Reklam
Hemşire, ebe ve eczacılar’a vefa!

Hemşire, ebe ve eczacılar’a vefa!

Beykoz Belediyesi, Beykoz’da görev yapmakta olan ebe, eczacı ve hemşireler için bir vefa yemeği düzenledi.

Beykoz Belediyesi, 5 Mayıs Ebeler Günü, 14 Mayıs Eczacılar Günü ve 12- 18 Mayıs Hemşirelik Haftası nedeniyle Beykoz’da görev yapmakta olan ebe, hemşire ve eczacılar için bir akşam yemeği düzenledi.

Vefa Yemeği’ne Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Torun, Nevin Çalışkan, Av. Yüksel Baki, Hanefi Dilmaç, Suphi Uçak, Belediye Meclis üyesi Necati Ak, Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, Başhekim Yardımcıları Op. Dr. Murat Cengiz Aşçıoğlu ve Op. Dr. Yaşar Çelik, Başhemşire Ayşe Kabacıoğlu, Beykoz Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Fahri Sümer, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlyas Bozkurt, Eczacılar Odası Bölge temsilcisi Mehmet Yıldırım ile hemşire, eczacı ve ebeler katıldılar.

7 yaşında ‘başhemşire olacağım’ dedi ve dediğini de yaptı!

Yemeğin ardından ise protokol konuşmalarına geçildi. İlk sözü Beykoz Devlet Hastanesi Başhemşiresi Ayşe Kabacıoğlu aldı.  Sözlerine hemşirelik mesleğinin çok kutsal bir meslek olduğunu ifade ederek başlayan Kabacıoğlu, “ hemşire olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Hemşire olabilmek için Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bıraktı

Henüz 7 yaşında bir çocuk iken hep başhemşire olacağını söylediğini anlatan Ayşe Kabacıoğlu, üniversitede Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanmış olmasına rağmen, hemşirelik sınavlarına girerek, sınavı kazanmasından sonra fakülteyi bıraktığını ifade etti. Ailesinin tepkilerine rağmen, hemşirelik mesleğini çok sevmesi nedeniyle hemşire olduğunu kaydeden Başhemşire Kabacıoğlu, insanların ideallerinin peşinden koşması gerektiğini belirtti ve “ 25 yıla yakındır bu işi yapmaktayım. Hiçbir gün de pişman olmadım” dedi.

Salondaki hemşirelere seslendi: Mesleğiniz ile gurur duyun!

Başhemşire Kabacıoğlu, salondaki meslektaşlarına da şu şekilde seslendi: “ Mesleğinizi sevin, gurur duyun, sabırlı olun. İnsanları sevin. İnanın mesleğinizden çok daha büyük bir haz alacaksınız.”

Eczacılar Odası adına Atakan Yılmaz konuştu

Eczacılar Odası Bölge temsilcisi Mehmet Yıldırım adına konuşan Atakan Yılmaz ise, meslektaşlarının “Eczacılar Günü” nü kutlayarak, sıkça görüşemediklerini kaydetti ve kendilerini böyle bir vesileyle bir araya getiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkürlerini sundu.

 

 

Op. Dr. Yavuz Baştuğ: Özveri gerektiren bir meslek

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ ise yaptığı konuşmada, “sağlık çalışanlarının büyük özveri gerektiren bir meslek grubu olduğunu” kaydederek, “ bazen evde kendi çocuğumuzun bile kirini, pisini temizlemeye çekinirken, hiç tanımadığınız ancak size emanet olan hastalarınkini hiç yerinmeden temizleyen, onlara büyük bir merhamet ve sevgiyle yaklaşan hep siz sağlık çalışanlarısınız!” dedi.

Beykoz, sağlık açısından saygın bir konumda

Beykoz’un, sahip olduğu hastaneler ve de yeni Diş Hastanesi ile her zaman ön planda olduğunu ve şu anda il içinde saygın bir konumda bulunduğunu ifade eden Başhekim Yavuz Baştuğ, Belediye Başkanı’na nazik daveti için teşekkür etti. Baştuğ, konuşmasında ayrıca son dönemlerde yaşanılan şiddet olaylarına da değinerek, şunları söyledi: “ Bu şiddet olaylarının da son bulmasını ve bakanlığımızın ve hükümetin son dönemde aldığı kararlar ile bunların azalmasını ümit ediyorum.”

Hastanemizde çok da az olmayan şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz

“Beykoz, İstanbul’da suç oranı oldukça düşük ilçelerden biri ama buna rağmen maalesef hastanemizde çok az olmayan oranda şiddet ve cebir olaylarıyla karşılaşıyoruz. Artık sözlü sataşmalara, sözlü saldırılara hiçbir şey demiyoruz, onları önemsemiyoruz bile.”

