Reklam
Reklam
Beykozlu Giresunlular, Meclis turu yaptı!

Beykozlu Giresunlular, Meclis turu yaptı!

Beykozlu Giresunlular Derneği, Belediye Meclisi’ndeki AK Parti ve CHP gruplarını ziyaret etti.

Beykozlu Giresunlular Derneği, Belediye Meclisi’nde grubu bulunan CHP ve AK Parti’yi ziyaret etti. CHP grubu ile başlayan ziyaret zincirinde, Dernek Başkanı Hasan Karakaya, Beykozlular’ın “ Başbakan bizi mağdur etmez” mantığını eleştirerek, 2B konusunda vatandaşların aydınlatılması talebinde bulunurken, Beykoz’da ekmek fiyatlarının yüksek oluşuna da değindi. Karakaya, Beykoz’un nüfusunun sistemli bir şekilde azaltılmaya ve ilçenin bu şekilde “elitleştirilmeye” çalışıldığını da ifade etti.

CHP grubuna yapılan ziyaret

Hasan Karakaya başkanlığındaki Beykozlu Giresunlular Derneği’nin, Hızır Yılmaz’ın Grup Başkanı olduğu Belediye Meclisi CHP grubuna yaptığı ziyarette misafirlerini selamlayan CHP İlçe başkanı Hızır Yılmaz, Beykozlu Giresunlular Derneği’nin önemine değinerek, açılışı yapılan yeni dernek binasının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Hasan Karakaya: 2B’de mağdur edilmeyiz mantığı doğru değil!

Hasan Karakaya, CHP grup ziyaretinde yaptığı konuşmada, 2 B konusuna değinerek, “sürekli 2B’nin konuşulmasından bıktıklarını” ifade etti ve vatandaşlarda hâlâ ‘ Başbakan bizi mağdur etmez’ mantığının bulunduğunu belirterek, “ vatandaşlarımızın aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Dernekler bir siyasi partiye yaslanmamalı

Karakaya, konuşmasının devamında dernekçilik ve siyaset ilişkisine de değinerek, “ Dernekler bir siyasi partiye yaslanmamalı. Biz yasal olan tüm siyasi partilerden temsilci almaya gayret ediyoruz. Bünyemize Hayrullah Usta’yı aldık; birkaç CHP’li arkadaşımız daha var” açıklamasında bulundu.

Dernek olarak hiçbir siyasi partiye dayanmıyoruz

Karakaya, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Siyaset yapılacak; siyaset bir çözüm mekanizması; ama biz Dernek olarak hiçbir siyasi partiye dayanmıyoruz. Şu anda kadın kollarımız ve gençlik kollarımızda bu dengeye dikkat ediyoruz. Bu şekilde olaylara tek bir açıdan değil de, çapraz bakış açısı ile bakma olanağı sağlayacağız.”

CHP’yi Yayla Şenliği’ne davet etti

Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya, CHP örgütünü 17 Haziran tarihinde yapılacak olan Yayla Şenliği’nde ve 26 Haziran’daki Çayır Festivali’nde aralarında görmekten memnunluk duyacaklarını da ifade etti.

Beykoz’daki ekmek fiyatlarını eleştirdi

Beykolular için yapılacak her projede her zaman CHP’ye ortak olabileceklerini ifade eden Karakaya, piyasada çok fazla kirli bilgi bulunduğunu belirtti ve Hızır Yılmaz’a hitaben, “bizimle temiz bilgileri paylaşın” dedi.

Sözlerini, “Beykoz’da gördüğüm bir gerçek daha var” şeklinde sürdüren Hasan Karakaya, Beykoz’daki ekmek fiyatlarının 1 TL olmasını eleştirerek,  CHP’lilere hitaben, “ bu konuyu Belediye Meclisi’nin gündemine taşıyın. Bunun sebebi araştırılmalı. İstanbul’un her yerinde ekmek 60 kuruş iken, Beykoz’da halk neden ekmeği 1 TL’ye yiyor?” diye sordu.

Beykoz nüfusu sistemli bir şekilde azalıyor

Beykoz’da fabrikaların kapandığını, 2B’de rayiç fiyatların yüksek tutulduğunu kaydeden Dernek Başkanı Karakaya, ekmek fiyatlarının da yüksek oluşunun altını çizerek, “ Beykoz’da sistemli bir şekilde nüfus azalıyor. Bana göre, Beykoz’da yaşayan birçok insan arsasını satın alamayacak. Beykoz, elitleştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun temelleri de 10-15 yıl öncesinden atılmıştır” yorumunu yaptı.

Karakaya, bu konuda kendilerine düşen görev ne ise siyasi partiler ile birlikte yapmaya hazır olduklarının da altını çizdi.

