Reklam
Reklam
Beykoz halkı endişe içinde bekliyor

Beykoz halkı endişe içinde bekliyor

Beykoz’da yaşayan 2B arazi sahipleri ortalıkta dolaşan rakamlar nedeniyle evlerini kaybedecekleri endişesi taşıyorlar.

2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin, rayiç değerinin yüzde 70’i üzerinden satılmasını öngören yasa, hak sahiplerini tedirgin ediyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ortalama metrekare fiyatını 8.5 lira olarak açıklamasına karşın Beykozlu vatandaşlar, ortalıkta dolaşan metrekare başına 50 ile 1000 lira arasında değişen rakamlar biçildiği söylentisi nedeniyle evlerini kaybedecekleri endişesi taşıyorlar. Zaten arazisinin değerini öğrenmek isteyen vatandaşın 2 bin lira ön ödeme yaparak Defterdarlığa başvurması gerekiyor. Çoğu hak sahibi de bu parayı ödemeye yanaşmıyor. Çünkü hem rakamı yüksek buluyorlar hem de başvuruyu yaptıktan sonra neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar.

Beykoz başı çekiyor

15 bin 690 hektarlık orman vasfını yitirmiş 2B arazisine sahip olan İstanbul’da Beykoz başı çekiyor. 3 bin 379 hektar 2B arazisi bulunan Beykoz’da 12 bin 500 parselin büyüklüğü bin metrekarenin altında. İlçeye zamanında devlet tarafından kurulan 3 büyük fabrikada çalışmak üzere gelen binlerce kişiye yerleşmeleri için Beykoz ve Çavuşbaşı’ndaki 2B arazileri gösterildi. İşçiler parasını ödeyip aldıkları arazilere evlerini yaptılar. Neredeyse 2 kuşak o fabrikalarda çalışıp o evlerde yaşadı. Önce fabrikaları kapanan, şimdi de evlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olan Beykozlular artık diken üstünde.

Dar gelirliler için yüksek

Ortalıkta dolaşan rakamları ödeyecek durumda olmayan, çoğunluğu dar gelirli yurttaşlar orman içine villa yapanlar için ucuz ama kendileri için çok yüksek olan fiyatlara isyan ediyorlar. Fiyatların dışında sınırlar konusunda da sıkıntı var. Yarım asırlık evleri orman alanında kalanlar, kendilerinden çok sonra yapılan lüks konutların yükseldiği orman içindeki arsaların 2B ilan edilmesine anlam veremedikleri gibi nereye başvuracaklarını da bilemiyorlar.

YORUMLAR...