Reklam
Beykoz Çayırı'nda bu kez doğu ve batı birleşti!

Beykoz Çayırı'nda bu kez doğu ve batı birleşti!

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, Türkiye’nin en batısı Batı Trakya ile en doğusu Kars, Ardahan ve Iğdır’ı bir araya getirdi!

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali, dün akşam Türkiye’nin batısı Batı Trakya ile doğusu Kars, Ardahan ve Iğdır’ı bir araya getirdi! Batı Trakyalılar Rumeli Balkan Derneği ile Kars, Ardahan, Iğdır Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri gecede, Beykoz’dan mehteran sesi yükseldi.

Batı Trakyalılar Rumeli Balkan Derneği Başkanı Sacit Kaya ile Kars, Ardahan, Iğdır Derneği Başkanı Zeki Avşar’ın ev sahipliğini yaptıkları geceye Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ile bu partilerin yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

Gecenin sunuculuğu ise Mehmet Sakal ile Turgay Zorba tarafından yapıldı.

İstiklal Marşı’nı mehteran okudu

Gece, mehteran takımının gösteri alanına girmesi ile başladı. Sunucunun saygı duruşu anonsu yapmasıyla, tüm Beykoz Çayırı Atatürk, silah arkadaşları ve tüm vatan şehitleri için saygı duruşuna geçti. Ardından ise Mehter Takımı, İstiklal Marşı’nı seslendirdi.

Yücel Çelikbilek’in twitter’dan mehteran yorumu: “ Mehter takımı çayırı coşturdu!”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, sahnede yerini alarak askerî marşları ardı ardına seslendirmeye başlayan Mehteran için twitter’dan şu yorumu yaptığı gözlendi: ““ Mehter takımı Çayır’ı coşturdu!”

Sacit Kaya: Beykozlu olmaktan gurur duyuyorum

Gecede, Batı Trakyalılar Rumeli Balkan Derneği Başkanı Sacit Kaya sahneye çıkarak, coşkulu bir selamlama konuşması yaptı. Kaya,  festivalde emeği geçen tüm belediye yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür ettikten sonra, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hemşerisi olmaktan ve Beykozlu olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Çayır etkinliğini birlikte düzenledikleri Karsa, Ardahan, Iğdır Deneği’ne de teşekkür eden Kaya, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Bizim birlik, beraberliğimiz burada. Mustafa Kemal Atatürk, ‘nerelisin, nerde doğdun, sarı mısın, beyaz mısın, kara mısın?’ demedi. İslamiyetteki gibi, ‘hepimiz kardeşiz’ dedi. ‘Ne mutlu Türküm, diyen herkes hemşerimdir’ dedi.”

Yönetici insanım düşmana karşı duygusal olmayacak

“Ülkemizin birlik ve beraberliği içerisinde yeri geldiği zaman ben de şehit olacağım, benim oğlum da şehit olacak bu ülkede. Ama benim yönetici insanım düşmanına karşı duygusal olmayacak. Gözyaşları içine vuracak. Beyazıyla, karasıyla, sarısıyla hepimiz bir bütünüz; yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.”

Yücel Çelikbilek: Ülkemizin batısını ve doğusunu birleştirmiş olduk

Sacit Kaya, konuşmasının sonunda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Trakyalılar Derneği Yönetim Kurulu üyelerini sahneye davet etti.

Kaya’nın, burada Çelikbilek’e teşekkür ederek, bir konuşma yapması ricasından sonra ise Belediye Başkanı söz aldı.

Çelikbilek, şunları söyledi: “  Bu akşam farklı bir ilk yaşamış olduk. Bütün derneklerimiz eşleşirken farklı farklı dernekler bir araya geldi ama bu akşamki daha anlamlı. Ülkemizin batısı ile doğusunu burada birleştirmiş olduk.”

Çelikbilek, her iki derneğin de üyesi!

Konuşmasının devamında kendisinin her iki ev sahibi derneğe de üye olduğunu hatırlatan Çelikbilek, Ardahan, Iğdırlı olmasına rağmen, eşi dolayısıyla da Batı Trakyalı olduğunu espirili bir dille ifade etti. Çelikbilek, Beykoz Çayırı’na şu sözler ile seslendi: “ Allah, gönlünüzdeki muhabbeti arttırsın. Sevgiden hiç zarar gelmez, sevgisizlikten zarar gelir. Birbirimizi sevmeyi bilmemiz lâzım. Birbirimizi kucaklamayı bilmemiz lâzım, birbirimize hoşgörü ile tahammül ile sabretmeyi bilmemiz lâzım. Bunlar geliştiği müddetçe bu toplumun ulaşmayacağı nokta yoktur.”

Yılların usta sanatçısı Arif Şentürk Beykoz’da

Belediye Başkanı Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise Türk Halk Müziğinin usta ismi Arif Şentürk sahne alarak, o bilindik ve dillerden düşmeyen şarkılarını bu kez de Beykozlular için seslendirdi.

Beykoz Belediyesi Halk Dansları topluluğu sahnede!

Daha sonra ise sahneye Beykoz Belediyesi Halk Dansları Topluluğu çıkarak, Bayram Yıldız koreografisi ile hazırlanmış bulunan Kars- Ardahan yöresine ait bir folklor gösterisi sundu.

Festival gecesini renklendiren diğer sanatçılar ise şu isimlerden oluştu: Cüneyt Şentürk, Neşe Demir ve Kurbani Sural.

Vatandaşların Yücel Çelikbilek’ten isteği var!

Festival kapsamında Çayır’a gelip de eğlenen vatandaşlar, eğlence dönüşü otobüs durağında Beykoz Güncel Haber’i durdurarak, bir isteklerine aracı olmasını istediler. Belediye otobüslerinin sefer saatlerinin bitiminin sonrasına sarkan Çayır eğlencesi, akbil kullanmakta olup minibüs kullanmak istemeyen vatandaşları zor duruma sokuyor. Otobüs geleceği ümidiyle dakikalarca durakta bekleyen vatandaşlar, en azından festival süresince Belediye veya halk otobüslerinin sefer saatlerinin uzatılması noktasında, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in aracı olmasını istiyorlar. Elçiye zeval olmaz!

Bu akşamın ( 29 Haziran Cuma) programı

Beykoz Çayır Festivali’nde bu akşam da yöresel bir gece yaşanacak. Beykoz Gümüşhaneliler Derneği ile Beykoz Bayburtlular Derneği, yöresel sanatçılar ve folklor gösterileri ile Beykozlular’ın karşısına çıkacaklar. Çayır eğlencesine enerji toplayabilmek için evlerinin yoluna koyuldular.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...