Reklam
Reklam
 Beykoz'un sorunları gözden geçirildi!

Beykoz'un sorunları gözden geçirildi!

Beykoz Belediyesi’nin muhtarlar ile her ay gerçekleştirmekte olduğu mutad toplantıda mahalle ve köylerdeki önemli sorunlar dile getirildi.

Beykoz Belediyesi’nin muhtarlar ile her ay gerçekleştirmekte olduğu mutad toplantıda mahalle ve köylerdeki önemli sorunlar dile getirildi. Muhtarlar, Başkan Çelikbilek ve yardımcıları ile birlikte mahalle ve köylerindeki önemli sorunlar üzerinde konuşarak, taleplerini dile getirdiler.

Bundan sonra iki ayda bir yapılacak

Beykoz Korusu Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltılı toplantıya Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile Başkan Yardımcıları Av. Yüksel Baki, Nevin Çalışkan, Metin Torun, Hanefi Dilmaç, Suphi Uçak, Başkan danışmanları Ali Zengin ve İsa Sucuoğlu ile muhtarlar katıldılar.

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün mazereti dolayısıyla hazır bulunamadığı ve yaklaşık iki saat süren toplantıda ilk olarak, bugüne kadar her ay gerçekleştirilmekte olan bu bilgilendirme toplantısının, bundan böyle iki ayda bir yapılması kararlaştırıldı.

Yücel Çelikbilek: Planlar yeniden çizildi

Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, imar ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek, beş binlik ve binlik planların yeni baştan çizdirildiğini ve Büyükşehir Belediyesi’ne teslim edildiğini ifade etti. Mahmut Şevket Paşa, Cumhuriyet, Ali Bahadır, Örümce ve Paşamandıra köyleri ile ilgili beş binlik plan çalışmalarının da sürdüğünü kaydeden Belediye Başkanı, konuşmasının devamında 2B konusuna da değindi.

2B ile ilgili olarak 9 mahallede özel proje

Çelikbilek, şunları söyledi: “ 2B’ler ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bununla ilgili olarak 9 mahallemizde özel proje çalışmalarımız var. Bu çalışmamızın Beykoz’a fayda getireceğine inandığımız için bu talepte bulunduk. Buralarda vatandaşımıza yansıyacak olan fiyatı azaltabilmek için bu çalışmaya girdik. Bu talebimiz şu anda Şehircilik ve Çevre Bakanlığı’nda. Onlar da bir ay içinde karar verecekler. Verirler ise, Beykoz için bir dönüşüm noktası olur diye düşünüyorum.”

Büyükşehir’den devralınan arsalar vatandaşa satılamayabilir!

Büyükşehir’den devralınan arsalar konusuna da değinen Çelikbilek, bu arsaların vatandaşlara satışının Şehircilik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı komisyonların iznine bağlı olduğunu belirterek, “eğer bu satışlarımızın yapılmasına izin vermezler ise, zaten yapacak bir şeyimiz yok; arsalar elimizde kalacak, biz de vatandaşa onları intikal ettiremeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

İki yeni dönüşüm projesi

Beykoz Belediyesi olarak iki yeni dönüşüm projeleri olduğunu ifade eden Başkan Çelikbilek, fidanlığın bulunduğu yolun altında kalan alanda kentsel dönüşüme örnek olması bakımından bir konut dönüşüm çalışması yapacaklarını belirterek, “ bu çalışmayı bir kuruma havale ettik. Becerebilirsek, toplu dönüşüme kapı açılsın diye önce vatandaşın önüne bir örnek koymak istiyoruz” dedi ve olası Marmara Depremi’ne değindi.

Marmara Depremi eli kulağında geliyor!

“Marmara Depremi eli kulağında geliyor!” yorumunda bulunan Belediye Başkanı, “yakında da Beykoz’a ulaşır! Ömrü olanlar bunu yaşayacaklar. 30 sene derler, 40 sene derler ama bilesiniz Marmara depremi bir gün hepimizi yakalayacak. O bakımdan herkes kentsel dönüşümü yapmaya razı olsun. Bu işin şakası yok. Allah uzak etsin diyelim ama tedbiri almaktan da kaçmayalım” dedi ve halkı ikna etme görevinin muhtarlara da düştüğünü belirtti.

Herkes topu Belediye Başkanı’na atıyor!

Çelikbilek, Beykoz’un deprem açısından zemini nispeten daha iyi bir bölge oluşuna güvenilmemesi gerektiğini ifade ederek, “bizim binalarımız çok eski. Burada 50- 60 yıllık binalar var. Tek katlı, iki katlı olmaları kurtuluş sebebi değil. Bir yıkılırsak, bizi kimse kurtaramaz. En büyük sıkıntımız da şu: Bizim mahallelerimize araba girmiyor. Sokaklarımız dar; araba, itfaiye giremez. Benim sıkıntım bu” dedi.

