Reklam
Reklam
Müftülük Ramazan hazırlıklarını tamamladı

Müftülük Ramazan hazırlıklarını tamamladı

Beykoz Müftülüğü 2012 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Camilerde yapılacak çalışmalar ve uygulanacak programlar belirlendi.

Beykoz Müftülüğü 2012 Ramazan ayı hazırlıklarını tamamladı. Hazırlıklar kapsamında camilerde yapılacak çalışmalar ve uygulanacak programlar belirlendi.

Beykoz İlçe Müftülüğü halka dağıtılmak üzere imsakiye  ve  duyuru metni hazırlandı.

Beykoz Müftülüğünce  10.000 adet imsakiye  ve  Ramazan Hizmetlerini halka duyurmak  amacı ile hazırlanan “Hoşgeldin RAMAZAN!” başlıklı yazı hazırlandı.

Hazırlanan imsakiyede arka plan resmi olarak Hz. Yuşa Camii fotoğrafı kullanıldı. İstanbul’un en önemli ziyaret mekanlarının başında yer alan Yuşa Tepesi ve Camii Beykoz’un simgeleri arasında yer alıyor.

Beykoz halkına duyurulmak üzere İlçe müftüsü tarafından kaleme alınan yazıyı yayınlıyoruz:

"Hoşgeldin RAMAZAN!"

Değerli Kardeşlerim,

19 Temmuz Perşembe günü akşamı Teravih Namazı ile başlayacak olan mübarek bir mevsime giriyoruz. Ayların sultanı Ramazan ayı , 20 Temmuz 2012  Cuma günü başlıyor.

Mukabele programları ile, vaazları ile , teravihleri ile, iftar etkinlikleri ile ,sosyal yardımlaşmaları ile İslam alemi bambaşka  bir  atmosfere girer Ramazan ayında. Özellikle iftar programları  ile evlerimiz, mahallelerimiz , sokaklarımız bambaşka bir heyecan ve mutluluk  yaşar. Mübarek Ramazan ayını  her zaman , mana atmosferi ve kardeşlik duyguları içerisinde hep birlikte idrak ederiz. Adeta Hz. Kur’anın insanlığı indirilişini , bir ay boyunca Bayram Şenliği içerisinde kutlarız.

Aziz Kardeşlerim,

Bu ayın Cenâb-ı Hak katında müstesna bir yeri vardır. Yüce Rabbimiz kendisine muhatap olarak seçtiği kullarına sonsuz rahmetinin en geniş tecellilerini bu aya tahsis eder. Başta Kur'ân-ı Kerim olmak üzere ,Tevrat, Zebur ve İncil gibi diğer semavî kitapların da bu ayda indirilmiş olması, bu günlerin kıymet ve kudsiyetini  daha da artıran diğer bir husustur.

Ramazan her yönüyle bir ibadet mevsimidir. Her mü'min namazı, orucu, iyilikleri , hizmetleri ve duâsıyla bu rahmet ve bereketten nasibini almaya çalışır. Bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğu günahları için Allah'tan af diler. Rabbine niyazda bulunur. Cenâb-ı Hak da kulunun bu samimi dua ve niyazını karşılıksız bırakmaz, günahlarını affeder, rahmetine garkeder.

Kıymetli Kardeşim,

Ramazan ayının özelliklerini ve bizlere sağladığı faydaları ve bu aya mahsus ibadetleri, başlıklar halinde size ifade etmek isterim.

Bu ayın faydaları:

1-İnsan, Allah’ın emrine itaat etmeyi ve sabrı öğrenir,

2-Nefis, aç bırakılarak terbiye edilir, ruh güçlenir ve yenilenir,

3-İnsanı kötülükten korur. “ ...Lealleküm tettekun”, “ ...Oruç korunmanız için farz kılındı.” (Bakara,183) Oruçla, şehevi duygular frenlenir. Şeytanlar bağlanır, Cennetin kapıları açılır, Cehennemin kapıları  kapatılır. İslam ülkelerinde suçlarda, resmi kayıtlara göre Ramazan ayında büyük bir azalma olduğu görülmektedir. Bu da Şeytanın bağlanması gerçeğini ifade eder. “Oruç kalkandır” (Hadis-i Şerif)

4- Oruç insanı sağlıklı yapar. “Oruç tutun ki, sıhhat bulun.” (Hadis-i Şerif)

Bu aya özgü ibadetler:

1-Farz olan Ramazan Orucu. İmsak ile başlar, iftar ile sona erer. Yeme içme ve cinsel duygulardan uzak durmayı ifade eder.

2-Teravih namazı: 20 rek’attır. İkişer ve dörder rek’at halinde kılınabilir.

3-Sadaka-i Fıtr: Bedenin ve sağlığın zekatı olarak verilir. Bu yıl kişi başına en düşük miktar 8.50  TL’ dir. Dinen zengin sayılan kimseler verir. Ayrıca zekâtları bu ayda vermek daha fazla sevap olur.

4-İtikaf: Ramazanın son on gününde camiye kapanarak yapılır. Zikir ve tefekkürle meşgul olunur. Evde de yapılabilir. Bazı kuralları vardır. Sünnet-i Kifayedir.

5- Bayram namazı. Ramazan sonunda elde edilen manevi neticeden dolayı sevincin bir tezahürü olarak, vacip hükmündedir. Cemaatle birlikte camide kılınır.

Kıymetli Kardeşlerim,

Ramazan ayında ilçemizde  iki camide ( Yalıköy Hacı Ali Bey Camii ve Çavuşbaşı Hz. Ömer Camii) hatimle teravih namazı kılınacaktır. Bunun dışında farklı olarak  ilçemizde  3  Özel Program uygulanacaktır:

1-Ramazan ayı boyunca, her gün öğleden önce Kavacık Yıldırım Beyazıt Camii’nde “Kur’an Sohbetleri” programı  yapılacaktır. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından yapılacak olan sohbette, her gün okunan cüz mukabelesinin özeti verilecektir. “Kur’an Sohbetleri” her gün Web üzerinden canlı yayınlanacaktır. Ayrıca  oluşturulan Özel İrşad Ekipleri merkezi camilerde özel program yapacaktır.

2-Her akşam iftardan 1 saat önce Beykoz Belediyesi önündeki  Gemide kurulacak platformda, Belediye Mescidi İmam-hatibi Soner Çelebi’nin sunuculuğunu yapacağı  İftarı Beklerken programı yapılacaktır. Bu programda din görevlilerimiz başta olmak üzere alanlarında uzman kişiler sohbet konuğu olarak yer alacaktır. Program,  iftardan 1 saat önce web üzerinden canlı olarak yayınlanacaktır.

3-Ramazan boyunca her mahallede Mahalle İftarı Programları yapılacaktır. Mahalle  görevlilerimizce İftar Programlarında  Kur’an-ı Kerim okunacak, İftar Duası ve Yemek Duası yapılacaktır.

Değerli Kardeşlerim,

İnsanımızı dini konularda aydınlatmakla görevli olan İlçe Müftülüğümüz, halkımızın bu mübarek ayın feyiz ve bereketinden yeteri kadar istifadesini  temin amacı ile yukarıda belirtilen konuların halka duyurulmasında yarar görmüştür.

Bu vesile ile  hepinizin Ramazan ayını tekrar tebrik ediyorum. Günahlardan  arınmış, güzel hasletlerle  bezenmiş bir şekilde bayrama ulaşmayı diliyoruz. Huzur ve neşe içerisinde olmanız dileği ile sizlere selam ediyorum.

Hüseyin DEMİRTAŞ

Beykoz Müftüsü

YORUMLAR...