Reklam
Reklam
Acarkent Rotary'de devir teslim!

Acarkent Rotary'de devir teslim!

Beykoz Acarekent Rotary Kulübü, kurucu Başkan Ömer S. Oğuz’un iki senelik yönetiminin ardından bayrağı Ertan Özdemir’e devretti.

3 Mayıs 2010 tarihinde kurulan ve kuruluşundan itibaren kısa bir süre içinde, Haziran 2011’de charter belgesi alarak uluslararası bir nitelik kazanmayı başaran Acarkent Rotary Kulübü, kurucu Başkan Ömer S. Oğuz’un iki senelik yönetiminin ardından ilk devir teslim törenini gerçekleştirdi. Bayrağı, Ertan Özdemir devraldı.

Kulübün kuruluşundan bu yana düzenlenen 103. toplantısına denk gelen devir teslim töreni Kavacık Limak Eurasia Hotel’de gerçekleşti. Devir teslim törenine Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu, Guvernör Yardımcısı Rtn. Cumhur Alp ve eşi Hafize Alp ile Acarkent Rotary Kulübü üyeleri ve davetliler katıldılar.

İki seneye iki ödül sığdırdı

Beykoz Acarkent Rotary Kulübü, sadece iki yıllık bir geçmişi olmasına ve 15 üyesi bulunmasına rağmen bölgelerindeki 82 kulüp arasından iki dalda ödül almayı başardı! Kulüp, bu ödülleri “Mikro Kredi Projesi Proje Büyüklüğü ile Üye Başı katılım” nedeniyle alarak, “Bölge Birinciliği”ni elde etti.

Bu başarının sonrasında mikro kredi şubesi açma yetkisi ile ödüllendirilen Kulüp, Beykoz’daki ilk mikro kredi şubesini ise geçtiğimiz günlerde Sultaniye Parkı’nda gerçekleşen ve Kaymakam Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve iş adamı İsmet Acar’ın da katıldıkları bir tören ile açtı. 

“Mini Mini Birler” için de takdir belgesi

Kulüp,  ayrıca Beykoz genelindeki ilkokul birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak “önleyici sağlık hizmeti” kapsamında bir çalışma olan “Mini Mini Birler, Sağlıklı Nesiller” Projesi dolayısıyla da takdir belgesi aldı. Bu projede, maddi imkândan yoksun ve normal görünümlü ilkokul birinci sınıf öğrencileri İlçe Milli Eğitim’in de desteği ile tespit edilerek, sağlık taramasından geçirilmiş ve bu çocukların boylarının kısa olduğu, kansızlık sorunu yaşadıkları ve diş problemlerinin yüksek olduğu şeklinde çarpıcı bulgulara ulaşılmıştı.

Ömer S: Oğuz: Temel projemiz, toplumdan aldığımızı topluma vermek

Dönem Başkanı Ömer S. Oğuz, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “ Beykoz Acarkent’in rotary’i en üst düzeye taşıyacak potansiyel bir yer olduğunu” belirterek, “ Acarkent’in en büyük eksikliği sosyalleşmesiydi” dedi ve Rotary Kulübü’nün kurulmasıyla bu eksikliğin giderilmeye çalışıldığını kaydetti. 

2 milyonu aşkın üyesi bulunan en büyük sivil toplum örgütü

Oğuz, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Rotary’nin en büyük özelliği uluslar arası bir örgüt olması. 200 ülkede 2 milyona aşkın rotaryen var. Rotary, dünyanın en büyük STK’sı. Rotary’nin en önem verdiği husus ise, dostluk ve paylaşım. Neden paylaşım? Paylaşım, çünkü dostluğun beslendiği en önemli kaynak paylaşımdan geçer. Bizim temel projemiz, toplumdan aldığımızı topluma vermek.”

Daha fazla Beykozlu çocuk sağlık taramasından geçirilecek

Konuşmasının devamında katılımcıları gerçekleştirdikleri faaliyetler ile ilgili olarak bilgilendiren Ömer S. Oğuz, yeni yönetim altında gelecek eğitim öğretim döneminde Beykoz’da daha fazla çocuğu sağlık taramasından geçirmeyi hedeflediklerinin de altını çizdi.

