Reklam
Reklam
AK Parti ilçe yönetimini ve Belediye'yi uyarıyoruz!

AK Parti ilçe yönetimini ve Belediye'yi uyarıyoruz!

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’dan Beykoz Güncel’e özel açıklamalar… "AK Parti ilçe yönetimini ve Belediye'yi uyarıyoruz!"

Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe örgütü, Beykoz Vergi Dairesi’nin “kira” gerekçesiyle Beykoz’dan taşınmasına itiraz ediyor.  CHP İlçe Başkanı ile CHP’nin yeni ilçe ofisinde, “Vergi Dairesi” konusu başta olmak üzere, Beykoz üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.

CHP, Vergi Dairesi’nin Beykoz’dan taşınmasına neden itiraz ediyor? Büyükşehir’den devredilen arazilerin vatandaşa satışında bahsedilen Kurul engeli hakkında düşünceleri neler? 2B ile konusunda CHP olarak daha yapılabilecek şeyler var mı? Belediye Kreşi’nin kapatılması konusundaki hassas tavırlarının nedeni nedir? Çayır Festivali hakkında ne düşünüyor? Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i hangi konuda takdir ediyor? Beykoz’da İmam Hatip’e dönüştürülecek okullar konusundaki referandum düşüncesi nedir? AK Parti İlçe Başkanlığı’nı ve Belediye’yi hangi konuda uyarıyor?

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın, bu konular üzerindeki düşüncelerini aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.

Vergi Dairesi’nin Beykoz’dan taşınması konusu…

Hızır Yılmaz: Bunun mantığını anlamak mümkün değil!

Vergi Dairesi’nin Beykoz’un dışına taşınmasından bazı sivil toplum kuruluşları da rahatsız. Bu konunun ciddiyetini onlar da biliyor. Bunun mantığını anlamak mümkün değil. ‘Vergi dairelerini bir yerde toplayacağız’ derseniz, bu tek başına makûl, kabul edilebilir bir düşünce değildir. Çünkü vergi dairelerini sadece paranın yattığı yer olarak görürsek, bunu belki anlayabiliriz. Zaten ben bu zihniyet ile bakılmasına karşı çıkıyorum. 

Yarın da polis karakollarını bir yere toplarlar

Yani, biz vergi dairelerini, işletmeleri para toplama yeri olarak görüyoruz. Bu zihniyet ile bakarlar ise, maliyeti düşürmek için yarın da polis karakollarını masrafları az olsun diye bir yere toplarlar! O zaman toplumsal huzuru nasıl koruyacaklar? Oysa ben, vergi dairesi olayına sadece verginin yatırıldığı yer olarak değil, sağlıklı kentleşen bir sosyal yapının parçası olarak bakıyorum.

Beykoz’a bir kötülük daha yapılıyor

Beykoz’da zaten dört tane fabrika kapanmış, işsizlik diz boyu. Bütün ilçelerin nüfusu artarken, Beykoz’un nüfusu geriye doğru gidiyor. Siz Vergi Dairesi’ni de buradan aldığınız takdirde Beykoz’a bir kötülük daha yapıyorsunuz. En azından orada çalışan insan sayısı kadar geliri bir başka yere transfer ediyorsunuz. Ümraniye’de çalışan bir insan, niye Beykoz’da otursun? Dolayısıyla taşınacaktır. Taşınmasa da, zaten çalışana yeni bir yük getiriyorsunuz; ulaşım bedeli katıyorsunuz. Ayrıca trafiğe bu kadar insanı daha katıyorsunuz. Bunların hepsini alt alta, üst üste koyduğunuz zaman, yapılanın doğru olmadığı görülür. Ama AK Parti iktidarı toplumsal yapıyı düzenleme zihniyeti içerisinde değil de, her şeye ‘gelir’ üzerinden, rant üzerinden ve o rantın paylaşımı üzerinden baktığı için, hangi düşünceyle Beykoz Vergi Dairesi’nin başka bir ilçeye kaydırıldığını anlamak mümkün değil. 

Büyük planın bir parçası olabilir!

Belki bu uygulama, 2B Yasası içerisinde, buralardan sosyal donatıları da dışarıya çıkarıp tamamıyla rant sahiplerinin istediği bir düzenleme, ‘ büyük planlama’nın parçası olarak da düşünülmüş olabilir.