Muhtarları eleştirdi

Yücel Çelikbilek, mahalle muhtarlarının kendilerine “yolların genişletilmesi yönünde” hiçbir talepte bulunmamalarını da eleştirerek, şunları söyledi: “ Sizin arı gibi çalışmanız lâzım. Komşularınızı ikna etmeniz lâzım; ‘şu çiti şuradan aldırıyorum Başkan, bu yolu genişlet’ diye bana gelmeniz lâzım ama herkes topu Belediye’ye atıyor; Belediye Başkanı yapsın! Belediye Başkanı’nın yapacağı belli.”

Tek yönlü yollar yapalım!

Beykoz’da diğer bir sorunun da park konusu olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı, muhtarlara hitaben, “tek yönlü yollar yapabilir miyiz; bize teklif getirin, değerlendirelim” çağrısında da bulunarak, bunlar yapılmadığı takdirde yolarda yürünemeyeceğini, yol çalışmalarının yapılamayacağını belirtti.

Muhtarlar söz aldı

Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise muhtarlar söz alarak, şikâyet ve taleplerde bulundular.

İncirköy Mahalle Muhtarı: Muhtarlar sekreterya konusunda sıkıntıda

İncirköy Mahalle Muhtarı Şefik Yavuz Yılmaz, yaptığı konuşmada 2B rayiç bedelleri ile yazın yapılacak olan Belediye çalışmaları konusunda bilgi istedi. Muhtarların sekreterya hizmetleri konusunda maddi sıkıntılar yaşadıklarını da ifade eden Yılmaz, mahallelerde ve köylerde yapılacak olan çalışmalar konusunda muhtarların önceden bilgilendirilmeleri ricasında da bulundu.

Anadolu Kavağı Muhtarı Nurettin Sarıçiçek, esnaftan dert yandı

Anadolu Kavağı’nda özellikle yaz mevsiminde ciddi bir park sorunu yaşandığını belirten muhtar Sarıçiçek, mevcut olan otoparkın fiyatının 10 TL olması nedeniyle insanların araçlarını sokaklara park ettiğini belirtti ve Belediye’nin desteği ile yeni bir park alanı açılması talebinde bulundu.

Kavak esnafı çöp ile ilgili tebligata uymuyor!

Mahallelerindeki çöp sorunu ile hiçbir zaman baş edemediklerini de kaydeden Anadolu Kavağı muhtarı, mahalle esnafına tebligat yapılmış olmasına rağmen, hiçbir esnafın bu tebligata uymadığını ve mahallelerinde her gün çöp yığınlarının oluştuğunu söyledi. Kavak muhtarı, örnek olarak da İskele Meydanı’nda esnafın attığı çöplerden oluşan yığınları gösterir bir fotoğrafı Belediye Başkanı’na uzattı.

Belediye’nin her gün çöpleri düzenli olarak topluyor olmasına rağmen, esnafın çöp arabası gider gitmez, sokağa çöp bırakma saatlerine uymaksızın, akşam evine giderken sokağa çöp bıraktığını ve dükkânını kapayıp gittiğini ifade eden mahalle muhtarı, bu konuda Belediye’den destek istedi.

Kavak esnafı Belediye Başkanı’nı kızdırdı

Belediye’ye ait çöp arabalarının her gün düzenli olarak çöp topluyor olmalarına karşın, esnafın bu davranışına kızan Belediye Başkanı, “ben sizden her gün çöp alacağım, siz yine etrafı kirleteceksiniz! Yazık günah! Verilen emeklere yazık. Almıyorsak, hakları kalsın. Orası turistik yer; her gün alıyorum” dedi.

Oradan bir hafta çöp toplanmayacak!

Yardımcılarına ‘oradan bir hafta çöp toplamayın; koksun orası. Medyayı çağırsınlar ben de anlatayım orada ne olduğunu” diyen Yücel Çelikbilek, “insanların da kendi mesuliyetleri var. Deyin ki bize ‘ biz bu saatte çöplerimizi çıkartıyoruz’, biz de o saatte alalım. Ama bir sonraki gün de aynı saatte çıksın; ortada çöp görünmesin” eleştirisinde bulundu.

Kimsenin burayı çöplük yapmaya hakkı yok

Esnafın bu sorumsuz davranışı nedeniyle çöpler bir hafta toplanmayacak olursa vatandaşın ve turistlerin mağdur olacağını düşünen Belediye Başkanı, “kimsenin burayı çöplük yapmaya hakkı yok” dedi ve bu konuda gerekli olan çalışma ne ise yapılacağını belirtti.

Bütün işgaliyeler iptal edilecek; kaldırımlar vatandaşındır, esnafın değil!

Akbaba Köyü Muhtarı Yüksel Kılıç’ın esnafın kaldırımları işgal ettiği şeklindeki eleştirisine cevap veren Belediye Başkanı, “ kaldırımlar tamamen vatandaşlara aittir. Kimseden işgaliye parası alarak kaldırımları kullandırtmayacağım. ‘Bütün işgaliyeler iptal edilecek’ dedim ben. Esnafın kullanacağı yer ancak kendi kiralı alanıdır. Belediye’nin meydanı ve yollar esnafın değildir” dedi.

