Reklam
BİSK kongresinde Beykoz 1908 tartışması

BİSK kongresinde Beykoz 1908 tartışması

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Dayanışma Derneği (BİSK), 3. Olağan Genel Kurulu’na Beykoz 1908 A.Ş. konusundaki tartışmalar damgasını vurdu.

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Dayanışma Derneği (BİSK), 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Sakin başlayan ve bu şekilde ilerleyen kongreye Zeki Aksu’nun söz alması ile birlikte Beykoz 1908 A.Ş. konusundaki tartışmalar damgasını vurdu.

Ergün, Çelikbilek ve Bekaroğulları “Onur Kurulu” üyeleri oldular

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve tek listenin oybirliği ile kabul edildiği kongrede, Asım Özdemir başkanlığında yeni bir Yönetim Kurulu oluşturuldu. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kaymakam Aydın Ergün ve İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları da yeni yönetimde “Onur Kurulu” üyeleri olarak yerlerini aldılar.

Katılım düşüktü

Düşük düzeyde bir katılım ile gerçekleşen kongreye Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan Karakaya, İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Sekreteri Ali Tanrıyaşükür, Belediye Meclis üyeleri Hayrullah Usta ve Erdal Öztürk, Dr. Yaşar Kansak, Çubuklu Mahallesi Muhtarı Hüsnü Kolcu ile spor kulüpleri başkanları katıldılar.

Yeni yönetim oy birliği ile kabul edildi

İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından seçilen Divan’ın başkanlığını Çubuklu Spor Kulübü Başkanı Coşkun Tosun, Divan yardımcılıklarını ise BİSK kurucu Başkanı Abdullah Yümsel ile Fikret Ustaoğlu yaptılar.

Divan’ın oylanması ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz’un Faaliyet Raporu’nu okumasının ardından, eski yönetim ibra edilerek, sunulan tek liste de üyelerin oy birliği ile kabul edildi.

Asım Özdemir: Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz

BİSK Başkanı Asım Özdemir yeni yönetimin oylanmasının ardından yaptığı konuşmada, yeni bir oluşum içerisinde olduklarını belirterek, “Beykoz’da amatör spor kulüplerinin gelişmesi için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını” kaydetti.

Katılım azlığına değinen Özdemir, delegelerinin sayıca artmasını ve spor kulüplerinin kongreye 5’er 10’ar kişi halinde gelmiş olmalarını istediklerini belirtti ancak sonraki kongrelerin daha kalabalık geçeceğine inandığını ifade etti.

Köyler arası turnuvadan çıkan sonuç: Fair play oynamayı bilmiyoruz!

BİSK Başkanı, konuşmasında sporda şiddete değinerek, şunları söyledi: “ Beykoz’daki faaliyetlerimiz içinde bu sene en önemlisi köyler arası futbol turnuvasıydı. Ancak bu turnuva bizi çok zorluyor. Köylerde ceza verdiğimiz futbolcuların yüzde 99’u kulüplerde faal olarak futbol oynayan arkadaşlarımız. Ya ikinci sarı kart ile ya da direkt cezalar alıyorlar. Hakikaten futbola fair play’i, sevgi ve saygıyı getiremiyoruz.”

Köyler arası husumete neden oluyor

Bu durumun köyler arası husumete de yol açtığını kaydeden Özdemir, “ bu şiddetin kalkması lâzım” yorumunda bulundu. BİSK Başkanı, “sporun ülke genelinde yaygınlaşması için önce mahalle ve köylerden başlanılması gerektiğinin” de altını çizdi.

Ergün, Çelikbilek ve Bekaroğulları’na teşekkür

Özdemir, amatör futbola verdikleri destekten ötürü Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları ve Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç’a teşekkürlerini sundu.

Asım Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Bekaroğulları’na özellikle son dönemlerde yaşadıkları zorluklarda kendilerine yaptığı yardımlardan dolayı Beykoz camiası ve spor kulüpleri adına ayrıca teşekkürlerini iletti.

