşeron işçilerin maaşı meclis gündeminde

Taşeron işçilerin maaşı meclis gündeminde

Beykoz Belediyesi’nin Mayıs ayı ikinci oturumunda Küre İnşaat’ta çalışan taşeron işçilerin maaşlarını zamanında alamamaları tartışıldı.

Beykoz Belediyesi’nin Mayıs ayı ikinci oturumu yapıldı. CHP’li üye Mustafa Yiğit tarafından dile getirilen Beykoz Belediyesinin taşeron personel ihtiyacını karşılayan Küre İnşaat işçilerinin maaşlarını zamanında alamamaları konusu Meclis gündemine damgasını vuran konu oldu.

Beykoz Belediyesi’nin Mayıs ayı ikinci oturumu Birzat Mermer’in başkanlığında yapıldı. Meclis’in gündemine damga vuran konu ise, CHP’li üye Mustafa Yiğit tarafından dile getirilen Küre İnşaat çalışanlarının maaşlarını zamanında alamamaları oldu. Mustafa Yiğit, Küre İnşaat ile ilgili olarak Belediye Meclisi’ne  sözlü önerge sundu.

Mustafa Yiğit’in Taşeron çalışanları ile ilgili sözlü önergesi

AK Parti’den Hanefi Dilmaç; CHP’den Halit Kılıç, Naci Candaş ve Kemal Yıldız’ın izinli sayıldıkları oturumda söz alan CHP’li Meclis üyesi Mustafa Yiğit, BEYTAŞ’dan Küre İnşaata geçen çalışanların maaşlarını gününde alamadıklarını ve bunun sonucunda da birbirlerinden borç para istemek durumunda kaldıklarını belirtti.

Bu duruma Beykoz halkı tarafından da şahit olunduğunu sözlerine ekleyen Yiğit, Küre İnşaat isimli taşeron firmayı kastederek, “ biz Beykoz Belediyesi olarak bu şirkete gününde parasını mı ödeyemiyoruz, yoksa şirket bu işçi kardeşlerimize neden böyle davranıyor, gününde ödemiyor?”  diye sordu ve bu gecikmenin neden kaynaklandığı konusunda sözlü bilgi istedi. Mustafa Yiğit, bu konuda Meclis üyelerinden yeterli cevap alamadığı takdirde sözlü önergesinin Başkanlık Makamı’na havalesini talep edeceğini de belirtti.

Av. Yüksel Baki cevap verdi

Bunun üzerine söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Av. Yüksel Baki, taşeronluk hizmeti sunmakta olan Küre İnşaat isimli şirketin Belediye’nin çeşitli birimlerine hizmet verdiğini ifade etti. Yüksel Baki, bazı Meclis üyeleri tarafından daha önceki Meclis oturumlarında da söz konusu şirket ile ilgili kıdem tazminatı ve ücret alacakları konusunun gündeme getirildiğini hatırlattı. Av. Yüksel Baki, “ şirketimizden aldığım bilgilere göre, yüzde 90 bu ödemeleri yapmaktadır. Evvela şunu söyleyeyim, hak edişler aylık olarak bize geliyor; dolayısıyla ister bu taşeron çalıştıran firmalara ait ödemeler, isterse başka şirketlerin alacakları her zaman zamanında ödenmesi söz konusu olmaz. Bizim belki bu ay sonu itibariyle taşeron firmalara ve diğer şirketlere olan borçlarımızı ödeyebilmemiz gündeme gelecek. Ancak bu gecikmenin şirketten mi, yoksa Belediye’den mi olduğu yönünde şu anda size herhangi bir bilgi vermem mümkün değil. Biz, tasarrufumuz, kasadaki nakdimiz elverdiği sürece hizmet satın aldığımız şirketlerin ödemelerini yapıyoruz. Diğer şirketin iç işleyişini, oradan ödemediler mi, bunu bilmem söz konusu değil” dedi.

Mustafa Yiğit cevabı yeterli bulmadı

Av. Yüksel Baki’nin konuşmasından sonra söz alan Mustafa Yiğit ise, Baki’nin verdiği cevabın söz konusu maaş gecikmelerinin Beykoz Belediyesi’nden mi, yoksa Küre İnşaat isimli taşeron firmadan mı kaynaklandığını anlamak babında önüne net bir bilgi koymadığını gerekçe göstererek, Meclis’e sözlü olarak sunmuş bulunduğu önergenin Başkanlık Makamı’na havalesi talebinde bulundu. 

Erdal Öztürk, Belediye sendikasını eleştirdi

İlgili konu üzerine söz alan CHP’li Meclis üyesi Erdal Öztürk ise, Beykoz Belediyesi bünyesinde çalışan işçilerin maaşları ile ilgili sorunların zaman zaman Mustafa Yiğit gibi duyarlı arkadaşları tarafından gündeme getirildiğini hatırlatarak, yakın bir zamanda yaşadıkları bir örneği aktardı.   Hayvan barınakları ile ilgili olarak bir ihbar almaları dolayısıyla birkaç Meclis üyesi arkadaşı ile birlikte barınağa incelemeye gittiklerini anlatan Öztürk, ihbar konusunun yersiz olduğunu anlamak ile birlikte, yaptıkları bu inceleme sırasında çok farklı bir bilgiye ulaştıklarını anlattı. Erdal Öztürk, burada çalışan elemanların birçoğunun 1,5 – 2 aydan beri maaşlarını alamadıklarını öğrendiklerini söyledi.

Bir araya geldiklerinde ne konuşuyorlar, merak ediyorum!

Öztürk, maaşlar konusunda konuşmanın aslında Meclis üyelerinin işi olmadığını ancak bunu mecburen dile getirmek zorunda kaldıklarını ifade ederek, şu eleştiride bulundu: “Çalışanların maaşlarını gününde alamamaları çeşitli sıkıntılara sebep olabilir. Bu Belediye’nin bünyesinde bir sendika var. Bu sendika başkanları, sendika temsilcileri zaman zaman Belediye Başkanı ile bir araya geliyorlar. Neyi konuşuyorlar? Bu çalışanların maaşlarının tam zamanında ödenmediğini, özlük haklarını hiç konuşmazlar mı? Neyi konuşuyorlar, şahsen ben merak ediyorum. Demek ki sendikada görev yapan kişiler gerekli duyarlılığı göstermiyorlar; bizler de burada bu konuları dile getirmek zorunda kalıyoruz. Yüksel Bey’in bilgileri prensip olarak doğru ama yeterli değil. Başkanlık makamının bu konuda görevlendirilmesinde yarar var diye düşünüyorum.”

Konu, Başkanlık Makamı’na havale edildi

CHP’li Belediye Meclis üyesi Mustafa Yiğit’in Küre İnşaat çalışanlarının maaşlarını zamanında alamamaları ile ilgili sözlü önergesi, yapılan oylamanın ardından oy birliği ile Başkanlık makamına havale edildi.

Bir sonraki oturum 11 Mayıs 2012’de

Beykoz Belediye Meclisi’nin bir sonraki oturumu 11 Mayıs 2012 Cuma günü yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...