Reklam
Çevre Ödülü'nü kazanan kulüpler açıklandı

Çevre Ödülü'nü kazanan kulüpler açıklandı

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Birliği (BİSK), aylık olağan toplantısını Gümüşsuyu Spor Kulübü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Birliği (BİSK), aylık olağan toplantısını Gümüşsuyu Spor Kulübü Başkanı Şeref Kurtuluş’un ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltının akabinde gerçekleştirdi. Toplantıya Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, CHP’li Belediye Meclis üyesi Erdal Öztürk, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz da katıldı.

Beykoz’daki amatör spor kulüplerinin başkan ve yöneticilerinin de iştirak ettikleri kahvaltıda, ilçede sporun geliştirilmesi ile ilgili olarak fikir teatisinde bulunuldu.

Asım Özdemir: Köylerde spor kültürü zayıf

BİSK Başkanı Asım Özdemir burada yaptığı açılış konuşmasında, geleneksel hale getirdikleri aylık kahvaltılarda spor ile ilgili sorunların gündeme getirildiğini kaydederek, “ söz konusu sorun ve taleplerin bir üst kademeye aksettirildiğini” de belirtti.

Bir buçuk aydan beri devam etmekte olan Köyler Arası Futbol Turnuvası’na da değinen Asım Özdemir, şunları söyledi: “ Bu, köylere yaptığımız hizmetin ilki idi. Buna bizden sonra gelecek arkadaşların da devam etmelerini istiyorum. Gördüğüm kadarıyla, köyleri ihmal etmişiz. İhmal edilen bu köylerimizde spor kültürü maalesef yüzde 90’larda; ancak bu kimin kabahati? Onların değil, biz spor adamlarının, spor kamuoyunun kabahati. En büyük kabahati başta, kendimde buluyorum. Bizim bu köylere girmemize vesile olan Akbabaköyü Muhtarı Yüksel Kılıç’ı da saygı ile anıyorum.”

Köyleri birbirlerine kaynaştıracağız

Sadece futbol değil, farklı aktiviteler de yapmak suretiyle Beykoz köylerini birbirine kaynaştırmak gerektiğini ifade eden Özdemir, bu konuda yeni BİSK yönetimi ile birlikte projeler üreteceklerini de belirtti.

BİSK, kulüplerin iç işlerine karışmaz!

“BİSK’in özelliği, kulüplerin iç işlerine karışmak değil” vurgusunu yapan Başkan Asım Özdemir, “BİSK’in hedefi, ilçede sporun kültürel ve sosyal anlamda yapılandırılmasını sağlamak amaçlı olarak kulüplere destek olmak ve branş sporcu sayısını arttırmaktır” dedi. 

Şeref Kurtuluş: 7 kategoride 250 sporcuya hizmet veriyoruz

Asım Özdemir ardından ise Gümüşsuyu Spor Kulübü Başkanı Şeref Kurtuluş söz alarak, kulüpleri hakkında bilgiler aktardı. Yedi kategoride, 250 sporcuya hizmet sunduklarını ifade eden Kurtuluş, diğer tüm amatör spor kulüpleri gibi, kendilerinin de maddi sorunlar yaşadıklarını kaydetti. Gümüşsuyu Spor Kulübü Başkanı Şeref Kurtuluş, konuşmasının sonunda maddi destekleri dolayısıyla Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür etti.

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz: Yapılan yardımlar lütuf değil!

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise yaptığı konuşmada, spor denilince görünürdeki aktivitelerden ziyade, “sporun ruhu” ile ilgilenilmesi gerektiğini belirtti. Sporda asıl önemli olanın, Mustafa Kemal’in de belirttiği gibi, zeki, çevik ve ahlaklı sporcunun yetiştirilmesi noktasında kafa yormak olduğunu kaydeden CHP ilçe Başkanı, bir gence spor vasıtası ile yardımcı olmanın önemine vurgu yaptı.

Amatör spor kulüplerine yapılacak olan yardımların da çok önemli olduğuna işaret eden Hızır Yılmaz,  belediyelerin bu yardımları yaparlarken, bir lütufta bulunmadıklarını ifade etti. Yılmaz, şunları söyledi: “ Yerel yönetimlerden onların spora bakış açıları kadar yardım almak anlayışından kurtulmak zorundayız. Belediye bütçelerini oluştururken, amatör spor kulüplerinin önemini kavrayarak,  bu meblağları bir zorunluluk olarak bütçelere koymak zorundayız.”

Yardımlar, minnet borcu yaratıyor

Bu yöntem sayesinde kulüp başkanlarının bağımsızlıklarının sağlanacağını da ifade eden Hızır Yılmaz, “ böylece kulüp başkanlarının bize minnet borçları, teşekkür borçları dahi olmaz. Onlara bu paraları yerel yönetim anlayışımızın gereği olarak verdiğimizi ortaya koyarız ki, ben bu yolun kanuni bir statüsü var ise bulunmasını istiyorum. Eğer Meclis’te böyle bir karar alınacak ise, ben CHP Grup Başkanı olarak buna kesinlikle katkı vereceğimizin bilinmesini istiyorum. Çünkü spor kulüplerini teşekkür zihniyetinden, takdir zihniyetinden kurtarmak gerekir. Onlar, bu şekilde siyasetçilerin karşısında dik durmuş olacaklar. Yoksa birebir ilişkilerde saygı ilişkileri içinde aldığımız yardımlar, maalesef amatör sporu istediğimiz yere getirmeyecektir” dedi.