Hedefimiz il dernekleri arasında bir futbol turnuvası

Konuşmasının devamında, hedefinin bir “veteranlar ligi” oluşturmak olduğu açıklamasında bulunan Özdemir, ayrıca Ramazan ayında teravih namazından sonra İl Dernekleri arasında bir futbol turnuvası düzenlemeyi amaçladıklarını da kaydetti. BİSK Başkanı, hedeflerinin insanları kahvelerde okey oynamaktan kurtarmak ve sosyalleştirmek olduğunu belirtti.

Beykoz’da hep beraber bir şeyler yapacağız

Beykoz 1908 A.Ş. ile Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün zor günler geçirdiklerini kaydeden BİSK Başkanı Özdemir, futbol dışındaki branşlarda başarı gösteren sporcuların da ileriki günlerde ödüllendirileceklerini belirterek; “ Beykoz’da bir şeyler yapacağız ve hep beraber yapacağız. Yeni yönetimden ümitliyim. Daha birlik ve beraberlik içinde işler yapacağız” dedi ve katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Ali Tanrıyaşükür: Hiçbir ilçede bu kadar heyecan dolu bir ilçe yönetimi yok!

Özdemir’in ardından söz alan İstanbul Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Genel Sekreteri Ali Tanrıyaşükür ise, konuşmasına “ Beykoz’un çok şanslı bir ilçe olduğunu” ifade ederek başladı. Tanrıyaşükür, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Beykoz şanslı bir ilçe çünkü sayın Kaymakam, sayın Belediye Başkanı ve sayın İlçe Emniyet Müdürü’nü müsabakalarda görüyorum. Hiçbir ilçede bu kadar heyecan dolu bir ilçe yönetimi görmedim. Beykoz U-14 karmasının neden başarılı olduğunu da bu şekilde anlamış oldum.”

Zeki Aksu: Bu sessizliğin altında çok önemli mânâlar var

Daha sonra ise Beykoz 1908 A.Ş. Başkanı Zeki Aksu da kürsüye çıkarak, kulüp olarak yaşadıkları zorluklara değindi. Aksu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Aslında konuşulacak çok şey var; ancak bir sessizlik var. Bu sessizliğin altında yatan çok önemli mânâlar var. Yaşamının dörtte birini Beykoz sporuna hizmet eden biri olarak söylüyorum; bundan dört-beş sene önce Beykoz’da basketbol düzeyinde en üst düzeyde takımımız vardı. Futbolda Bank Asya kapısından dönmüştük. Fakat tüm kulüplerde olduğu gibi mali tablolardaki uygunsuzluk Beykoz Spor Kulübü’nü derinden yaraladı ve iflasa doğru gidiyor.”

Çelikbilek göreve gelir gelmez Spor Toto İddia’dan tek kuruş alamadık!

Bir önceki dönem borçsuz devredilen 1908 A.Ş. Spor Kulübü, bir sonraki dönem yeni seçilen Belediye Başkanı’na kâğıt üzerinde 4 trilyon TL, ancak realitede 6 trilyon borç ile şahsıma ve mensubu olduğum Beykoz Spor Kulübü Derneği’ne devredildi. Göreve gelir gelmez ‘İddia’ gelirlerimiz azaldı ve Spor Toto İddia’dan Beykoz Spor Kulübü’nün kasasına tek kuruş girmedi. Şirketin borcunu taahhüt eden, şirketin esas sahibi olan Beykoz Belediyesi, sözlerinin yüzde 40’ını tutabildi, yüzde 60’ını ise özellikle uygulanan kamuoyu ile tutmadı. Gönül isterdi ki, kuruluşunda büyük desteğim olan bu kulüpte bir spor şurası yapılsın ve burada Beykoz Spor Kulübü’nün sorunları masaya yatırılsın; gazete önlerinde ve meydanlarda konuşmayalım. Ama maalesef bu yapılmadı.”

Beykoz Spor Kulübü’nü yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecek!

