Reklam
Reklam
Beykoz'un ilk mikro kredi şubesi açıldı!

Beykoz'un ilk mikro kredi şubesi açıldı!

Beykoz’un ilk mikro kredi şubesinin açılışı, Kaymakam Ergün, Belediye Başkanı Çelikbilek ve iş adamı İsmet Acar’ın katılımları ile gerçekleşti!

Beykoz’un ilk mikro kredi şubesinin açılışı, Kaymakam Aydın Ergün, Belediye Başkanı  Yücel Çelikbilek, iş adamı İsmet Acar ve Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu’nun katılımları ile gerçekleşti. 

Beykoz Sultaniye Parkı BEDES kütüphanesinde gerçekleşen “Beykoz Acarkent Mikro Kredi Şubesi” nin açılışına ayrıca İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz Konakları Yardımlaşma Vakfı Başkan Yardımcısı Özkan Özdemir, Guvernör Yardımcısı Rtn. Cumhur Alp ve eşi Hafize Alp, Acarkent Rotary Kulübü Başkanı Ömer S. Oğuz ve Acarkent Rotary Kulübü üyeleri, Doors Akademi Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Osman Taşlıca, Darülaceze Vakfı Halkla İlişkiler Sorumlusu Ayşe Meriç, OFD Yönetim Kurulu üyesi Nuray AK, Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik, Dr. Devrim Altıntaş, BEDES Başkanı Gülay Demirel ve BEDES üyeleri, Meşale Anneler ve vatandaşlar yoğun bir katılım gösterdiler.

Mikrokredi nedir?

Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus’un bir fikri sonucunda dünyaya yayılan mikro kredi uygulaması, yüzlerce insanın hayatını değiştirdi. Yunus’un kurduğu “Grameen Bankası” yoksul kişilere kendi işlerini kurmaları için cüzi miktarlarda kredi verdi ve böylece birçok kişi iş sahibi oldu ve yoksulluktan kurtuldu. İşini kuranlar kredilerini geri ödediği için yeni insanların iş kurmasının önü açıldı. Bu fikir Muhammed Yunus'a 2006 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandırdı.

Nobel Ödüllü proje Beykoz’da uygulanacak!

Acarkent Rotary Kulübü tarafından uygulanan ve limitleri 700 ila bin TL arasında değişen, yüzde 15 katkı paylı ve 46 haftalık ödeme planlı Mikrokredi Projesi’nden yararlanma şartları ise; kadın olmak, bir projesi olmak, beş kişiden oluşan bir grup kurmak. Yani, Beykoz’da bu projeden sadece kadınlar yararlanabilecek!

Sunumu Rtn. Funda Turanlı tarafından gerçekleştirilen mikro kredi şubesinin açılış töreni İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı.

Ömer S. Oğuz: Beykoz’a kadın girişimci kazandırılacak

Açılışta bir konuşma yapan Acarkent Rotary Kulübü Başkanı Ömer S. Oğuz, Darülaceze Vakfı ve Acarkent Rotary Kulübü’nün işbirliği ile açılışı yapılacak olan mikro kredi şubesinin tüketici konumda bulunan kadınları üretici konuma getirmeyi istediklerini belirterek, “beş yıl içerisinde 500 kadın girişimciyi Beykoz’a kazandırmayı hedeflediklerinin” altını çizdi.

Guvernör Fatih Saraçoğlu: Türkiye genelinde 60 bin insan bu krediyi kullandı

Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu ise yaptığı konuşmada, mikro kredi projesinin Rotary Bölge Federasyonu’nun birkaç yıldır hayalinde olan çok önemli bir proje olduğunu ifade etti. Saraçoğlu, “ Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile ortak çalıştıklarını ve şu ana kadar ülke genelinde 60 bine yakın insanın mikro kredi uygulamasından yararlandırıldığını” kaydetti.

Amaç, açlık ve yoksulluk ile mücadele

Yoksulluk ve açlık ile mücadele etmek için mikro kredi uygulamasını seçtiklerini hatırlatan Guvernör Saraçoğlu, Acarkent Rotary Kulübü Mikro Kredi Şubesi’nin açılan 4. Mikro kredi şubeleri olduğunun altını çizdi ancak bu şubenin diğer şubelerden farkına da vurgu yaptı.

Türkiye’de bir ilk. Çünkü…

Acarkent Rotary Kulübü Mikro Kredi Şubesi’nin şu ana kadar açılmış bulunan diğer örneklerinden faklı olduğunu belirten Guvernör, bunun sebebini şu şekilde açıkladı: “ Bu şube, şu anda bölgede bir başka rotary kulübünün desteği olmaksızın açılan tek mikro kredi şubesi.”