Tüm kamuoyunun bilmesin istiyorum

Beykoz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yavuz Baştuğ, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sizler biliyorum özveri ve merhamet ile karşınızdaki hastalara yaklaşıyorsunuz. Biz yine de karşımızdan ne görürsek görelim, hastalardan nasıl bir tepki alırsak alalım, ben inanıyorum ki bütün arkadaşlarım yine görevlerini en layıkıyla yerine getireceklerdir. Çünkü hiçbir sağlık çalışanı bu işi üç beş kuruş için yapmıyor. Hakikaten sevmeden, içinden gelmeden sağlık çalışanı olunmaz. Hepimiz bu mesleği seçtiğimize göre zaten kabul ederek seçtik. Biz bütün özveri ve merhamet ile elimizden geleni yapacağız ama karşıdan da biraz daha anlayış bekliyoruz. Hastalarımız ve hasta yakınları tabii ki farklı duygular ile geliyorlar ama arkadaşlarımız görevlerini en yüksek oranda yapıyorlar; bunu bütün kamuoyumuzun bilmesini istiyorum.”

Dr. İlyas Başkurt: Emeğinizin karşılığı yok

Başhekim Baştuğ’un ardından söz alan Beykoz İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlyas Başkurt ise, insanlar ile uğraşan sektörler içerisinde sağlık sektörünün en zor olanlardan bir tanesi olduğunu belirterek, “sizlerin emeğinizin karşılığı yok” dedi.

Son dönemlerde yaşanılan olumsuz olayların ise yapılan yeni düzenlemeler ile bir nebze olsun biraz daha iyiye gittiğini görmüş olmanın kendilerini sevindirdiğini ifade eden Başkurt, “çalışan haklarının da hasta hakları gibi değerlendirilerek biraz daha iyi hale getirilmesinin, sağlık hizmetini alanlar açısından da olumlu yansımaları olacağı” yorumunda bulundu.   Başkurt, ebe, hemşire ve eczacılara hitaben; “iyi ki varsınız!” dedi.

Yücel Çelikbilek: Avrupalılar, tedavi olmak için artık ülkemize geliyor

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konuşmasının başında ebe, eczacı ve hemşirelerin günlerini kutladı.

Belediye Başkanı Çelikbilek, şunları söyledi: “ Türkiye şu anda sizin gösterdiğiniz özveriyle sağlık hizmetlerinde dünyada çok farklı yerlere geldi. Artık Avrupa Birliği üyesi insanlar Türkiye’ye tedavi olmaya geliyorlar. Bu, sağlıkta yapılan devrimlerin, atılan adımların sonucudur. Mutlaka sıkıntılarımız vardır ama bunları asgariye indirmek önemli bir olaydır.”

Size gösterilen nahoş tepkileri kınıyoruz

Belediye Başkanı sağlık sektöründe yaşanan şiddet olaylarına da değinerek, “bu kadar müşfik olmanıza rağmen, cana can katmanıza rağmen size gösterilen nahoş tepkileri de kınamadan geçmeyeceğiz. Bunlar yanlıştır; hele hele cinnet derecesine varan davranışları hiçbir şekilde kabul edemeyiz. Bunu hem sayın Başbakanımız, hem Sağlık Bakanı’mız ısrarla belirttiler ve kınadılar. Cana can katanlara gösterilen bu tepkiyi anlamak mümkün değil. Ama ne yapacaksınız; çağımızın çok farklı hastalıkları var. Çok gelişmiş bir ülke olabilirsiniz ama o gelişmişlik içerisinde toplumunuzun fertlerini başka hastalıklara kaptırabiliyorsunuz.”

Yeni eğitim sistemi toplumdaki tahammülsüzlüğün önüne geçecek

“Bu tahammülsüzlük, sabırsızlık, anlayışsızlık da maalesef bizim hastalığımız haline geldi. Bunların tedavisi yok mu, var tabii ki! İnşallah, yeni eğitim sistemiyle birlikte daha sevecen bir toplum kurmak durumundayız. Birbirini seven, insanı ön plana çıkartan, insani değerleri benimsemiş ve özümsemiş, insana karşı hassas olan bir anlayışı herksin yüreğinde hissetmesi lazım.”

Yüreğinizdeki sevgi için ayrıca teşekkür ediyorum!

“Hastalara evlatlarının, yakınlarının göstermediği yakınlığı sizler gösteriyorsunuz. Bu bir yürek işidir; yüreğinizde olan sevgi için size ayrıca teşekkür ediyorum. Biz Beykoz Belediyesi olarak sizi yılda bir kere hatırlıyoruz, siz bizi yılın 365 günü hatırlıyorsunuz.”

Beykoz’da şizofren hastalıklar merkezi kurulacak

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında Beykoz’da sağlık alanında yapılan çalışmalar ve projelerden de bahsederek, ilçede şizofren hastalıklar ile ilgili bir merkezin kurulma çalışmalarının sürdüğü açıklamasında bulundu. 

Beykoz Belediye Başkanı konuşmasının sonunda ise, katılımlarından dolayı tüm misafirlerine teşekkür ederek, kendilerine sağlıklı ve uzun ömürler diledi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...