Reklam
Reklam
Kalyon Group: 'Dünya İçin Bir Şey Yap!'

Kalyon Group: 'Dünya İçin Bir Şey Yap!'

Beykoz 'da yer alan Kalyon Group, Dünya Çevre Günü kapsamında "modern Evliya Çelebi” Orhan Kural’ı misafir etti

Aşağıda açıklayacağımız nedenler ile adını özellikle Eylül ayından itibaren Beykozlular olarak sıkça duymaya başlayacağımız bir firma olan Kavacık’ta yerleşik “Kalyon İnşaat”, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında bilinçlendirici bir etkinliğe imza attı. Şirket, ulusal medyanın yakından takip ettiği  “modern Evliya Çelebi” Orhan Kural’ı misafir ederek hem çalışanlarının “çevre bilincini” arttırdı; hem de Hatıra Ormanı’na fidan dikti.

Çevre, doğa ve börtü böceklerden sanat camiasına uzanan derin bir sohbet!

Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ve eşi Necla Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eşi Ayşe Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları, Kalyon İnşaat firmasını temsilen Kalyongruoup Yeşil Ofis Kurumsal Gelişim Birimi Başkanı Reyhan Kalyoncu, Kaymakamlık Proje Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Sema Çınar ve Kalyon Grup çalışanlarının katıldıkları etkinlik, firmanın Kavacık’taki binasında gerçekleştirildi.

İki bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde Prof. Dr. Orhan Kural tarafından tabiat, çevre, insan sağlığı konularından magazin dünyasının ünlülerine kadar uzanan bilgilendirici ve çarpıcı bir seminer sunuldu; ikinci bölümde ise Kalyon Group’un Ümraniye’de bulunan Hatıra Ormanı’na temsili fidan dikimi gerçekleştirildi.

Konferans rekortmeni Beykoz’da!

“5 Haziran Dünya Çevre Günü” vesilesiyle KALYONGRUP bünyesindeki Yeşil Ofis Kurumsal Gelişim Birimi tarafından Beykoz’a davet edilen ve bugüne değin dünya çapında gezdiği 226 ülkede ve Türkiye’de verdiği konferansların sayısı 4 bini bulan Prof. Dr. Kural,    “ Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele” isimli konferans dizisi kapsamında, bu kez de Beykoz’a geldi!  

Katılımcılara dünyayı farkında olarak ya da olmayarak nasıl kirlettiklerini anlatan ancak bu yaralı gezegene birer birey olarak bu anlamda sunabilecekleri katkılar konusunda bilgiler de sunan Kural, dolaştığı ülkeler ve karşılaştığı ilginç örnekleri de bir slayt sunumunun yardımıyla seminerde hazır bulunanlar ile paylaştı. “Modern Evliya Çelebi”nin dilinden özetle şu kelimeler döküldü: “ Dünya için bir şey yap!”

90-60-90, Türkçesi noksan kadınları seyretmedim!

İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı, Türkiye Gezginciler Kulübü Başkanı, kitap yazarı, Benin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolusu, Yeşilay eğitim uzmanı ve tüm bunların yanında bir de konferans rekortmeni olan Kural, konuşmasının başında, bütün bunları “günde 2 saat uyuyarak, hayatı anlamlı kılmaya çalışarak, maçları ve ‘90-60-90, Türkçesi noksan’ kadınları seyretmeyerek başardığını” söyledi ve “yaşam, anlardan ibarettir!” dedi.  

İnsanların tükettikleriyle değil, yaptıkları güzel işler ile anılacaklarını da ifade eden Prof. Dr. Kural, “ hakiki Müslümanlık vicdandır” yorumunda bulundu.

AVM’ler birer tüketim mabedi!

Konuşmasında, insanoğlunun aslında “tüketerek, tükendiğini” belirten Orhan Kural, her yerde alışveriş merkezleri (AVM) açılıyor olmasını eleştirerek, bu yerlerin birer alışveriş mabedi olduklarını belirtti ve insanların, sanıldığının aksine, alışveriş yaparak mutlu olamayacaklarını kaydetti.