2 sene, 3 sene bu takım küme düştü. Ben vicdanen de gayet rahatım. Ama kimse zannetmesin ki, 105 yıllık Beykoz Spor Kulübü’nü yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecek. Beykoz Spor Kulübü önümüzdeki günlerde en iyi yerde olacak.”

Gerginlik yaşandı

Zeki Aksu’nun sözleri üzerine ayağı kalkarak söz isteyen Beykoz Belediyesi çalışanı Ali İhsan Ayar’ın, “Güvenilirliğini yitirmiş bir Başkan gelip bizim yaptıklarımızı burada kötülüyor ise, ben bu toplantıyı terk ediyorum” demesi üzerine salonda Aksu ile Ayar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Ayar, daha sonra salondan ayrıldı.

Ali İhsan Ayar’a hitaben, gerçekleştirdiği bütün kongrelerde oy birliği ile ibra edildiğini hatırlatan Zeki Aksu, tepkisini “korku imparatorluğu oluşturdunuz burada” sözleri ile dile getirdi.

Abdullah Yümsel: Kavga istemiyoruz!

Divan Başkanı Coşkun Tosun’un yaşanan gerginliği yatıştırmasının ardından söz alan BİSK kurucu Başkanı Abdullah Yümsel ise, ikili tartışmaların nezih bir kongreye yakışmadığını ifade etmek suretiyle yaşananlara tepki gösterdi.

Yümsel, BİSK’i kuruş amaçlarının kulüpler arasında diyaloğun sağlanması, Belediye ile ilişkilerinde kulüplere köprü vazifesi yapılması ve gençlerin kötü alışkanlıklara sapmalarının önlenmesi olduğunu belirterek, “bizim aramızda siyaset yok; insana hizmet verdiğimiz için bu şekilde kavgaların olmasını istemiyoruz” dedi.

Yümsel’in önerisi: Zeki Aksu istifa etsin!

Kendisi de Beykoz Spor Kulübü’nde dokuz sene yöneticilik yapmış olan BİSK Kurucu Başkanı, salonda bulunan Zeki Aksu’ya da şu sözler ile seslenerek, bir öneride bulundu: “ Sayın Zeki Aksu yıllardır bu işin içinde. Zeki Aksu istifa etsin! Bütün spor kulübü başkanları da Beykoz Spor Kulübü’nün Yönetim Kurulu’na girsin diye öneriyorum. Eğer kabul ederseniz, bu uygulamayı yapalım. Bu önerimi kabul edersen sen de istifa et, Beykoz’umuza da hizmet vermiş ol!”

Zeki Aksu: Ben elli kere istifa ederim ama Beykoz’da onu yiyecek babayiğit bugüne kadar çıkmadı!

Yümsel’in bu önerisi üzerine cevap hakkı talebinde bulunan Aksu, “ Beykoz Spor Kulübü’nden istifa edip etmememe gelince, hep kongre kararı aldım. Aldığım her kongre kararında bir kişi aday dahi olsa, Deli Faik dahi aday olsa aday olmayacağımı beyan etmeme rağmen, hiçbir zaman iki liste çıkartamadım. Ben sosyal, siyasal, ekonomik anlamda beklentisi olan biri değilim. Spora hizmeti ibadet olarak görüyorum. Siyaset, her zaman sporun emrinde olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Belediye’de bir Başkan yardımcısının yanında çalışan bir arkadaşımız demin iyi niyet temennilerime rağmen kalktı, provake etmeye çalıştı. Ben 50 kere istifa ederim ama Beykoz’da onu yiyecek babayiğit bugüne kadar çıkmadı! Kim bugüne kadar, ‘Beykoz Spor Kulübü Başkanlığı’na talibim, onu yapacağım, şunu yapacağım’ dedi? En kısa zamanda yeni bir Genel Kurul kurarım, yine karşınıza çıkarım ama değişen bir şey yok. Beykoz’un kafa yapısı değişmeli” dedi.