Bu, asla kabul edilemez. Bunu mutlaka gözden geçirmek zorundalar. Vatandaşların da buna mutlaka tepki koyması lâzım.

Esnafa nasıl yansıyacak?

Vergi dairelerini daha önce de dediğim gibi sadece para yatırılan yerler olarak görürseniz, dersiniz ki ‘teknoloji gelişti, insanlar internet üzerinden vergilerini yatırabilir; bu, insanlar için bir kolaylık’ diyebilirsiniz.

Vergi Dairesi’ni de bu zihniyet ile taşımışlar. ‘Maliyeti düşürelim, insanlar internet üzerinden öderler.’ Ancak toplum mühendisliği yapılırken, sadece gelirler nasıl toplanır diye bakılmaz. Vergi daireleri veya adliyeler sadece sorunu yerinde çözmenin ötesinde, hukuk devletini temsil eder. Çağdaşlıktır bu. Çağdaş bir yaşam algılanır bunlar ile. Sağlıklı bir kentin tüm nüveleridir bunlar.

O zaman şunu da diyebilirsiniz: ‘İstanbul’da nasılsa hayvancılık yok, o zaman Veterinerlik dairelerini de kaldıralım!’ Oysa ki, bunlar çağdaş bir semtin olmazsa olmazlarıdır.

Vergi Dairesi’nde 200 kişinin çalıştığını düşünelim. Bu insanların 2 bin TL’ye yakın para aldıklarını varsayarsak, ayda 400 bin TL para Beykoz esnafının cebine giriyor. Bu da sosyal hayatı devam ettiriyor. Diğer alımları ile beraber belki de yılda 600- 700 bin TL’yi Beykoz’dan dışarı çıkarıyorsunuz.  Şimdi, zaten fabrikaları kapanan, geliri az olan Beykoz’da halkın, esnafın Milli Gelir’deki payı giderek azaldı. Bunları biraya getirdiğiniz zaman, vergi dairlerinin sadece vergi yatırılan yerler olmadığını anlamış oluruz.

AK Parti İlçe Teşkilatı ve Belediye’ye uyarı!

AK Partili ilçe yönetimini ve Belediye’yi uyarıyoruz!

Ciddi duyumlar üzerine bu tepkiyi koyuyoruz: Halkımızı uyarıyoruz; iktidar partisini, AK Parti İlçe Başkanı’nı, ilçe yönetimini uyarıyoruz; AK Partili Belediye’yi uyarıyoruz.

Bu durumdan bizim gibi rahatsız olan STK’lar ile birlikte gerekirse daha değişik şekilde, ‘Vergi Dairemizi’ geri istiyoruz şeklinde bir tepki, bir eylem ortaya koyacağız. Bu konuda tepki koyacak olan STK’ların yanındayız; onlar tepki koymazlar ise de, biz CHP olarak, planlı bir şekilde tepki koyacağız.

Geleneksel Beykoz Çayır Festivali…

Festival, sorunları uzağa düşürdü!

Şu anda Belediye, Beykoz Çayır Festivali’ni yapıyor. Bölgemizin diğer sorunları belki biraz uzağa düştü çünkü festival, ‘barış’tır. Festivalin olduğu bir ilçede, barışın üstüne başka bir şey koymak istemiyoruz biz bu süreçte. Festivali biz de önemsiyoruz. İnsanlar hiç olmazsa belki bir süre eğleniyor, sorunlarından, dertlerinden uzaklaşıyor. Bu anlamda Belediye Başkanı’nı da tebrik ediyoruz. Biz de varlığımızla, yönetimimizle onların arasında olmaya çalışıyoruz. Belediye Başkanı’nın misafirperverliğini de takdir ile karşılıyoruz.

Tepkimiz kimi yaralar çok fazla düşünmeyiz!

Ancak biz siyaset yapıyoruz; toplumun şikâyetlerini dillendirmek zorundayız. Dillendirirken de, bize iyi bir misafirperverlik gösteren Belediye Başkanı’na öncelik arz ederiz, sonra tepkimiz kime çatar, kimi yaralar, kimi acıtır bunu çok fazla düşünmeyiz. Halkımızın sorunları varsa, onları ortaya koyarız. Bu anlamda kimin canı acırsa acısın; halkımızın canının acımasına dayanamayız biz. Tepkileri de Festival’in havası içerisine sokmak istemiyoruz.