Dünyanın en mutlu insanları alışveriş yapanlar değil!

Kural, yapılan araştırmaların fazla tüketen kişinin daha az mutlu olduğunu ortaya koyduğunu da belirterek, “ dünyanın en mutlu insanları fakir bir ülke olan Bangladeş ve Vanuatu’da yaşamaktadır” dedi. 

AVM’lerdeki oksijen oranı neden düşük? Sizi aptallaştırıyorlar ki, alışveriş yapın!

Prof. Dr. Kural, AVM’ler ile ilgili olarak ayrıca şunları söyledi: “ Havada yüzde 21 oranında oksijen bulunur. AVM’lerdeki oksijen oranı ise yüzde 18,5! Niye az veriyorlar? Aptallaşın da, alışveriş yapın diye!”

30 yıl sonra Murat Boz’u hatırlamayız!

Konuşmasının devamında Mehmet Akif’ten bir örnek aktaran Kural, ünlü şairin İstiklal Marşı ile ilgili olarak kendisine teklif edilen 500 TL’lik ödülü geri çevirdiğini hatırlatarak, “ paltosu yoktu; sağdan soldan, eczacıdan palto alırdı. Şimdi Murat Boz, her demecinde ‘50 tane ayakkabısından, 30 tane paltosundan’ bahsediyor! Biz, on yıl sonra Murat Boz’u hatırlamayız; ama Mehmet Akif Ersoy’u hep hatırlayacağız” dedi.

Anneler Günü’nde annesi olmayanları üzüyorsunuz

“ Anneler Günü,” “ Sevgililer Günü” gibi özel tarihlere de değinen Kural, “ Anneler Günü’nde annesi olmayanları üzmüyor musunuz? Ya, çocuğu olmayan anneleri üzmüyor musunuz?” diye sordu ve “ anneler ve öğretmenler çok kıymetliler, her gün, her an hatırlanmaları gerekir; hep tüketim, hep tüketim ama nereye kadar? ” yorumunu yaptı.

Sigara tüccarları İdi Amin’i “yamyam” yaptı!

Aynı zamanda Benin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu olan Prof. Dr. Kural, 226 ülkeye gittiğini hatırlattı ve Uganda’da bir dönem Devlet Başkanlığı yapmış olan İdi Amin’le ilgili olarak dünya çapında “ yamyam, oğlunu kesip yiyen adam” gibi tabirlerin kullanıldığını belirtti. Orhan Kural, “ aslında İdi Amin bunların hiçbirisini yapmamıştır. İdi Amin, sigarayı yasaklamıştı! Bütün bunlar sigara tüccarları tarafından yapıldı. Uganda’da onun sayesinde bugün hâlâ sigara içen yok” dedi.

1 pil, bir ton suyu kirletiyor

Saat pili de dahil olmak üzere her bir pilin 1 ton suyu ve 100 metrekarelik bir alanı kirlettiği hatırlatmasında bulunan Prof. Dr. Kural, “ kollarımı kesseler pili çöpe atamam!” açıklamasında bulundu.

Türkiye, naylon cenneti!

Doğaya ve canlılara zarar veren ve yılda 100 bin balığın ölmesine sebep olan naylon torbaların Afrika’nın 15 ülkesinde yasaklandığını, Avrupa Birliği tarafından ise tamamen yasak kapsamına alınmaya çalışıldığını belirten Kural, bunun henüz Türkiye’de gerçekleştirilemediğini hatırlatarak,  “ biz ise naylon cenneti olduk” dedi ve  “ naylonu Türkiye’de yasaklatmaya çalıştığı” bilgisini verdi. 

Sakız, hayvanları öldürüyor!

Çiğnendikten sonra yere atılan sakızların bunları ekmek sanarak ağızlarına alan hayvanların boğulmalarına sebep olduğunu da belirten Kural, “ siz televizyonunuzu seyrederken, bir kuş kapınızı çalıp ‘ bu sakızı çıkartın ağzımdan’ diyemediği için ölüyor” dedi.

Yazın hayvanlar için su dolu kaplar koyun!

