Reklam
Reklam
Ve Paşabahçe pazarı kuruldu!

Ve Paşabahçe pazarı kuruldu!

Yol düzenlemesi çalışmaları nedeniyle açılmayan Beykoz Paşabahçe pazarı, yaklaşık 6 aylık aranın ardından ilk kez kuruldu!

Yol düzenlemesi çalışmaları nedeniyle yaklaşık 6 aydan bu yana açılmayan Paşabahçe pazarı, bugün ilk kez kuruldu! Esnaf, siftah etmenin mutluluğunu yaşıyor! Ancak, pazar bundan sonra daha kurallı olacak: Esnaf, vatandaşı rahatsız edebilecek her tür olumsuzluğu karşı önlem alacak ve çevre temizliği konusunda artık daha dikkatli davranacak. Vatandaşı pazardan alıp evinin kapısına kadar taşıyacak servis arabaları dahi gündemde! Anlaşılan o ki, bundan sonra daha çağdaş bir Paşabahçe Pazarı göreceğiz!

Beykoz Güncel Haber olarak, hem pazarcı esnafı ile hem vatandaşlar ile hem de Beykoz Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Demir ile konuştuk; onların duygu ve düşüncelerini aldık. Bakın bize neler söylediler!

Boğaziçi Beykoz Pazarcılar Derneği Başkanı Mehmet Demir

Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum

Pazarların kurulup kaldırılması İlçe belediyesinin, İlçe Belediye Meclisi’nin yetkisindedir. Ben öncelikle sayın Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e çok teşekkür ediyorum; Başkanımız, esnafa sahip çıkmıştır. Belediye Başkanımızın gönlünden pazarı 1 gün açmak geçiyordu ama 2 gün açılmasına müsaade etti. Başkanımız esnafına sahip çıktı; halkın istediğini yaptı.

Geçmişte hatalar da yapıldı

Geçmişte esnaflarımızın da yapmış olduğu bazı hatalar oldu: Çöplerini toplamıyorlardı, tahtalar kaldırımlardaydı. Belediye Başkanımız bize bunları istemediğini belirtti. Biz de bundan sonra zabıta arkadaşlar ile birlikte Dernek olarak bunun takipçisi olacağız. Kurallara uyacağız ve burada esnaf ile birlikte ekmek yemeye devam edeceğiz.

531 üyemizin yüzde 80’ini Paşabahçe ayakta tutuyor!

Şu anda Beykoz ilçemizde 531 tane üyemiz var. Bu üyelerimizim yüzde 80’ini ayakta tutan Paşabahçe Pazarı’dır. Haftada 2 gün ve burası merkez olmuştur. Çok önemliydi; esnafımız bayağı sıkıntıya düştü ama şu anda inşallah toparlayacaktır kendini.

6 bin kişi buradan ekmek yiyor

Bu 531 tezgâhın her birinde 3 kişi çalıştığını düşünün, yaklaşık 2 bin kişi eder. Bunlar da aileleriyle birlikte 5- 6 bin kişi. Yani Beykoz’da 6 bin kişi buradan ekmek yiyor. Köylerden ürünlerini getirip satan vatandaşlarımız da var. Akbabaköyü, Riva, Zerzavatçı… Pazar, gittiği yere hareket götürüyor. Yerleşik esnaf da bana sürekli ‘ pazarı ne zaman açıyorsunuz’ diye sorup durdu hep. 

Minübüs ayarlanacak

İncirköy, Soğuksu ve Çiğdem mahallelerine minibüs ayarlayacağız. Vatandaşı belirli saatlerde kapısına kadar götürmeyi düşünüyoruz. Şu an araştırma aşamasındayız. Fiyat alacağız ve bunu esnafımıza bildireceğiz. Bu, onların da kendi menfaatlerine. Çağa da aya uydurmak zorundayız.

Beykoz esnafı özeldir

Buranın esnafı diğer ilçelerdeki esnaflara benzemez. Hepsi Beykoz’da ikamet eder. Beykoz, diğer ilçelere göre özeldir. Herkes birbirini tanır.

Şikâyet kutusu konacak

Pazarın başına şikâyet kutusu koyacağız. Bu, esnafımızın önerisi. Tabelalar da hazırlıyoruz. Vatandaş birini şikâyet edecekse eğer, kimi şikâyet edeceğini de bilecek.

