Reklam
Reklam
BEDES'ten Kaymakam Ergün'e anlamlı veda

BEDES'ten Kaymakam Ergün'e anlamlı veda

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), “6. Geleneksel Yaz Okulu Sonu Etkinliği”nde Kaymakam Ergün’e anlamlı bir veda töreni düzenledi.

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), “6. Geleneksel Yaz Okulu Sonu Etkinliği”nde Beykoz’da 5. yılını dolduran ve tayinini beklemekte olan Kaymakam Aydın Ergün’e anlamlı bir veda töreni düzenledi. Etkinlikte ayrıca İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’na da Beykoz’daki sosyal sorumluluk projelerine katkılarından dolayı plaket takdim edildi. Gecede, Kaymakam Aydın Ergün ve eşi Necla Hanım, duygulu anlar yaşadılar.

120 çocuk eğitim aldı, eğlendi, kendini keşfetti!

BEDES’in maddi desteğe ihtiyacı olan Beykozlu çocukların yazı verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlamak suretiyle eğitimlerine ve sosyalleşmelerine katkıda bulunmak, onların yeteneklerini ortaya çıkararak, kendilerine olan güvenlerini arttırmak amacıyla her yıl düzenlemekte olduğu Yaz Okulu programı, 4. haftasının sonunda Beykoz sivil ve idari erkânı ile aileleri bir araya getirdi.

Belediye Meclis Üyesi Salim Öztürk de, BEDES kurucu üyelerinden biri olarak etkinlikte hazır bulundu.

BEDES’in Yaz Okulu programına katılan ve yaşları 10 ile 15 arasında değişen toplam 120 çocuk, Acarkent Doğa Koleji’nin tiyatro salonunda biraya gelerek, yeteneklerini sergileme olanağı buldular.

Sunumu Arzu Başlantı ile yaz okulu öğrencisi Ahmet Can Gündemir tarafından ortaklaşa yapılan gecede, BEDES’e maddi ve manevi destek sağlayan kişi ve kuruluşlar da plaket ile ödüllendirildi.

4 hafta boyunca neler yaptılar?

Atatürk ve silah arkadaşları ile görevleri sırasında yaşamlarını yitirmiş tüm şehitlere saygı duruşu ile başlayan programda, davetlilere çocukların BEDES Yaz Okulu’nda 4 hafta süren eğitimleri sırasındaki faaliyetlerinden görüntüleri içeren bir slayt sunumu izlettirildi.

BEDES Yaz Okulu’nda yüzme dersleri alarak, ilk defa suya girenler ve bu şekilde su korkusunu atan öğrenciler de vardı; müzik yeteneğini keşfedenler de! Zira, Yaz Okulu ile birlikte çoğu eline ilk defa bir keman ya da gitar alan öğrenciler, bu kısa süre zarfında öğrendiklerini salondaki misafirler ile paylaşma konusunda oldukça cesaretliydiler!

Müzelere giden, grafiti ile duvarlara yazılar yazan, dans eden, uçurtma yapmayı öğrenen öğrenciler, okullarını ziyaret eden meslek sahibi büyüklerinin anlattıkları ile de bilgilendiler ve çeşitli meslekler hakkında fikir sahibi oldular.

Eğitimleri BEDES’ten burs alan üniversite öğrencileri verdi

Yaz Okulu etkinliğine katılan bu 120 çocuğa eğitimleri ise, BEDES’ten burs almakta olan üniversiteli ağabey ve ablaları tarafından verildi. Yine, TED Koleji öğrencisi olup ‘sosyal sorumluluk projesi dersi’ kapsamında BEDES’e katılan liseli gençler de bu eğitim kadrosunda yer aldılar.  

Her sene yeni bir tema belirliyorlar

BEDES Yaz Okulu’nda her sene bir tema belirleniyor ve eğitimler, ağırlıklı olarak bu tema çerçevesinde veriliyor. BEDES’in bu seneki Yaz Okulu etkinliğinin konusu ise “Atatürk” idi. Dolayısıyla, gecede de Atatürk konulu skeç ve şiirlere yer verildi.

Gülay Demirel: Çocukluklarını yaşamamış o kadar çok çocuk var ki!

Gecede bir açılış konuşması yaparak, misafirlerini selamlayan BEDES Başkanı Gülay Demirel, çocukluklarını yaşamamış birçok yetişkinin bulunduğu bir dünyada, çocuklara bir şeyler verebilmenin, onların yeteneklerini keşfetmelerine, sosyalleşmelerine, özgüvenlerini kazanmalarına aracılık etmenin önemine değindi. “BEDES olarak, gittikçe artmakta olan eğitim ihtiyaçlarının tümümün devlet tarafından karşılanmasının beklenmemesi gerektiğini” ifade eden Gülay Demirel, “sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile bölge halkı el ele vermek suretiyle eğitimde kalitenin yükseltilmesini gerektiğini” kaydetti.