Konuşmasında, insanların hayvanlardan çok şey öğrendiği, onlar sayesinde birçok şeye sahip olduğu ve hatta birçok tehlikeden de onlar sayesinde korunduğu bilgisini veren Kural, Avrupa’nın veba ile boğuştuğu yıllarda Osmanlı’nın bu tehlikeye bulaşmamasının sebebi olarak, halkın beslediği kedilerin fareleri öldürmelerini gösterdi. Tıp biliminin sivrisinekten çok şey öğrendiği bilgisini de aktaran “modern Evliya Çelebi,” “yediğimiz elmayı da sivrisinekler çoğaltır” dedi ve hayvanlara özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Kural, hayvanların susuzluklarını gidermek için özellikle yaz mevsiminde herkesin evinin ya da bahçesinin önüne su dolu kaplar koyabileceğini belirtti. 

Teoman, müziği neden bıraktı?

Konuşmasının devamında, sigara içme alışkanlığına da değinen Prof. Dr. Kural, Türkiye’nin çıkarttığı sigara yasağının tüm dünya tarafından örnek alındığını belirterek, “dünya, şaşkınlık içinde!” yorumunda bulundu.

“Çocukları sigaraya alıştıran hiç kimseye hakkını halel etmeyeceğini” de belirten Kural, “ çünkü herkes bir defa diyerek ve özentiyle sigaraya başlıyor” açıklamasını yaptı ve bu bağlamda da sigara reklamı yapmak için para alan ünlüleri eleştirdi.

Otursun evinde sigarasını içsin!

Ünlü şarkıcı Teoman’ın şarkı söylemeyi bırakması ile ilgili olarak ilginç bir iddiada bulunan Kural, şunları söyledi: “ Müziği bıraktı, çünkü sigara ve içki firmalarından sponsorluk almıştı. Mahkemeye verdim, yasaklattırdım; müziği bıraktı çünkü sponsorlukları bitti. Otursun evinde sigarasını, içkisini içsin. Konserlerinde, dolaşarak çocuklara tek tek sigara dağıtıyordu; gözümle gördüm. Böyle alıştırıyorlar gençlerimizi sigaraya, uyuşturucuya.”

Rambo’nun mektubu!

Kural, “Tarkan’la Hülya Avşar sigara içmezler; onların ağızlarına niye sigara aldıklarını gayet iyi biliyoruz!” açıklamasını da yaptı ve dünyaca ünlü aktör Silvester Stallone’nin, Brown & Williomson Tabako Ürünleri’ne hitaben yazmış olduğu bir mektubu slayt sunumunda katılımcılara gösterdi. “Rambo”, bu mektubunda “ çekilecek en az 5 filminde bu firmanın ürünlerini kullanacağını taahhüt ediyor” ve bunun karşılığında alacağı ücreti de ifşa ediyordu. Prof. Dr. Kural, bununla ilgili olarak şu yorumu yaptı: “ Bu iş böyle tezgâhlanıyor; kurban biziz.”

Ayten Alpman’ı sigara yüzünden kaybettik

Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren Türk pop müziğinin unutulmaz ismi ve aynı zamanda kendisinin de yakın arkadaşı Ayten Alpman’ın sigara yüzünden kaybedildiğini belirten Prof. Dr. Orhan Kural, konuşmasını “Memleketim” isimli şarkıyı sanatçının sesinden salondakiler ile birlikte söyleyerek sonlandırdı.

Sağ yumruklarını göğüslerine koydurtup yemin ettirdi

Prof. Dr. Kural, seminerin sonunda ise salonda hazır bulunan misafirlerden ayağa kalkmaları ve sağ yumruklarını göğüsleri üzerinde olarak yemin etmeleri ricasında bulundu. Kural’ın talebini yerine getiren katılımcılar, kendisiyle birlikte şu yemini ettiler: “ Sigara ile savaşacağıma, yanlış yapan annem babam bile olsa yanlışları söyleyeceğime, alışverişlerde fiş alacağıma, benden çok daha zor durumda olan masumları, bebekleri, hayvanları ve bitkileri koruyacağıma, daha güzel, daha yaşanabilir bir Beykoz, İstanbul, Türkiye ve Dünya için mücadele edeceğime, iyi bir vatandaş olacağıma söz veriyorum.”