Pazarın açıldığı anons edilecek

Bugün Belediye’nin anons arabası da tekrar çıkacak ve mahallelerimizde pazarın açıldığı duyurulacak.

Marketler, halkı yanıltıyor!

Marketler ile ilgili sıkıntılarımız var. Yolun kenarında market kuruluyor. Marketler, pazarların  kurulduğu günde halk günü yapıyor. Diğer günlerde ise bir haftada satamadığı döküntü malı iki katı fiyat ile satıyor; halkı yanıltıyorlar. Bundan rahatsızız!

Reis Kara (Pazarcı esnafı)

Altı ay çok sıkıntı çektik

Pazarın kurulmasına çok mutlu olduk! 6 aydır bekliyorduk. Zaten bu kış karlardan dolayı çok sıkıntılar çektik. Bize 3 ayda bitecek diye söz verilmişti; 6 ayda bitti ama olsun; gene de iyi oldu. Herkes mutlu şu anda. Şu anda haftada 2 gün kurulacak yine; ama ileriki günler ne gösterir bilemem. Halk, pazarın kurulmasına çok memnun. Buradaki sabit esnaflar zaten memnun kaldı.

Karagözsırtı alternatifini kabul etmedik

3 ay derken, 6 ay bekledik; çok çektik. Bu 6 ay içinde Kavacık’ta, Beykoz’da, Çubuklu’da zaten pazar yerlerimiz var, orada pazar kurmaya devam ettik; ama Paşabahçe pazarının yerine başka bir yerde pazar kurmadık.

Belediye Başkanımız Paşabahçe Pazarı’nın yerine bize Karagözsırtı’nı önermişti ama orası bu kadar güzel, düzenli olmazdı. Orasının bu kadar müşteri potansiyeli olacağını da sanmıyorum.

Zannedersem herkes benim gibi düşünüyor ki, Karagözsırtı’nda pazar kurmadık. Şu andaki mevcut yerimizden çok memnunuz; inşallah böyle kalır.

İdris Kara (Pazar esnafı)

Pazarda 530 esnafımız var. 6 aydır iş yapmadığını söyleyen sabit esnaflarımız var burada. Her geçen vatandaş bize ‘hayırlı olsun!’ diyor. Pazarın kapandığına sevinen yok. Sabit esnaflar da sıkıntı çekti.

Ömer Erkan (Önder Gıda- Bakkal dükkânı sahibi)

Pazar bizim velinimetimiz, o olmazsa biz yokuz

Pazar bizim velinimetimiz, o olmazsa biz yokuz. 6 buçuk aydır yatıyorum; hiç iş yok. Yanımdaki süper market bile bana pazarın ne zaman geleceğini soruyor. Köyden bile daha kötü olduk. Biz pazarımızı isteriz. Ben 1964 yılında geldim bu mahalleye. Pazar olmadan bakkallar da ekmek yiyemez. Altı aydır açım ben burada; inanın, muhasebecimin aylıklarını dahi ödeyemedim, isterseniz kendisine sorun. Biz pazarımızdan memnunuz, olmasını isteriz.

Mehmet Eray (mahalle sakini)

Haftada 1 kere olsun

Tabii ki pazarımızı istiyoruz, uzağa gitmemek için ama ben haftada bir kere kurulmasını istiyorum. Burada oturuyorum. Sağlık yönünden ambülans, itfaiye yönünden tehlikeye giriyor, onun için. Bir gün olsun; bir günden fazlası rahatsız ediyor bizi.

Talip Çetin (Pazar esnafı)

Kurallarımız var

Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e teşekkür ederiz; inşallah kaldırmaz. Bazı şartlar var, onlara uyarsak, kaldırmaz. Bu kurallara gelince, örneğin, tezgâh fazla öne çıkmasın, yol açık olsun; müşteriye iyi davranılsın; çürük mal satılmasın. Pazarı temiz bırakacağız, herkes kendi çöpünü toplayacak. Biz de bunlar için tedbirler aldık. İnşallah önümüzdeki hafta üç servis minibüsü ile vatandaşlarımızı getirip götüreceğiz. Pazarcılar Derneği’ne bunun İçin belli bir para ödeyeceğiz. Yaka kartımız, sicil numaramız olacak. Herhangi bir şikâyeti olan şikâyet kutusuna atacak. Pazarımız sabah 6’da kurulmaya başlanacak ve akşam saat 20: 00’de de bitecek.  Rekabet olduğu için pazardaki fiyatlar her zaman uygundur vatandaş için.