Heyecanlı halleri görülmeye değerdi!

Demirel’in konuşmasının ardından ise program dans, şiir ve skeçler ile tüm hızıyla devam etti. Kimi zaman heyecanlarını saklayamayarak ağlamak suretiyle sahneye çıkan öğrencilerin bu halleri, izleyenlerinden bolca alkış aldı!

Gecenin sürprizi Kaymakam Aydın Ergün’e!

Gecenin sürprizi ise eşi Necla Hanım ile birlikte geceye katılan Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e yapıldı.

İlçede göreve geldiği günden bu yana katıldığı bazı etkinliklerdeki fotoğrafların “ Güle Güle Sana Yolun Açık Olsun!” isimli şarkı eşliğinde bir slayt gösterisi olarak sunulması, Kaymakam Aydın Ergün ve eşini oldukça duygulandırdı.

Aydın Ergün: İstanbul, çalışmak için hayallerimi süsleyen bir şehir değildi!

Slayt sunumunun ardından bir konuşma yapan Kaymakam Aydın Ergün, Beykoz’a tayini öncesinde yaşadıklarını şu sözler ile anlattı: “2007 Ekimi’nde Yerköy Kaymakamı olarak görev yaparken, Beykoz’a tayinimin çıktığı resmi karar ile bize ulaştı. O zaman biz Beykoz’la ilgili araştırmalarımıza başladık. Bütün samimiyetim ile söylüyorum, İstanbul 2007 yılına kadar benim hayallerimi süsleyen bir şehir değildi. Türkiye’de çalışmayı arzu etmediğim illerin başında İstanbul geliyordu!”

Beykoz’a korkarak geldik!

Ben, bir yeri coğrafyanın değil, insanların güzelleştirdiğine inanıyorum. Yerköy’de de böyle insanlar vardı ve 4 yılımız dolu dolu geçti; oradan ağlayarak ayrıldık. Korkarak geldik Beykoz’a çünkü mesleki olarak bir şeyler yapamadığım zaman fazla rahatsız olurum. Bunu 1991’de Trabzon’da göreve başladığımda hissetmiştim. Metropol olduğu için bir şeyler yapamayacağımı, çok fazla çalışamayacağımı ve İstanbul’un birbirinden haberdar olmayan, birbirinin acısını, derdini paylaşmayan insanların bir araya geldiği, fazla şehirleşmenin olduğu bir yer olduğunu düşündüğüm için istememiştim.

Ağlayarak ayrılsak bile…

Ancak Beykoz’a geldiği ilk günden itibaren sivil toplum örgütleri başta olmak üzere, çok sıcak bir şekilde karşılandığını anlatan Kaymakam Ergün, ilk olarak Hasır’da Muhtarlar Derneği’nin organize ettiği bir kahvaltı ile Beykozlular ile tanışmaya başladığını belirtti.

Kaymakam Aydın Ergün, şunları söyledi: “Ağlayarak ayrılsak bile, mesleğimin en güzel yanının bu tayinler olduğuna inanıyorum. Hep Yerköy’de kalmış olsaydık, Gülay Demirel ile ve sizler ile tanışamayacaktık. Belki bundan sonra gittiğimiz yerde sizler kadar kıymetli dostlar edineceğiz. Gittiğimiz yerde kavuşacağımız insanlara hizmet edebilmek, aynı zamanda mutluluk verici.”

Yaptıklarımız sizlerin desteği ile olmuştur

Beykoz’da başta eğitim olmak üzere elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık. Burada bir şeyler yapabildiysek eğer, başta Belediye olmak üzere bütün STK’ların ve Beykozlular’ın desteği ile olmuştur. İnşallah bir şeyler başarabilmişsizdir, ama bir yerin gelişmesi, kalkınması atama ile gelenlere değil, o yerin insanlarına bağlı. Bütün STK’lar projelerini devam ettirir ise, atama ile gelenlerin işi de bu projelere destek vermek olacaktır. Gelen arkadaşlarımız da bunu bizler gibi, bizlerden daha iyi yapacaklardır; yeter ki Beykozlular birlik ve beraberliklerini bozmasınlar.

Beykoz, diğer ilçelerden farklı çünkü…

Konuşmasının devamında, “Beykoz’u İstanbul’un diğer 38 ilçesinden hatta Anadolu’daki birçok ilçeden ayıran özelliği, birlik ve beraberliği muhafaza edebilmesidir” açıklamasında bulunan Kaymakam Ergün, Geleneksel Çayır Festivali’nde ilçede görev yapmış bulunan beş Belediye Başkanının bir araya gelerek, halkı birlikte selamlayışlarını da buna örnek olarak gösterdi. Ergün, “ben, gelecekte Beykoz’un bugünkünden çok daha güzel olacağına inanıyorum” dedi.