Muhtarlara seslendi: Sizin de oy kaygısı olmaksızın mertçe bunu savunmanız gerekir!

Yücel Çelikbilek, bu konudaki uygulamalarda mahalle muhtarlarına da seslenerek, şunları söyledi:  “ Biz bunları uygularken, sizin de mertçe arkamızda durmanız gerekir. Çıkın mahallelerinizde siz de savunun bunları. Onlara ‘ya arkadaş bu kaldırımlar sizin değil’ deyin; yarın bana oy vermez bunlar diye bunu demekten kaçarsanız, bu işi çözmeyiz.”

Kahvelerde dışarıda oyun oynatıyorlar

Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında ise, kaldırım işgaliyesi konusunda “kararlı olduklarını” belirterek, sigara yasağından kaçmak için bazı kahvelerde dışarıya masa koyarak oyun oynatıldığına dikkat çekti ve “ hiçbir mahalle muhtarı bu güne kadar bu konuda bir şikâyette bulunmadı” eleştirisinde bulundu.

Gerekirse yıktıracağım!

Belediye Başkanı Çelikbilek, “kimsenin dışarıda oyun oynamaya hakkı olmadığını” ifade ederek, “ bunlar ile ilgili yaptırımlar uygulayacağım, gerekirse o kahvelerin önüne yapılan  şeylerin hepsini yıkacağım. Nereye varırsa varsın, hiç önemli değil” açıklamasında bulunarak, kahve işletenlere hitaben, “bir kural varsa, kurala uyun!” çağrısında bulundu. Çelikbilek, konuşmasının devamında “hiç kimsenin ailesiyle bu yerlerden geçmek istemeyeceğini, buraların çocuklar için çok kötü bir görüntü oluşturduğunu” da kaydetti. Yücel Çelikbilek, “ büyün oyunların kahvelerin içine girmesini sağlayacağım. Bu konuda ne gelirse gelsin, tehdittir veya başka bir şeydir, önemli değil. Oyun dışarıda oynanmaz, bu senin hakkın değil” dedi.

Bu kadar sorumsuzluk olmaz!

Konuşmasının devamında yolun ortasına araç bırakan vatandaşları da eleştiren Belediye Başkanı, “ bu kadar sorumsuzluk olmaz!” dedi ve bu konuda muhtarlardan da destek istedi. 

O. Çeşme Muhtarı Fahrettin Akhan: Dicle Sokak’ta acilen yol genişletme çalışması lâzım

Ortaçeşme Mahalle Muhtarı Fahrettin Akhan, mahallesindeki yollarının genişletilmesi talebinde bulundu. Orta Çeşme Spor Kulübü sahasının hâlâ yapılmadığını da belirten Akhan, özellikle Hünkâr Tepe Dicle Sokak’ta acilen bir yol genişletme çalışmasına gerek olduğunu ifade etti. Ortaçeşme Meydan Projesi’ni sabırsızlıkla beklediğini de belirten mahalle muhtarı, Belediye Başkanı’na söz konusu projenin ne zaman hayata geçirileceği sorusunu yönelterek, yapılmış bulunan hizmetlerden dolayı da ayrıca teşekkür etti.

Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici: Otağtepe yolu

Otağtepe’deki yol, trafik ve park sorunlarına işaret eden Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici de,  çöpler ile ilgili olarak ciddi şikâyetler aldıklarını belirtti. Modern çöp konteynırlarının beraberinde bazı sorunlar da getirdiğine değinen Kesici, Kaptanlar Mahallesi’nde çocuk parkı yanına konulmuş bulunan çöp konteynırının tek olması dolayısıyla yeterli olmadığını belirterek, “ bu çöpler dışarıya taştığı için çocuk parkı rezalet içerisinde” dedi.  Kesici, bazı yerlere konulan çöp konteynırlarının da vatandaşların kaldırımdan yürümesini zorlaştırdığını belirtti.

Kesici, konuşmasında ayrıca Aile Hekimliği binasının Kavacık’a alınması, Orhan Veli Parkı çalışmalarının başlaması ve Hasan Yavuz ile Dört Yol mahallelerini birbirine bağlayan otoban üzerindeki köprünün de ışıklandırılması taleplerini sıraladı.

Çelikbilek, Beykoz’da yapılacakları anlattı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, muhtarların konuşmalarının ardından Beykoz’da yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bu çalışmalardan bazıları şunlar: 43 yeni merdiven sokak çalışması, 18 yerde yağmur suyu çalışmaları, yeni parklar, Bakanlık’tan onay geldiği takdirde 2B ile ilgili olarak 9 mahalle ile ilgili özel proje çalışması, Göksu pazarının taşınması.

Ramazan ayından sonra devam edilecek

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, muhtarlar ile yaptıkları toplantıların Ramazan ayından sonra devam edeceğini hatırlatmasının ardından ise toplantı sona erdi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...