Mehmet Acar (Pazar esnafı)

Kurallara uyması herkes açısından iyi olacak

6 ay pazar kuramamamız bizi bayağı olumsuz etkiledi; inşallah eskisinden iyi olacak. Kurallara uyacağız. Herkesin de uyması gerekir; bu kendisi açısından iyi olacak. Haftada bir gün pazar kurulması bizi kurtarmaz.

Mustafa Acar (Pazar esnafı)

İtfaiye ve ambülans açısından sorun yaratmaz

Pazar, itfaiye ve ambülans açısından bence sorun olmaz çünkü buralar hep ara sokaklar. Her yönden giriş var buraya. Merkezi bir yer olsa tamam; o zaman zaten kimse bizi burada barındırmaz. Ancak buralar hep ara sokak.

Şahine Çakmak

Biz ihtiyarlar için iyi oldu!

Pazarın açılması iyi oldu; markete gidemiyorduk. Biz ihtiyarlar nasıl gideceğiz? Hemen kapımızın önünden alıyoruz. Pazarda ürünler daha taze.  Kavacık’tan, marketten oğlum getiriyor, ben gidemem ki, uzak; nasıl gideyim?

Nuri Aygün (Pazar esnafı)

Halkımız pazarın kıymetini biraz öğrenmiş oldu!

Altı ay tatil yaptık, dinlendik! Konulan kurallar da iyi; yaşamak güzel! Yaşamayı seviyoruz! Dinlenmeye de ihtiyacımız vardı; çünkü pazarcı olarak tatilimiz yok bizim; işimiz de zor. Halkımız da pazarın kıymetini biraz öğrenmiş oldu bu arada! Pazarcılar da, halk da pazarın bir güne inmesini istemiyor. Beykoz halkı referandumda oy kullandı ve yüzde 60’ı pazarın 2 gün kurulması için ‘evet’ dedi. Halk isterse her şey olur; halk istemedikten sonra kimse bir şey yapamaz.

Yaşar Gelen (sabit esnaf)

Bütün esnaf etkilendi

13 yıldır Paşabahçe’de esnafım. Pazarın kurulmasından herkes memnun. İlk defa bu sene 6 buçuk aylık bir duraksama yaşandı. Bu, bütün esnafları etkiledi; ister istemez etkiledi. Zaten yollar da bozuktu, vatandaş Paşabahçe’ye inemedi.

Hülya Gültekin (sabit esnaf)

Pazarcılar ile hiçbir sıkıntımız yok

Pazarın kurulmasından çok memnunuz. Pazarcılar da kurallara uyarsa devam açısından hiçbir sıkıntı yok. Pazarcı esnafı, arkalarındaki biz sabit esnafların uyarılarını dikkate alıyor; bu açıdan bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Kaldırımlar çok dar

Yalnız, yol yapımı çok uzun sürdü; çok titiz bir çalışma da olmadı. Günlerce sıkıntı yaşadık. Yol güzel oldu ancak kaldırımlar çok dar oldu. Hastane sokağı girişinden Ferit İnal Lisesi’ne doğru kaldırımlar o kadar dar ki, bebek arabalı bir anne ya da iki kişi burada yan yana yürüyemez; buraları yaparken yayayı düşünmediler.

İbrahim Anlı (Pazar esnafı)

Bu iş marketlere yaradı!

6 aydır işler çok durgun. Bu iş en çok marketlere yaradı. Saat kaç oldu kimse yok pazarda. Pazarın olmayışına alıştılar; gelmiyor kimse. Şu anda işler durdu. Belediye, mahallelere duyurmuş gerçi ama hızlı anons etmişler, kimse anlayamamış. Pazarda kimse yok gibi bir şey. İş, durgun. Bekliyoruz; bakalım ne olacak?