BEDES’e övgü!

Konuşmasında “BEDES’in eğitim alanında ilçede en fazla faaliyet gösteren STK” olduğunu da ifade eden Beykoz Kaymakamı, “ bir derneği 6 yıl sürdürmek, ülkemizde çok zor bir olay. Gülay Hanım, bunu başarı ile yürüttü” açıklamasında da bulunarak, BEDES Yönetim Kurulu’na teşekkür etti.

Demirel: Sizin gibi devlet adamları istiyoruz!

Aydın Ergün’ün konuşmasının ardından ise, BEDES Başkanı Gülay Demirel tarafından Necla Ergün de sahneye davet edildi. Demirel, burada plaket takdimi öncesinde yaptığı kısa konuşmada duygularını şu sözler ile ifade etti:   “ Bizler sizin gibi devlet adamları istiyoruz. Sizin gibi çalışan, gittiği yerlere artı değer katan, STK’lara güç olan, onları arkalarından iteleyen ve onlara vizyon kazandıran devlet adamları istiyoruz. Bizlere böyle yaklaştığınız için size teşekkür ediyoruz; sizi unutmayacağız!”

Necla Ergün: Ayrılsak da gönlümüz burada!

Gülay Demirel’in daha sonra duygularını almak üzere mikrofonu Necla Hanım’a uzatması üzerine, oldukça duygulu olduğu gözlenen Necla Ergün, şunları söyledi:     “ Kendimi çok şanslı hissediyorum. Beykoz güzel bir yer ama insanları çok daha güzel yürekli.  Ayrılsak da gönlümüz burada. Gönül birliği çok daha önemlidir. Ne zaman ihtiyacınız olursa, biz her zaman yanınızdayız. Bunu bilin, yeter.”

Saniye Efe ile birlikte verdi

Necla ve Aydın Ergün çifti ve BEDES Başkanı Gülay Demirel, daha sonra sahneden inerek, programı izlemekte olan OFD Başkanı Saniye Efe’nin yanına geldiler. OFD Başkanı da, “ OFD olarak, Necla Hanım ve Aydın Bey nereye giderse, ilk gezimizi oraya düzenleyeceğiz. Kilometrelerin bizi durduracağını zannetmiyorum!” sözleriyle duygularını ifade etti.

Burada, Demirel ve Efe tarafından Kaymakam Aydın Ergün’e plaketi takdim edildi.

İlçe Emniyet Müdürü Bekaroğulları’na plaketini Kaymakam Ergün verdi

Ardından ise, BEDES Yaz Okulu’nda “Meslek Tanıtım Günleri” kapsamında öğrenciler ile bir araya gelerek, onların sorularını yanıtlaması, mesleki bilgi ve tecrübelerini aktarması ve aynı zamanda Beykoz’daki sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekler dolayısıyla Beykoz İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları’na plaket takdim edildi.

Bekaroğulları: Kaymakam Bey’den çok şey öğrendim

İlçe Emniyet Müdürü yaptığı teşekkür konuşmasına, Kaymakam Ergün’e yeni görev yerinde başarılar dileyerek başladı. Bekaroğulları, şunları söyledi: “ Kaymakamımızın benim için ayrı bir yeri var. Meslek hayatımda ilk defa İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yaptım ve bir Kaymakam’a bağlı olarak da ilk defa çalıştım. Kendisiyle çalışmaktan büyük bir şeref duydum ve ondan çok şey öğrendim.”

Plaket alan diğer isimler

Gecede ayrıca, BEDES’e verdikleri destek dolayısıyla Dr. Zerrin Çolakoğlu, İnteks Uluslar arası Tekstil San. ve İhracat A.Ş. adına Aylin Uysal ile sanatçı Sinem Şen Gültekin’e plaket takdim edildi.

Emeği geçen öğretmenler de unutulmadı

BEDES 1. Geleneksel Voleybol Turnuvası’nda dereceye giren Yaz Okulu öğrencilerine madalyalarının verilmesinin ardından ise 4 hafta boyunca çocuklar ile ilgilenerek onları eğiten öğretmenlere de sertifikaları takdim edildi.

Gecede sertifika alan eğitmenlerin isimleri şu şekilde: Ali Tosun, Ali Çoban, Neşe Akbaş, Nuran Çite, İrem Bektaş, İrem Çağırgan, Günay Kulak, Muammer Sönmezışık, Rabia Akgül, Lalehan Oktay, Eda Tepebağ, Vera Can, Naz Akyüzol, Nazlı Özkan, Saba Veziroğlu, Cansu Çolakoğlu, Damla Turanlı.

“BEDES 6. Geleneksel Yaz Okulu Sonu Etkinliği”, tüm katılımcıların birlikte çektirdikleri hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...