Festival boğazımızda kalmasın!

Festival’den sonra ciddi bir şekilde halkın gerçek gündemine, sorunlarına hem biz duyarlı olacağız, hem halkı kendi sorunlarına duyarlı olmaya davet edeceğiz, hem de iktidar partisini ve AK Partili Belediye’yi uyaracağız ki, bizi bir ölçüde sıkıntılarımızdan uzaklaştıran 15 günlük bu Festival boğazımızda kalmasın! Boğazımızda kalırsa, hiçbir anlamı kalmaz o Festival’in. 15 günden sadece o keyifli anlar kalır ama ilerideki üzüntüler daha fazla canımızı yakar. O zaman biz teşekkürümüzü şimdiden yapmış oluruz ama halk, Festival ile ilgili teşekkürünü geri alır mı, almaz mı ben çok emin değilim! Belediye Başkanı’nı ve AK Partili İlçe Başkanı’nı buradan uyarıyorum!

Festival sonrasında CHP’yi yoğun bir gündem bekliyor

Gerek 2B, gerek ise Vergi Dairesi ile ilgili olarak CHP’yi çok yoğun bir gündem bekliyor. Örneğin, okullar açılacak, takip ediyorum.  Hangi okullar semtlerin iradesi dışında İmam Hatip’lere dönüştürülecek takip ediyorum.

İmam Hatip gerçek bir ihtiyaç ise, o mahalle halkının referanduma gitmesi gerekir. Böyle bir ihtiyaç varsa, ancak yeni binalarda bu okulları açabilirler. Mevcut okullar halkın istemi dışında dönüştürülür ise, biz de tepkimizi koyacağız. 

Belediye Kreşi’nin kapatılması, bir zihniyetin yansıması mı?

Beykoz Belediyesi kreşi kapatılamaz!

Beykoz Belediyesi’nin kreşi de kapanıyor. Çağdaş ülkelerde, kreşler çağdaş belediyeciliğin gereği olarak yapılır. Siz kreşleri kaldırırsanız, aslında çalışan kadınlara diyorsunuz ki, ‘  sizin yeriniz evdir; siz çalışmayın!’

Biz, sizin kreş kapatmak suretiyle, bu anlayışınızın alt yapısını ortaya koyduğunuzu düşünürüz. Biz kreşlerin kapatılmasından değil, fazlalaşmasından; Belediye’nin sorumluluğunda kamu kurumlarında çalışan kadınların çocuklarının da, Belediye’nin güvencesinde buralarda barınmasından yanayız.

Kreşi kapatmak, çağdaş belediyeciliğin reddidir

Belediye kreşinin kapatılmasını kabul etmemiz asla mümkün değildir. Kreşi kapatmak, çağdaş belediyeciliği red etme anlamına gelmektedir. Biz, önümüzdeki dönem Belediye Meclisi’nde de CHP grubu olarak tepkimizi koyacağız. Gerekirse bunu dava edeceğiz.

CHP’nin, 2B konusunda Meclis’e sunduğu yeni Yasa Teklifi

CHP, 2B konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir Yasa değişikliği teklifi sundu

Grup Başkanımız Akif Hamza Çebi, 21 Haziran 2012 tarihinde T.B.M.M’ne 2B konusunda yeni bir Yasa Teklifi sundu. Biz, CHP olarak 2B’nin çıkmasına itiraz etmiyoruz; zaten daha önceden de kabul etmişsiz. Ancak ödeme şeklinin, fiyat belirleme şeklinin daha net, halkın kabul edebileceği ve oturduğu yeri alabileceği ölçüleri ortaya koyan yeni bir Yasa Teklifi verdik.

Eğer AK Parti oylarıyla gündeme alınması reddedilmez ise, bu Yasa Teklifi, tatil döneminden sonra Meclis’in gündemine gelecek.

Çeklikbilek’e övgü…

CHP, Çelikbilek’in vicdanlı araştırmasını T.B.M.M. kürsüsünden örnek gösterecek!