Protokole ve şirket çalışanlarına teşekkür belgesi

Prof. Dr. Kural’ın bilgilendirici konuşmasının ardından ise Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları ile Ayşe Çelikbilek ve Necla Ergün’e birer “Teşekkür Belgesi” sunuldu.

Protokol, daha sonra seminere katılan şirket çalışanlarına da teşekkür katılım belgelerini takdim ederek, kendileriyle bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Hatıra Ormanı’na fidan dikildi

Seminerin ardından ise Kalyon çalışanları, yanlarında Necla Ergün ve Ayşe Çelikbilek ile birlikte firmanın Ümraniye’de bulunan Hatıra Ormanı’na giderek, temsili fidan dikimi gerçekleştirdi. Şirket, bu kapsamda Hatıra Ormanı’na 200 adet fidan diktirdi.

Patroniçe “Reyhan Kalyoncu” ile sohbet!

Başarırlar ise, birinci senenin sonunda “Yeşil Ofis Diploması” alacaklar!

Programın sonunda, Kalyongroup firmasının sahibi Cemal Kalyoncu’nun eşi ve Yeşil Ofis Kurumsal Gelişim Birimi Başkanı Reyhan Kalyoncu ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

Şirkette Ocak ayından beri çalışmaya başlayan Reyhan Kalyoncu, böyle bir etkinliği düzenlemekteki amaçlarını Beykoz Güncel Haber’e şu sözler ile aktardı: “ Şirketimizde Ocak ayından itibaren Yeşil Ofis Programı’nı uygulamaya geçtik. Biz şirket olarak bu Çevre Yönetimi Protokolü’nü imzaladık ve onların bize rehberlik yapmasıyla da çevreye katkı sağlamaya yönelik programlar uyguluyoruz. Bu programın amacı, uygulanabilir kaynak yönetimi ile atıkların ve maliyetlerin azaltılarak, çevreye etkilerinin en az düzeye çekilmesi ve tasarrufların sağlanması.”

Cumartesi günleri paydos edildi!

Konuşmasının devamında, kaynak kullanımında tasarrufun sağlanması için şirkete bir getirisi olmayan Cumartesi günü çalışmalarını iptal ettiklerini ifade eden Reyhan Kalyoncu, kullanılmayan odalarda doğal gaz kullanmamak suretiyle enerji tasarrufuna gittiklerini kaydetti. Şirketteki pil, yağ, kâğıt, cam şişe gibi tüm atıkları değerlendirdiklerini de belirten Kalyoncu, “çalışanlarını bilinçlendirmek ve farkındalığı arttırmak için de Orhan Kural’ı Beykoz’a davet ettiklerini” ifade etti.

Bu firmanın adını Beykozlular bundan sonra daha çok duyacak! Çünkü…

Çünkü firma, “Okullar Hayat Bulsun Projesi” çerçevesinde önümüzdeki Eylül ayından itibaren, yani yeni eğitim- öğretim döneminde Beykoz’daki okulların bahçe ve peyzaj düzenlemelerini yapacak!

Bayan Kural, bu projeyi kısaca şu cümleler ile özetledi: “ Bu proje tam netleşmedi ancak her ay Beykoz’daki bir ya da iki okulda Orhan Kural Bey bir seminer verecek ve biz de seminer verdiğimiz okulun bahçe peyzaj ve düzenlemesini yapacağız. Ayrıca bu okullardaki çocukları projenin içine dahil edeceğiz; çocukların bu seminerde aldığı bilgileri hayata nasıl geçireceklerini öğrenmek istiyoruz.”

Bayan Kalyoncu’nun Beykozlular’a mesajı

Reyhan Kalyoncu, röportajımızın sonunda Beykozlular’a selamlarını kısa bir mesaj ile birlikte gönderdi: “Yaşanabilir bir çevre için el ele!”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...