Reklam
Reklam
Beykoz Belediyesi, 'Gönül Sofrası'nı açtı!

Beykoz Belediyesi, 'Gönül Sofrası'nı açtı!

Beykoz Belediyesi,  Beykoz protokolü ve basın mensuplarını, şehit ve gazi ailelerinin de katıldıkları “ Gönül Sofrası İftar Yemeği”nde bir araya getirdi.

Beykoz Belediyesi,  Beykoz protokolü ve basın mensuplarını, şehit ve gazi ailelerinin de katıldıkları “ Gönül Sofrası İftar Yemeği”nde bir araya getirdi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ev sahipliğinde gerçekleşen yemekte AK Parti Birinci Bölge Milletvekili Muhammet Çetin ve İrfan Mazlum Bekaroğulları’nın yerine İlçe Emniyet Müdürü olarak atanan Erkan Demirci de vardı.

Yok, yoktu!

İftar yemeğinde Beykoz’da görev yapmakta olan sivil ve idari erkân hazır bulundu. Kaymakam Aydın Ergün’ün izinli olması dolayısıyla iştirak edemediği iftara, Beykoz bürokrasisi ve sivil toplum kuruluşlarından katılmayan neredeyse yoktu!

İftar yemeğine şehit ve gazi ailelerinin katılımı ise geceye ayrı bir anlam kattı.

Yemeğin ardından Muhammet Küçükkonuklar tarafından yemek duası okunarak, hep birlikte dua edildi.

Yücel Çelikbilek: Her akşam 3 bin Beykozlu sokak iftarında buluşuyor

“Gönül Sofrası” akşamında, bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, katılımcılara “sağlık, sıhhat, birlik ve beraberlik içerisinde nice iftarlar” diledikten sonra, “geleneksel Gönül Sofrası iftarımızda sayımız her yıl daha da artıyor; bu bize ayrı bir haz veriyor” dedi.

Beykoz’da Belediye tarafından düzenlenmekte olan sokak iftarlarına değinen Çelikbilek, bu kavramı gelenekselleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “ Aslında bu bizim toplumumuzun geçmişinde var da, biraz ihmal edilmeye başlandı.  Dolayısıyla bunu tekrar canlandırmak ve yaşatmamız gerekiyor. Onun için de çok ciddi bir emek veriyoruz; 20 köyümüz ve 25 mahallemizde, her akşam üç noktada iftarlar veriyoruz. Her akşam 2 bin 500- 3 bin kişiye iftar vermeye çalışıyoruz.”

Sokak iftarları elzemdir

Sokak iftarları ile “komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesini hedeflediklerine” vurgu yapan Belediye Başkanı, “ şayet özel bir organizasyon yapmazlar ise, bir köyün veya bir mahallenin insanlarını çok isteseniz de çoğunun bir arada iftar yapma şansı yok ama biz böyle bir imkânı onlara hazırlamak suretiyle iftar yapma geleneğini sürdürmelerini arzu ediyoruz. Buna ihtiyaç var. En azından bir kere de olsa bir masanın etrafında oturup Allah’ın verdiği nimetleri tatmak, birbirimizi anlamak, dinlemek, birbirimizin yüzüne muhabbet ile bakarak sevgi paylaşımı yapmak bizim için elzemdir” dedi.

Sitelerde ve apartmanlarda oturanlar artık aşağıya inmeli

Konuşmasının devamında sokak iftarları ile komşuluk ilişkilerini geliştirmeyi düşündüklerini ve apartmanlarda yaşayan ve birbirini tanımayan insanların birbirlerini tanımalarını istediklerini ifade eden Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ Gelecek sene belki sitelerin içine gideceğiz; kendimizi zorla davet ettireceğiz. Artık sitelerde ve apartmanlarda oturanların da buralardan aşağıya inmeleri lazım. Sadece oralara bağlı kalmamaları lâzım; birbirimize muhtacız çünkü.

Burma’daki katliam

Burma’da Müslümanların yaşadıkları katliama da değinen Çelikbilek, “bizim bazen filmlerde çok sevecen gördüğümü o Budist rahiplerin neler yapabildiklerini, nasıl değiştiklerini şu anda dünyanın gündeminde görebiliyoruz. Bizim bizden başka dostumuzun olmadığını çok yakın hissediyoruz. Biz birbirimizi sevmek ile mükellefiz; buna mecburuz; buna mahkûmuz demek lâzım” dedi.

Milletvekili Muhammed Çetin: Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmıyor!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ardından söz alan AK Parti Birinci Bölge Milletvekili Muhammed Çetin de şunları söyledi: “ Birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimiz bozulmasın. Diyalog ile hoşgörü ile birbirimize sahip çıkalım, anlaşmaya çalışalım. Sevelim, sevilelim; bu dünya kimseye kalmıyor.”

Milletvekili Çetin, konuşmasında şehit ailelerine de seslenerek, onların Allah katında zaten en yüksek mevkilerde bulunduklarını hatırlattı. Milletvekili, konuşmasını iftarı organize eden Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ederek ve nice iftarlarda buluşma temennisiyle sonlandırdı.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...