Sayın Belediye Başkanımız’ın internetten yayına koyduğu ve benim çok önemli bulduğum, tebrik ve teşekkür de ettiğim Beykoz’da 2B arazileri üzerinde hak sahibi olan vatandaşların ekonomik durumunu analiz eden raporunu çok önemsiyorum; Başkan, doğru yapmış. Ben bu raporu, yeni bir Yasa Teklifi önerisinde bulunan sayın Akif Hamza Çebi’ye de verdim. Eğer söz konusu Yasa teklifimizin, gündeme alınması Meclis’teki AK Parti oylarıyla reddedilmez ise, Hamzaçebi kürsüye çıktığı zaman Belediye Başkanımız’ın o araştırması da mutlaka örnek gösterecektir. ‘AK Partili Belediye Başkanı’nın doğru, vicdanlı bir çalışması” diye, T.B.M.M. kürsüsünden kendisi bunu gösterecektir.

Büyükşehir’den devredilip de halka satılmayı bekleyen araziler…

Büyükşehir’den devralınan arazilerin devri, devir ruhuna uygun yapılırsa buna hiçbir kurul karşı çıkmaz

Büyükşehir’den devredilen araziler eğer devir işleminin ruhuna uygun yapılır ise, ben Kurul’un bu yerlerin vatandaşlara satılmasına engel olacağını sanmıyorum. Daha önce de yaşandı burada. Milli Emlak’tan yapılan bazı devirlerde, ‘vatandaşa vereceğiz’, diyerek alınan ve bir kısmı vatandaşa verilen ancak bir kısmı da anlaşmalara aykırı olarak ticaret amaçlı olarak başkalarına iade edilen yerler oldu. Milli Emlak, bu gerekçeler ile bu satışlara karşı çıktı, dava açtı. Eğer siz, hak sahibine vereceğiz diye bir Protokol yaptıysanız, ancak bu amaca uygun hareket etmez iseniz, sorun çıkabilir. Aksi takdirde, Kurullardan birinin bu satışa engel olacağını zannetmiyorum çünkü Kurullar sadece SİT alanı gerekçesiyle imar vermez, imarı engeller; devredilen arazilerin vatandaşa satışına engel değildir.

Vatandaşın hakları için elimizi taşın altına koyacağız

Vatandaşın haklarını alabilmesi için elinden gelen tüm kanuni eylemler konusunda CHP kesinlikle taviz vermeyecektir. Önce vatandaşımızı duyarlı olmaya çağıracağız. Elimizi taşın altına koyacağız ve ne gerekiyor ise yapacağız.

Planlanan 2B mitingine ne oldu?

2B mitingi konusunda ilçedeki siyasi partilerin sözlerinin arkalarında olduklarını düşünmek istiyorum

2B mitingi konusunda daha önce Saadet Partisi ile görüşmüştük. Ben bundan bir vazgeçilme ya da parti genel merkezlerinin bir ikazda bulunup kendilerini bundan vazgeçirdiklerini düşünmek istemiyorum. Ben 2B konusunda mitinge katılma sözü verirken, partimin ileri gelenleri ile görüşmemiştim ancak diğer siyasi partilerin ilçe başkanları ile görüştükten ve bu kararı verdikten sonra İl Başkanı’ma, Grup Başkanvekili’me, partimin üst kademedeki yöneticilerine projeyi açtım; onlar da en az benim kadar sahip çıktılar buna. Ben diğer partilerin bunu üst kademelerine bildirip onlardan veto yediklerini düşünmek istemiyorum. Şunu düşünmek istiyorum: Maliye Bakanı bir 8 bin TL fiyatı ortaya attı. Vatandaşları uyutmaya, aldatmaya yönelik bir uygulama. Ben 2B mitingi konusunda ilçedeki diğer siyasi partilerimizin bu süreci fiyatlar biraz daha netleşsin, daha gerçekçi bir eylem olsun diye beklediklerini varsayıyorum. O sözlerinin hala arkalarında olduklarına ben şahsen inanıyorum, başka türlü düşünmek de istemem zaten.

Hızır Yılmaz’ın Beykozlular’a mesajı

Beykozlular’a şunu iletmek isterim: CHP her halükârda onların her sorununa sahip çıkacak, onların yanında olacak. Bunun böyle bilinmesini istiyorum.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...