Beykoz Belediyesi’ndeki ruhsat bürokrasini de eleştirdi

Karakaya, konuşmasının devamında, “ CHP’nin bir konunun en iyi takipçisi olan partilerden biri olduğunu” ifade ederek, Beykoz Belediyesi’nde yer açma ve çalıştırma ruhsatı almak isteyenlerden ilgili Meslek Odası kaydı ve çok fazla evrak istenmesini de eleştirdi ve “bir meslek odasına kaydolmanın maliyeti 600- 700 TL oysa Beykoz esnafı bugün can çekişiyor” dedi ve CHP’li yetkililerden bu konuyu da Belediye Meclisi’nin gündemine taşımalarını istedi.

İşte, ben o zaman demokratım!

Beykoz’da STK’lar geliştikçe demokrasi anlayışının da gelişeceğini ifade eden Karakaya,“ çıkan erklerin ortaya koyduğu bir karar beni etkilemeyebilir ama bu karar toplumun başka kesimlerini etkiliyor ise ve ben buna karşı koyuyorsam, ben o zaman demokratım” dedi.

Hızır Yılmaz: İçki yasağı bireysel özgürlüğe müdahaledir

Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın bu cümlesi üzerine söz alan CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise, kendisi içki içmiyor olmasına rağmen, Belediye Meclisi’nde AK Parti grubunun oy çokluğu ile alınan “ piknik alanlarında içki içme yasağı”na değindi ve bu karara, “ kişisel özgürlüklere bir müdahale olduğu için” karşı olduklarını belirtti. Yılmaz, “bu karar birinin özgürlüğüne dokunuyorsa, ben istesem de istemesem de buna karşı çıkarsam demokratım” açıklamasını yaptı.

Hitler Almanyası örneği

Bu konuda özellikle piknik yeri işleten işletme sahiplerini arayarak, kendilerinden destek istediklerini de hatırlatan Yılmaz, “ CHP, kendilerine destek olacağını deklare etmesine rağmen, hiçbir işletmeci arkadaşım bize dönmedi” dedi. Yılmaz, konuşmasının devamında, “ Ama ben onlara hak veriyorum, çünkü korkuyorlar” yorumunda bulunarak,  söz konusu içki yasağının “başka yerlere de gideceği” imasında bulundu. Yılmaz, “ bu, ‘siz namazı benim kıldığım yerde kılacaksınız’a gider” yorumunu yaptı ve buna benzer olayların Hitler Almanyası’nda da yaşandığını ifade etti.

Alman şairin şiirini okudu

Hızır Yılmaz, konuşmasını desteklemek üzere Alman şair Pasteur Martin Niemöller'in ünlü şiirini de örnek olarak okudu: “Önce komünistleri götürdüler, sesimi çıkarmadım çünkü komünist değildim./ Sonra sosyalistleri götürdüler, sesimi çıkarmadım çünkü sosyalist değildim./ Sonra sendikacıları götürdüler, sesimi çıkarmadım çünkü sendikacı değildim./ Sonra beni götürmeye geldiler, benim için sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.”

İsmail H. Öztürk: Aynı demokratlığı başörtüsü konusunda da göstermenizi bekliyoruz

CHP’li Hızır Yılmaz’ın konuşmasının ardından bir konuşma yapan Beykozlu Giresunlular Derneği Sekreteri İsmail Hakkı Öztürk ise, Hızır Yılmaz’ı bireysel özgürlükler ile ilgili anlayışı dolayısıyla tebrik ederek, “ Kemal Kılıçdaroğlunun ‘yeni CHP’ söyleminin tabana yayıldığını görmekten dolayı mutluyum” dedi ve “yeni CHP’nin özgürlükler anlamında Meclis’te başörtüsü takan bir kadına da saygı göstereceğini umduğunu” belirtti.

Hızır Yılmaz: İnançların siyasete müdahalesine karşıyız

Öztürk’ün konuşmasının ardından söz alan İlçe başkanı Hızır Yılmaz, parti olarak inançlara sonuna kadar saygılı olduklarını belirterek, “ inançların Tanrı ile kul arasında doyasıya yaşanması gerektiğini” belirtti. Yılmaz, “ biz, inançların siyasete müdahalesine karşıyız” dedi.

CHP, içki yasağını T.B.M.M’ne taşıyacak

CHP İlçe Başkanı, içki yasağı konusu ile ilgi olarak Beykoz Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu’ndan çıkan rapora ilk haliyle itiraz ettiklerini ve bunun üzerine de AK Parti grubu tarafından, ilgili rapor Belediye Meclisi gündemine alınmadan önce kendilerine haber verileceğinin belirtilmiş olmasına rağmen, bunun gerçekleşmediğini açıkladı.

Raporun, son Meclis oturumunda gündem olarak önlerine aynı şekilde konulmasının şaşkınlığını yaşadıklarını belirten Yılmaz, AK Parti grubuna yönelik olarak, “aceleleri vardı, geçirmek zorundaydılar herhalde” eleştirisinde bulundu. Hızır Yılmaz, bu konuyu CHP İl Başkanlığı ile milletvekili Akif Hamza Çebi’ye de ilettiklerini belirterek, “ bu konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağımız bir süreci başlattık” açıklamasında bulundu.