Anadolu Hisarı Spor Kulübü’nün yanında dik duramadık

Geçtiğimiz aylarda kulüp binası yıktırılan Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü’nün, bu şekildeki bir yardım sisteminin mağduru olduğunu örnek olarak gösteren Hızır Yılmaz, şunları söyledi: “ Ben Kulüp Başkanı sayın Adnan Güner’den özür diliyorum, Kulüpleri yıkıldığı zaman biz CHP olarak onların yanında dik duramadık. Onun yanında bulunamayan spor kulüplerine de kusur bulmuyorum. İnsanlar eğer bu yardım kültürü içerisinde yetkili kurumlardan destek alıyorsa, belli yerlerde duruyorken o yardımların kesileceği kaygısını taşımalarında kendilerini haklı görüyoruz. Ben bu anlamda amatör spor kulüplerine yapılacak olan yardımların Belediye bütçesi içinde belirlenmesini söylüyorum ki, onlar da bu şekilde tüm siyasileri özgürce eleştirme haklarını kendilerinde bulsunlar.”

Yücel Çelikbilek: Amatör spor kulüpleri sadece ‘isteyen’ olmamalı

Hızır Yılmaz’ın ardından söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise yaptığı konuşmada, “eğer, spor kulüplerinin ortak aklı BİSK ise, onun çeşitli konularda aldığı kararlara saygı göstermek lâzım” dedi. Çelikbilek, “Çevre Ödülü”nü almaya hak kazanan amatör spor kulüplerine ödüllerinin en kısa zamanda verileceğini de belirtti.

“Amatör spor kulüpleri sadece isteyen olmamalı, topluma bunun dışında da bir şeyler verebilmeli” diyen Yücel Çelikbilek, bu kulüplerin kültürel ve çevresel katkılarda bulunmaları gerektiğinin altını çizdi. Toplumun duyarlı olduğu konularda, amatör spor kulüplerinin de tepkilerini göstermeleri gerektiğine işaret eden Belediye Başkanı, “ Belediye Başkanlığı, sadece ortak aklı ortaya çıkartmaya çalışır; fırsatlar meydana getirerek, sizlerin önünüze koymaya çalışır” dedi.

Kulüp yöneticileri önce kendilerini yetiştirmeli

Amatör spor kulübü yöneticilerinin davranışlarıyla sporcularına örnek olmaları gerektiğini belirten Çelikbilek, şunları söyledi: “Eğer siz burada okey oynuyorsanız, bu sporculara hiçbir şey anlatamazsınız. Spor kulübünde okey oynanmaz! Önce kendinizi yetiştireceksiniz. Spor kulübünün tesisinde bunlar var ise, hiç olmaz. Siz yöneticiler olarak sigara içiyorsanız, sporculara ‘sigarayı bırakın!’ diyemezsiniz. Önce herkes kendisini eğitmeyi düşünmeli.”

Kaymakam Aydın Ergün: Yapılacak yardımların yasal alt yapısı olmalı

Belediye Başkanı Çelikbilek’in ardından söz alan Kaymakam Aydın Ergün ise, BİSK’in aylık toplantılarının ilçeye ve spor camiasına önemli faydalar sağlayacağına inandığını belirterek, “spor kulüplerine yapılacak yardımlar ile ilgili olarak yasal alt yapının oluşturulması gerektiğine ben de inanıyorum.  Spor kulübü hangi alanda faaliyet gösteriyor ise, yetkili federasyon o amatör kulübe yardım yapmak zorunluluğunda olmalı; bu konuda BİSK de bir baskı unsuru olup çalışmalarına devam etmeli” açıklamasında bulundu.

Beykoz Arena ile ilgili olarak Bakan ile görüşülecek

Şahinkaya’da yapılması planlanan Beykoz Arena’nın 40 bin m2’lik alanının Gençlik ve Spor Bakanlığı’na tahsisinin gerçekleştiğini duyuran Ergün, ilgili projenin hazır olduğunu ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’ne sunulacağının duyurusunu da yaptı.  40 milyon dolarlık bu projenin en azından bir kısmının 2013 Yatırım Programı’na alınması konusunda girişimlere başladıklarını belirten Beykoz Kaymakamı, Belediye Başkanı Çelikbilek’in bu proje ile ilgili olarak ilgili Bakan’dan randevu almaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Rakibimiz bütün dünya

Kaymakam Ergün, konuşmasını şu sözler ile sonlandırdı: “ Daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum çünkü geçmişten farklı olarak rakibimiz Sarıyer, Ümraniye, Üsküdar değil, bütün dünya! Her alanda, her sektörde rakibimiz Türkiye değil; rakibimiz bütün Avrupa, bütün dünya. Onlar ile rekabet edebilecek gençlik yetiştirmek zorundayız.”

Çevre Ödülü’nü alacak spor kulüpleri de açıklandı!

BİSK’in aylık toplantısında ayrıca, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, geçtiğimiz Çevre Haftası dolayısıyla çevre konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bu konuda hassasiyet gösterecek olan amatör spor kulüplerine ödül vaat etmesi üzerine bir dizi etkinlik gerçekleştirerek, derece almayı hak eden kulüplerin isimleri de açıklandı.

Buna göre, Çiğdem Spor Kulübü ve U-14 birincilik ödülü olan 5 bin TL’yi almaya hak kazanırken, Küçüksu Yeni Mahalle Spor Kulübü ikincilik ödülü olan 3 bin TL’yi, Gümüşsuyu Spor Kulübü de 3.’lük sıralaması ile 2 bin TL’yi almaya lâyık görüldüler!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu kulüplerin ödüllerinin en yakın zamanda verileceğini de açıkladı. 

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...