BEDES Okuma Parkı’na bin kitap bağışladı

Oğuz, Acarkent Rotary Kulübü olarak, Mayıs 2012 tarihinde BEDES Okuma Parkı’na bin adet kitap bağışladıklarını da hatırlattı.

Bir işi başlatmanın mutluluğunu yaşadık

Beykoz’un ilk mikro kredi şubesinin açıldığı günün akşamına denk gelen devir teslim töreninde, Oğuz, bu konudaki duygularını da şu şekilde ifade etti: “ mikro kredi şubemizin açılmasıyla, bir işi başlatmanın mutluluğunu yaşadık. İnşallah, gelecek dönem başkanımız bunu daha ileriye götürecek.”

Başkanlık kolyesini devretti

Konuşmasının ardından “ gönül rahatlığıyla devrediyorum” diyerek, Başkanlık kolyesini Ertan Özdemir’e takan kurucu Başkan Ömer S. Oğuz’a da, yeni Başkan Özdemir tarafından   “ geçmiş dönem başkanlık rozeti” takıldı.

Ertan Özdemir: Kendimizle rekabet edeceğiz

Başkan Ertan Özdemir ise yaptığı teşekkür konuşmasında, Oğuz’a seslenerek, “kulübümüzü dirayet ile yönettiniz; hizmet projeleriniz ile onurlandırdınız. Ben de ‘Başkanlık kolyesi’ni aynı şekilde taşıyacak ve titizlikle muhafaza edeceğim” dedi.

Özdemir, “Mikro Kredi” ve “Mini Mini Birler” projelerinin döneminde de devam edeceğini belirterek, bu projelere fon yaratmak için yeni fonlar üreteceklerinin de altını çizdi. Özdemir, “kendimizle rekabet edecek, yeni projeler üreteceğiz. Diğer asli görevimiz de, kulübümüzün sağlıklı bir şekilde büyümesi olacak” şeklindeki açıklamasının ardından ise, yeni Yönetim Kurulu üyelerini tanıttı.

Başarılı rotaryenlere plaket ve hediye verildi

Devir teslim töreninin ardından ise Acarkent Rotary Kulübü’nde başarılı çalışmalar yapan rotaryenlere çeşitli hediyeler takdim edildi.

Saraçoğlu: Bölgenin en prestijli kulüplerinden bir hâline geldi

Törende bir konuşma yapan ve kendisi de bir Acarkentli olan Uluslararası Rotary 2420. Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Fatih Recep Saraçoğlu, sözlerine “ Acarent’te bir rotary kulübü kurmak çok kolay değildir” şeklinde başladı. Kulübün kuruluşunda işadamı İsmet Acar’ın da desteklerini aldıklarını kaydeden Guvernör, “Acarkent Rotary Kulübü’nün bölgenin en prestijli kulüplerinden biri hâline geldiğini” belirterek, tüm üyeleri tebrik etti.

Bölgede bir ilk başarıldı

Acarkent Rotary kulübü’nn kuruluşundan bu yana çok önemli projelere imza attığını belirten Guvernör Saraçoğlu, “ Ömer Bey’in müthiş bir ekibi var. Bölge hedeflerine uyma konusunda da birincilikleri oldu. Bunlardan biri de ‘Mikro Kredi Şubesi.’ Bu şube, şu anda bölgede bir başka rotary kulübünün desteği olmaksızın kurulmuş olan tek Mikro Kredi Şubesi” açıklamasında bulundu. Saraçoğlu, bunu “emsali görülmemiş bir başarı öyküsü” olarak niteledi. Guvernör, konuşmasının sonunda ise, “Kulübün bu başarı öyküsünü daha da yükseğe çıkaracağına inanıyorum” dedi.

Pasta kesildi

Yapılan konuşmaların ardından ise pasta kesen rotaryenler, yeni Başkan Ertan Özdemir ve eşi Nalan Özdemir’i tebrik ederek, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

“Hizmet Yolu ile Barış” sloganı!

Her bir yeni döneme yeni bir slogan ile başlayan rotaryenlerin bu seneki sloganları ise “ Hizmet Yoluyla Barış (“Peace through Service”) olacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...