Reklam
CHP Beykoz, Kemal Türkler’i andı

CHP Beykoz, Kemal Türkler’i andı

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 1980’de kurşunlanarak öldürülen DİSK kurucusu Kemal Türkler’in ölüm yıldönümünde Üsküdar’da idi.

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 1980’de kurşunlanarak öldürülen DİSK kurucusu Kemal Türkler’in ölüm yıldönümünde Üsküdar’da idi. Anma törenine Türkler’in kızı Nilgün Soydan’ın yaptığı açıklamalar damga vurdu. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler anısına Üsküdar CHP İlçe Örgütü Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ölüm yıldönümü etkinliğine katılan CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’a, Yönetim Kurulu üyesi Yasemin Özdemir, Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz ve Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan eşlik etti.

Altunizade Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programında CHP’li Milletvekilleri Müslim Sarı ve Süleyman Çelebi ile Deniz Gezmiş’in ağabeyi Boraz Gezmiş de hazır bulundu.

Babam gözlerimin önünde çapraz ateşe tutularak öldürüldü

Anma töreninde sahneye davet edilen Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan, katılımcılara eş ve baba Kemal Türkler hakkında bilgiler verdikten sonra, şunları söyledi: “ Babam, ben 18 yaşımda iken gözlerimin önünde çapraz ateşe alınarak öldürüldü. Babamın öldürülmesi 12 Eylül’ün kilometre taşlarından birisiydi. Derin devlet, babamın katillerinin cezalandırılmaması için her şeyi yaptı. Davayı zamanaşımına uğratmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar.”

Ünal Osmanağaoğlu’na seslendi

Konuşmasının devamında 12 Eylül’de cezaevine giren ancak 3. Yargı paketi ile birlikte tahliye olan Ünal Osmanağaoğlu’na atıfta bulunan Soydan, “ Ünal Osmanağaoğlu, benim teşhis ettiğim bir Kemal Türkler katilidir” dedi.  Türkler’in kızı, Osmanağaoğlu’nun yedi TİP’li genci öldürenlerden biri olduğunu da iddia ederek, “ aydınlar içeride, katiller ise aramızda kol geziyor. Ben onlardan korkmuyorum; ölene kadar da isimlerini söylemeye devam edeceğim. Son nefesime kadar onların katil olduklarını her yerde haykıracağım. Ben, babamın kızıyım, ölene kadar da onunla onur duyacağım” açıklamasında bulundu.

Bu ülkeden nefret ediyorum

Soydan, daha önce yapmış olduğu, “Bu ülkeden nefret ediyorum” şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak ise şunları söyledi: “Bu ülkeden nefret ediyorum açıklamamın sonuna kadar arkasındayım. Belki de ‘bu ülkeyi yönetenlerden nefret ediyorum’ demem lâzım ama giderek soğumamak da mümkün değil doğrusu.”

Adalet ve İçişleri Bakanlıkları ile T.B.M.M’yi dava edeceğim

Konuşmasının devamında, “katillerin salıverilmesi, ne benim babamın ne de diğer öldürdükleri insanların katili oldukları gerçeğini değiştirmez” diyen Nilgün Soydan, “katili yakalamadığı için bu ay içinde İçişleri Bakanlığı’nı dava edeceğim. Davanın zamanaşımına uğraması sebebiyle Adalet Bakanlığı’nı dava edeceğim ve görevini kötüye kullandığı, görevini yapmadığı için de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni dava edeceğim” açıklamasında bulunarak, konuşmasını  “ davaların sonuçlarının ne olacağını bilmiyorum ama biz ailece mücadelemize devam ediyoruz” şeklinde sürdürdü.

AK Parti ve MHP’nin işbirliği ile çıktı

Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan, 3. Yargı paketi ile ilgili olarak da şunları söyledi:  “3. Yargı Paketi, AK Parti ile MHP’nin işbirliği ile çıkan bir özel yasa. Ya Başbakan bu ülkede ne olduğunu bilmiyor, ya da umurunda değil.”

Siz kim oluyorsunuz?

Soydan, konuşmasının devamında yargı paketini yasalaştıran T.B.M.M’ne seslendi: “ Siz kim oluyorsunuz da, bizim babalarımızın katillerinin serbest bırakılması için ellerinizi kaldırıyor, oy kullanıyorsunuz? Ben o milletvekillerini saymıyorum. Babamın katillerini affetmek benim tasarrufumda olan bir şeydir. Ben onları, onların çocuklarını, onların yedi ceddini affetmiyorum.”

Duyup da korkmasınlar!

“ Bu söylediklerimi duyup da korkmasınlar. Benim genlerimde onlarınki gibi katil geni yok. Tarih bir gün herkesten hesap sorar.”

24. dönem AK Parti ve MHP milletvekillerinden de hesabım var!

Soydan, konuşmasının devamında, T.B.M.M’ne seslendi: “ 24. Dönem AK Parti ve MHP milletvekilleri ile ilgili de bir hesabım vardır. Tarih, onları hiçbir zaman affetmeyecektir.”

Bugüne kadar hiç ağlamadım

Babasının öldürülmesinden sonra hiç ağlamadığını ifade eden Soydan, “ hiç ağlamadım; bu sorun çözülene kadar da ağlamayacağım” dedi.

Hızır Yılmaz: O, işçi sınıfını satmayan bir sendikacıydı

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ise, DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in 1980’de öldürülmesi ile ilgili olarak Beykoz Güncel Haber’e şunları söyledi: “ Kemal Türkler gerçek bir işçi dostu ve hakiki bir mücadele adamıydı. Hiçbir zaman kendi kariyeri için işçi sınıfını satmayan biri idi. 32 yıl sonra bugün bu şekilde bir yoğunlukta anılıyor ise, bu, vermiş olduğu karşılıksız mücadelenin mirasıdır. Sendikacılık yapıyorum diyenler, Kemal Türkler’i örnek alsınlar. ‘Sendikacılık yapıyorum’ deyip işçilerin emekleri üzerinden siyasi rant ve kişisel çıkar beklentisi olanlar asla unutmasınlar ki, onlar Kemal Türkler gibi anılmayacakladır.”

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...