AK parti grubunu ziyaret

Birzat Mermer: Bu dernek, gelecekte Beykoz’un yönlendirilmesinde faydalı olacak

Beykozlu Girsunlular Derneği, CHP grubunun ardından ise AK Parti grubunu ziyaret etti. Birzat Mermer başkanlığındaki AK parti grubunca karşılanan Beykozlu Giresunlular’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Mermer, gerçekleşen dernek kongresinin hayırlı olmasını diledi. Birzat Mermer, Giresunlular Derneği’nin, “gelecekte Beykoz’un yönlendirilmesinde faydalı olacağını düşündüğünü” de kaydetti.

Hasan Karakaya: Belediye’nin bizi ciddiye almasını istiyoruz

Dernek Başkanı Hasan Karakaya ise, “STK’lar olarak toplumun sivilleşmesi yönünde ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini” söyleyerek, “ bu bağlamda bir kongre yaptık; harika bir ekip kurduk. Hepsi, konusunda uzman olmak üzere Beykoz ve Beykozlular’a çalışıyor. Beykozluluk ruhu içerisinde bu çalışmayı yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye Meclisi AK Parti Grubu’nu da düzenleyecekleri etkinliklere davet eden Karakaya, konuşmasının devamında, “ Beykoz’la ilgili olarak çok önemli bir proje hazırladık. Bunun Beykoz Belediyesi ile beraber hayata geçmesini; Belediye’nin bizi ciddiye almasını istiyoruz” dedi.

Ekmek fiyatı ve Belediye’deki ruhsat bürokrasisi tartışıldı

AK Parti grubunda da ekmeğin Beykoz’da pahalı olduğu konusunu gündeme getiren Dernek Başkanı Karakaya, partililerden bu konunun Meclis gündemine getirilerek, araştırılması talebinde bulundu. Karakaya, “ Beykoz’da her kesimden insan var. Bu konuyu araştırırsanız, size elimizden gelen desteği vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Karakaya, iş yeri ruhsatı almak için Beykoz Belediyesi tarafından talep edilen evrak çokluğunu da eleştirerek,” insanların meslek odalarına mecbur bırakılmalarına anlam veremediğini” kaydetti.

Birzat Mermer: Kolay yol seçiliyor!

Beykoz Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Birzat Mermer de, Karakaya’nın evrak bürokrasisi konusundaki eleştirisine katıldığını belirterek, evraklarda noter tasdiki aranmasını eleştirdi   ve  “ bu bana da çok ters geliyor. Noter tasdiki de nedir Allah aşkına?” dedi.

Mermer, bu konuda 31 Temmuz 2009 tarihli ve 27305 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Genelge’yi hatırlatarak, söz konusu Genelge’nin vatandaş beyanını esas aldığını belirtti. Birzat Mermer, “ama maalesef bürokrasideki arkadaşlarımıza öteki yol kolay geliyor. Çoğu kurumumuz bunu biliyor ancak bilseler de işlerine gelmiyor” açıklamasını yaptı.

Haydar Kılıç: Ekmek fiyatları gramaja göre değişiyor

Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Karakaya’nın ekmek fiyatları ile ilgili eleştirisine cevap veren Haydar Kılıç ise, ekmek fiyatlarının gramajlarına göre serbest piyasada belirlendiğini kaydederek, “ gramajlar sabit olmadığı için, isteyen istediği gramajda ekmek yapıp satıyor” dedi ve ekmeğin gramajına göre fiyatının da değiştiğini ifade etti.

Rekabet, Beykoz’da vatandaşın aleyhine çalışıyor!

Buna karşı çıkan Karakaya, Kılıç’a başka ilçelerde 300 gramlık ekmeğin de 60 kuruşa satıldığını belgeleyebileceğini belirtti ve “ diğer yerlerde rekabet, vatandaşın lehine çalışırken, Beykoz’da aleyhine çalışıyor” yorumunda bulundu.

Hanefi Dilmaç: Belediyelerin fiyat tespit yetkileri yok

Ekmek fiyatları konusunda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç ise, belediyelerin ekmek fiyatlarının tespiti yönünde bir yetkilerinin bulunmadığını ifade ederek, “bu konuda Meclis kararı alamayız” dedi. Dilmaç, Belediye olarak ekmeklerin kâğıda konulması şeklinde bir çalışma içerisine oldukları bilgisini de verdi.

Bunun üzerine tekrar söz alan Hasan Karakaya da, zaten istediklerinin bir Meclis kararı değil, sadece konunun Meclis gündeminde tartışılması olduğunu belirterek, “ biz, sizlerin arkasındaki itici güç olmaya çalışıyoruz” dedi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...