Darülaceze Vakıf 1 milyon TL bağışladı

Söz konusu proje için 2 milyon TL’lik bir kaynak ayırdıklarını belirten Guvernör, Darülaceze Vakfı tarafından ilgili projeye 1 milyon TL’lik bir kaynak sağlandığını da hatırlattı. Fatih Saraçoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Bizim yürüttüğümüz formatta kefil yok, senet-sepet yok; sadece ayaklarının üzerinde durmak isteyen, ailesinin refahı için içindeki potansiyeli hayata geçirmek isteyen kadınlar var. Biz bu kadınların yanındayız.”

İsmet Acar da destek verdi

Mikro kredi şubesinin açılışına iş adamı İsmet Acar’ın da destek verdiğini açıklayan Saraçoğlu, “ bu yörede yapabileceğimiz birçok şey olduğuna inanıyorum.Birçok insana dokunarak, onların hayatını değiştirebileceğimize gerçekten inanıyorum” dedi ve şubenin açılışında desteği geçen herkese teşekkür ederek, şubenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.  

Aydın Ergün: Yoksulluğun kaldırılması noktasında T.C. olarak imzalar attık

Saraçoğlu’ndan sonra söz alan Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün ise, Nobel ödüllü bir proje olan ve çıkış noktası Bangladeş olan mikro kredi uygulamasının, Turgut Özal’ın 1988 yılında kurmuş olduğu Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ile aynı temel felsefeyi benimsediğini hatırlattı.

Dünyada yaklaşık 111 ülkede 75 milyon insanın mikro krediden yararlanır hale geldiğini belirten Ergün, “ biz ülke olarak 2003 yılından bu tarafa bu projeleri takip ediyoruz” dedi ve yoksulluğun kaldırılması noktasında T.C. olarak altına imza atılan hedeflerimiz olduğunu belirtti.

Destek vereceğiz

Aydın Ergün, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Belediyelerin ve bizlerin de destekleriyle STK’ların da önünü açarak, bu sayıların yüz binlere ulaşmasını gerçekleştirmek durumundayız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları olarak mikro kredi bizim hedeflerimiz arasında; bu çalışmalara destek vermek istiyoruz.”

Ergün, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığı ile yapılan yardımların mikro kredi uygulamasından farkını ise şu sözler ile açıkladı: “ Biz kefil istiyoruz; mikro kredi ise istemiyor. Biz burada bu işbirliğine varız. Bizim kriterlerimize uymayan hanımefendileri açılan mikro kredi şubesine yönlendirebiliriz.

Ergün, konuşmasının sonunda, başta İsmet Acar ve Acarkent Rotary Kulübü Başkanı Ömer Oğuz olmak üzere, mikro kredi şubesinin açılışında katkısı bulunan herkese teşekkürlerini sundu.

Yücel Çelikbilek: Yapılan işin doğru olduğuna inanıyorum

Konuşmaların ardından ise kurdela kesme merasimine geçildi. Burada bir konuşma yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “yapılan işin doğru olduğuna inanıyorum; insanlara ekmek kapısı açmak kadar hayırlı bir şey yoktur. Onlara imkân sunmak kadar doğru bir şey yoktur. Zaten bizim siyasi hedefimiz de büyüme üzerinedir; pastayı büyütmek istiyoruz. Ülke büyüdükçe herkesin pastadan alacağı pay da büyümüş olacak” dedi ve şubenin açılışında emeği bulunanlara teşekkür etti.

Kurdela kesildi

Çelikbilek’in konuşmasının sonrasında Acarkent Mikro Kredi Şubesi’nin kurdelası kesildi; ve ardından ise krediden yararlanacak olan ilk adaylara sembolik çekleri takdim edildi. Burada girişimci kadınlar ile sohbet eden yetkililer, bu şekilde onların Beykoz’da gerçekleştirmek istedikleri faaliyetleri hakkında da bilgi edindiler.

İsmet Acar’dan spontane bir bağış önerisi!

Konuşmalar sırasında söz alan iş adamı İsmet Acar, Acarkent’te bulunan 120 dönümlük meyve bahçesindeki meyveleri, mikro kredi projesine bağışlayacağını duyurdu. Senede 50- 60 ton meyve veren bahçede yetişen ürünlerin gelirleri, Acar’ın bu önerisiyle Acarkent Rotary Kulübü’nün mikro kredi projesinin finansmanına destek sağlayacak.

Folklor gösterisi ve davul zurna!

Açılış ve sohbetlerin ardından ise misafirlere ikramlarda bulunuldu. Beykoz Folklor Araştırma Derneği (BEYFAD) öğrencilerinin Burdur yöresine ait halk dansları gösterilerinin ardından, katılımcılar davul zurna eşliğinde halaylar çektiler ve hatıra fotoğrafları çektirdiler!

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...