Reklam
Reklam
Geleneksel Beykoz talebe yurtları kermesi açıldı

Geleneksel Beykoz talebe yurtları kermesi açıldı

Paşabahçe, Çubuklu ve Beykoz talebe yurtlarının yararına düzenlenen geleneksel yardım kermesinin açılışı gerçekleştirildi.

Paşabahçe, Çubuklu ve Beykoz talebe yurtlarının yararına düzenlenen geleneksel yardım kermesinin açılışı yapıldı. Açılışa Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Av. Yüksel Baki, Nevin Çalışkan ve Metin Torun, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Beykoz Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Başkanı Ahmet Karahan, Yeşilay Beykoz Şube Başkanı Dr. Ziya Gümüş, dernek yetkilileri ve kalabalık sayıda bir davetli ve vatandaş topluluğu katıldı.

Yücel Çelikbilek: Kermes faaliyetleri zorluklar ile yapılan hizmetlerdir

Kermesin kurdela kesme merasiminin öncesinde bir açılış konuşması yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu tür hizmetlerde önemli olanın “ devamlılık” olduğunu kaydederek, eğitimli bir nesil yetiştirmenin önemine vurgu yaptı. Belediye Başkanı, kermes faaliyetlerine atıfta bulunarak, “ bunlar çok zorluklar ile yapılan hizmetlerdir. Bu hizmetler ile her şeyden önce insan yetiştiriyorlar; bu hizmetleri yaparlarken de hepimizin desteğine ihtiyaçları var” dedi ve yapılmakta olan bu çalışmalara katkıda bulunulur ise, bunun karşılığının insanlara döneciğinin de altını çizdi. 

Miniklerden mehteran gösterisi!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise Özel Lale Bahçesi Anaokulu öğrencileri, geleneksel kıyafetleri içinde mehteran takımını canlandırdıkları bir gösteri sundular.

Kaymakam Aydın Ergün: Yurtlar, kamu olarak açığımızı kapatıyor

Miniklerin sundukları gösterinin ardından ise Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün söz aldı. Ergün, konuşmasında şunları söyledi: “ Çocuklarımızın eğitim almasını sağlamak konusunda bizim kamu olarak açığımızı gideremediğimiz yurt hizmetleri bakımından buradaki arkadaşlarımızın çok yakın destekleri, katkıları var. Bu katkıların devamı da hayırseverlerin desteklerinin sağlanmasıyla söz konusu oluyor.”

Müftü Demirtaş’ın dualarıyla kurdela kesildi

Aydın Ergün’ün konuşmasının adından ise Müftü Hüseyin Demirtaş tarafından bir açılış duası yapıldı. Daha sonra da kurdela kesme merasimi yapılmak suretiyle, kermesin resmi açılışı gerçekleştirildi. 

Müftü Hüseyin Demirtaş: Cenab-ı Allah, bizlerin ‘aktif iyi’ olmamızı istiyor

Başka bir programa katılacak olmaları dolayısıyla Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Kaymakam Aydın Ergün’ün programdan erken ayrılmalarının ardından Müftü Hüseyin Demirtaş bir konuşma yaptı. Demirtaş, konuşmasında şu hususlara değindi: “ Allah insanları üç gruba ayırıyor. Bugünkü dil ile söyleyecek olursak, pozitif, negatif ve nötr. ‘Nötr’ demek, ne zararı, ne kârı var; verdiği bir zararı, başka zaman yaptığı bir yarar ile eşitliyor. Allah, Fatiha suresinde bunu şöyle tarif ediyor: ‘Biz kitabı 3 kesime varis kıldık: Kendi nefsine zulmedenler, dengede olanlar ve hayırda yarışanlar.”

Dünyada nötr olmanın ve başkasına zarar vermemenin Müslümanlığın bir gereği olduğunu kaydeden Demirtaş, “ ama Cenab-ı Allah bizim ‘aktif iyi’ olmamızı istiyor” dedi.

Bu bir iyilik hareketidir

Konuşmasının devamında, yurt hizmetlerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Müftü Demirtaş, “ bu hizmetler için de maddi ve manevi destek gerekiyor. Burada çalışan insanlar Allah rızası için, amatör bir ruh ile profesyonel bir hizmet sunuyorlar. Bu bir iyilik hareketidir. Bize düşen, bu iyilik hareketine destek olmak” dedi.

Yarım hurma ile de olsa kendini ateşten koru…

Müftü Hüseyin Demirtaş, konuşmasının devamında Hz. Peygamber’in Medine’de ilk Cuma namazı ve ilk hutbede söylemiş olduğu şu sözü hatırlattı: “Öyleyse yarım hurma ile de olsa, kendini ateşten korumağa gücü yeten, bunu yapsın. Buna gücü yetmeyen, bâri güzel söz ile kendini kurtarsın. Çünkü bir iyiliğe 10'dan 700 katına kadar sevap verilir.

Beykoz Müftüsü, konuşmasının sonunda ayrıca düzenlenen bu tür kermeslerde, “hem satan, hem de o satılandan faydalanan insanın değerli olduğunu” da kaydetti.

Kahvaltı ikram edildi

Açılış programının sonunda ise davetlilere, kurulmuş olan özel alanda kahvaltı ikramında bulunuldu.

Kermes, 10 Haziran’a kadar devam edecek

Kaya Baskül, Hedef Mobilya, Gündoğdu Giyim, Roza Tekstil, Gözde Bronz, Armine, Batik, Kuğu, Çanak, Ustabaşılar ve Gözde Giyim’in sponsorluğunda gerçekleşen kermeste gıda, yiyecek, züccaciye, takı, çiçek, mobilya gibi çeşitli alanlarda ürünler mevcut.

Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Lisesi Otoparkı’nda kurulan kermes, 1-10 Haziran tarihleri arasında saat 09: 00 ila 22: 00 arasında açık kalacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...