Yücel Bey Belediye Başkanlığı’nı bırakırsa, ben de kulüp başkanlığını bırakırım

Aksu’nun bu sözleri üzerine salonda tansiyon yükseldi. Kulüp binasının çok kötü durumda olduğunu ifade eden Zeki Aksu’ya, Çiğdem Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Mustafa Gökdemir’in “sen de bırak kardeşim, mecbur değilsin ki! Orası babanın malı değil ki!” demesi üzerine, Aksu da, “Yücel Bey Belediye Başkanlığını bırakırsa, ben de kulüp başkanlığını bırakırım” açıklamasında bulundu.

Ali İhsan Ayar: Sen Beykoz’da bittin; bunu anlamıyor musun?

Daha sonra tekrar salona giren Ali İhsan Ayar da kürsüye çıkarak, şunları söyledi: “ Bağlı olduğum kuruma sataşma olduğu için konuşma gereği duydum. Zeki Bey, ‘ Beykoz Belediyesi bize bir şey vermedi’ dedi. Beykoz Belediyesi ona çok şey verdi ama bu ona verilip de, nereye gittiği, nereye harcadığı belli olmayan paraların peşinde olmadığı için, yazılı olarak Yücel Başkan’a bildirmediği için, Yücel Başkan kendisinden desteğini çekti. Bu arkadaş güvenilirliğini yitirdi.” Ayar, Aksu’ya hitaben de;  “ Sen Kulüp’te her şeyi yitirdin, bitti her şey. Sen Beykoz’da bittin; bunu anlamıyor musun?” şeklinde seslendi.

Katılımcılar kürsüde sorunlar üzerinde görüş bildirdiler

BİSK 3. Olağan Genel Kurul toplantısında daha sonra bazı amatör spor kulüp yöneticileri ve eğitmenlerinin kürsüye çıkarak sorunlar ile ilgili olarak düşünce, görüş ve önerilerini belirtmelerinin ardından ise kongre sona erdi.

Çelikbilek, kongrenin sonunda salona geldi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de kongrenin sonunda salona gelerek, Asım Özdemir’in yeni Yönetim Kurulu’nu tebrik etti ve kendilerine faaliyetlerinde başarılar diledi.

Belediye Başkanı daha sonra katılımcılar ile birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

BİSK Yönetim Kurulu (Asil üyeler)

Başkan: Asım Özdemir

Genel Sekreter: Yaşar Kesici

Songül Emanet

Coşkun Tosun

Kamil Adnan Güner

Mahmut Akyıldız

Yaşar Şahin

Mustafa Arman

Yusuf Kesici

Hasan Avcı

Yusuf Dinç

Haydar Çelik

Bayram Önal

Muhammet Yüksel

Rukiye Taş

Hasan Gökbudak

Necati Kakıcı

Ali İhsan Ayar

Engin Yılmaz

Samet Çolak

Denetleme Kurulu (asil)

Bahattin Şişman

Aydın Durmuş

Fikret Ustaoğlu

Disiplin Kurulu Üyeleri (asil):

Feramuz Erdin

Hamza Civelek

Mustafa Babuz

Danışma Kurulu Üyeleri:

Muharrem Ergül

Yaşar Kansak

Mehmet Yorulmazlar

Gülay Demirel

Ferda Kazancıbaşı

Bayram Yıldız

Murat Erdal

Başkanlar Kurulu Üyeleri

Zeki Aksu

Halidun Soytürk

Şeref Kurtuluş

Kubilay Ulu

Oğuz İnce

Lale Enç

Ahmet Karaman

Başaran Yavuz

Serdar Lüleburgaz

Bahattin Yücel

Turan Taşlıçukur

Basın Kurulu üyeleri

Kemalettin Erkan

Talip Ercan

Arzu Başlantı

Onur Kurulu

Aydın Ergün

Yücel Çelikbilek

İrfan M. Bekaroğulları

Hanefi Dilmaç

Abdullah Yümsel

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...