Reklam
Reklam
Adnan Çeliker

Devlet ilmiği önce kendi boğazına atmalı!

Yarım asır önce, vatandaş konut sorununu kendisi çözmüş, devlet alt yapı hizmetlerini,  okulunu, camisini, elektirik, su doğalgaz gibi hizmetleri getirmiş. Bunun iki suçlusu var birisi vatandaş, birisi de devlettir.  Şayet kanun nezdinde bu çifte standardın suçu idamsa, devlet ilk önce ilmiği kendi boynuna geçirmelidir.

Tabii gündem 2-B olunca mevzunun başka bir şey olması da mümkün değil. 2-B yıllardır çıktı çıkıyor.. Yok biz çıkardık, şu engelledi vs vs.. Veeeee çıktı. Hadi bakalım hayırlısı işte çıktı.

2-B nedir? Orman vasfını yitirmiş araziler, peki ormanın içinde kalan çevresi orman olan, Hadi onlarda olsun 2-B…

Her yerde,  dernekte, muhtarlıkta, yolda minibüste, otobüste, iki kişinin bir araya geldiği tek konu 2-B yasası.  Konu hakkında bilgisi olan, olmayan bire bir katarak konuşuyor daha sonra kendisi de inanıyor.

Yasa öyle bir hal aldı ki;  hisse tapusu olan bile bizim arsa 2-B ye giriyor mu diye soruyor. Toplum arasında öyle bir duruma geldi ki,  2-B statüsüne girmeyen yerlerin  sahiplerinin  2-B  istemeleri ise ayrı bir trajedi.  

Yetkililer vatandaşa anlatmaktan vatandaşlarımız ise anlamamaktan bıkmadı. 

Ormanın eteğinde oturuyor,  doğalgaz, yol, elektrik gelmiş, alt yapı hizmetleri tamamlanmış, kadastro ölçümü yapılmış olmasına rağmen listede isminin olmaması, hangi kuruma başvuracağı ise ayrı bir sorun.

Örneğin, vatandaşın 300 metre kare  arsası içinde evi var.  45 senedir oturuyor. 18 metresi 2-B kapsamına alınmış.  2 bin lira ödeyecek,  gerisi nerde diye her gün bir kuruma koşacak...  

Ormandan çıkan yerler 2-B  kapsamına alındı,   atalarından  kalan köy yerlerinin   torunlarının olmaması ise ayrı bir sorun. 

Tokatköy’ün eski yerleşim alanı Akbaba asfaltıyla dere arasıdır. Buralara ses seda yok, keşke burada oturanlarda zamanında ormandan biraz ağaç kesselerdi şimdi toprakları olurdu. Olurdu olmasına da nasıl öderlerdi buda ayrı tabii. % 50’ler niye 70 oldu, bumu hAK olan,.. Hani yerleşim için bir dönümün altındakilere daha uygun olacaktı. Bu gecekondu bunu ödeyemeyecek bilmiyor musun, tabii biliyorsun onlara sosyal yardımı sen veriyorsun. Bence bu insanların istediği hAK bu değil fakat 40 – 50 dönümü olan sermayenin istediği hAK bu olabilir. Anlaşılan bu çocuk yeni düştü ana rahmine, fakat şimdiden sancılı inşallah sakat doğmaz…

Bir asır önce, vatandaş  konut sorununu kendisi çözmüş, devlet alt yapı hizmetlerini,  okulunu, camisini, elektirik, su doğalgaz gibi hizmetleri getirmiş.   Bunun iki suçlusu var birisi vatandaş, birisi de devlettir.  Şayet kanun nezdinde  bu çifte standartın  suçu idamsa  ilk önce ilmiği devlet boynuna geçirmelidir.

Saygılarımla

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...