Adem Konuk (Pazar esnafı)

Yol yapımı için çok yavaş çalışıldı

7 aydan beri pazar açmadık. Başka pazarlarda haftada 2 gün çalıştık, 5 gün yedik. Paşabahçe pazarı kapanınca çalıştığımız gün sayısı 3’e düştü. Diğer günleri kahvede geçirdik. Yol yapımı için çok yavaş çalışıldı. Bu Büyükşehir Belediyesi’nin suçu, Beykoz Belediyesi’nin  değil. Firma müteahidi bize 2 ayda biteceğini söyledi, söz verdi; 7 ay oldu! İnsanlar bu kadar mağdur edilir mi?

İnsanlar pazarı özlemişler. Ama pazar bomboş! Şu an saat 11, tezgâh koyduğumuz gibi duruyor. Saat kaç oldu hâlâ 20 TL’lik satış yapamadım! Çoğu kişinin haberi yok; pazar bomboş.

Fiyatlar uygun! Çengel domates 1,25 TL!

Fiyatlarımız da makul: Badem 50 kuruş; çengel domates 1,25 TL; yerli kabak 1,25 TL; yerli fasulye 2 TL; kırmızı biber 2,5 TL.

Cem Acar& Merve Acar  (Pazar esnafı)

Diğer pazarlar açılmasın ama Paşabahçe pazarı açılsın; yine yeter!

6 ay mağdur olduk. Paşabahçe Pazarı bizim belimiz; altı ay belimiz büküldü. Büyük sıkıntılar yaşadık. Bayağı mücadele ettik; durmadık. Sadece 1 gün açılması isteniyordu; bunun için de mücadele ettik. Diğer pazarlar açılmasın, ama Paşabahçe pazarı açılsın; yine yeter! Burası bizim için çok önemli.

Düğünümüzü 6 ay erteledik!

Pazar aniden kapanınca biz de düğünümüzü altı ay erteledik. Baktık ki açılmayacak, üç gün önce evlendik; pazar açıldı!

Atilla Çolak (Pazar esnafı)

Beykoz’un can damarı açıldı!

Herkes sevindi, ekmeğine kavuştu. Hem buradaki sabit esnaf rahat etti, hem biz. Beykoz’un can damarı açıldı!

Ayhan Çolak (Pazar esnafı)

23 Nisan çocuğu gibi olduk!

23 Nisan çocuğu gibi olduk! Bayram havası oldu biraz!

Mehmet Gündoğdu (vatandaş)

Vatandaş olarak kaldırımlardan şikâyetçiyim. Burada çocuk arabasıyla geçemez bir kadın. Bu kadar dar olmaz ki yollar!

Ümit Yılmaz (sokak simitçisi)

Simit satmak için de iyi oldu!

Pazarın açılması Beykoz için çok iyi oldu. Simit satmak için de güzel! İnsanlar Soğuksu’ya, Beykoz’a gidiyor. Buranın açılması iyi oldu. Pazara dışarıdan gelenler de var. Burası kapalıyken dışarıdan gelenler ‘Pazar yok mu?’diye soruyorlardı.

Hakan Erol (Pazar esnafı)

Pazarın kapanışı çok ani oldu; elimizde mal kaldı

6 aydan beri sıkıntı çekiyoruz; vergilerimizi, çeklerimizi ödeyemedik. Çok ani oldu. Önceden haberimiz olsaydı, ona göre mal alırdık. Elimizde mal kaldı; iade ettik, çoğu toptancı geri almadı.

Erkan Topçu (Pazar esnafı)

Kredi kartı borcumuzu nasıl ödeyeceğiz?

6 ayda çok büyük zarar ettik. Çalışan adamlarımız gitti; boşta kaldık; yevmiye alamadık. Bir sürü dert, bir sürü sıkıntı. Kredi kartlarımızı da ödeyemedik. Bilmiyorum nasıl ödeyeceğiz? Bize 2 ay dediler; 2 ay oldu 7 ay!

Faik Ali (vatandaş)

Adaletli olmak lâzım!

Yücel kardeşimi tebrik ediyorum! Avukatlık yapmam; adaletli olmak lâzım. Bu işler Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis kararıyla oluyor. Tebrik ediyorum!

Not:

Pazarcı jargonu olan ‘Gel vatandaş gel’ tarihe karıştı!

Büyükşehir Belediyesi Pazar Yönetmeliği’ne göre, bundan sonra Paşabahçe’deki pazar esnafı  da ürünlerine dikkat çekmek için “gel vatandaş gel” şeklinde bağıramayacak; yani, pazarda  gürültü yapılmayacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...