Reklam
Reklam
Giresunlular Derneği'nin sevap çadırı!

Giresunlular Derneği'nin sevap çadırı!

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin Kavacık’ta kurduğu iftar Çadırı’nda her akşam 600 kişiye yemek veriliyor; Çadır, vatandaşlardan yoğun talep görüyor

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin Kavacık’ta kurduğu iftar Çadırı’nda her akşam 600 kişiye yemek veriliyor; Çadır, vatandaşlardan yoğun talep görüyor. Anlaşılan o ki, Beykozlu Giresunlular Derneği, kurduğu iftar çadırı ile önemli bir ihtiyaca cevap veriyor. Katılımın yoğun oluşu ve ezan okunduktan sonra dahi oruç açmak üzere kuyrukta bekleyen insanların varlığı, bunun en güzel ispatı.

Çadırda her kesimden insan toplanıyor

İşten dönerken evlerine yetişemeyenler, Kavacık’ta çalışıyor olup da iftar sonrası işlerine devam edecek olan vardiyacılar, sıcak bir kap yemeğin hasretini çeken yoksul insanlar, her akşam Beykoz’un en lüks sitelerinden birinden motorsikleti ile gelerek, Ramazan Çadırı coşkusunu tatmak isteyenler akşam ezanı vaktinde bu Çadır’da toplanıyor. Öyle ki, Çadır’da iftar yapabilmek için bıkıp usanmadan her akşam Ümraniye’den gelenler bile var!

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin İftar Çadırı’nda halka verilen hizmette gösterilen hassasiyet, başka hassas insanların da dikkatini çekmiş olacak ki, Çadır’a misafir olduğumuz akşam, bir vatandaş Dernek Başkanı Hasan Karakaya’yı yanına çağırarak, kendisine bu hayır işinde kullanmak üzere bir miktar para veriyor! Öyle çok büyük bir meblağ sanmayın; ancak olsun; birkaç kişiye birkaç kap yemek eder. Yani, hayır deryasına katılan bir damla!

Mönü, sekiz günde bir başa dönüyor!

İftar Çadırı’nın bir önemli özelliği ise, peş peşe her akşam aynı yemeğin verilmiyor oluşu. Çadır misafirlerine, haftanın sekiz günü farklı bir mönü sunuluyor; mönü, sekizinci günde ise başa dönüyor. Yemeklerin lezzeti mi? Biz tattık.  Normalde suni şeker tadı dolayısıyla gereksiz şeker almaktan kaçınıp her baklavayı yiyemeyen, yani bu konuda hassas olan ben, Giresunlular Derneği’nin ikramı olan baklavada tamamıyla bir ev baklası lezzeti ve sadeliği bulduğumu belirtmeliyim!

Hasan Karakaya: Dernek, bu yıl 7. Ramazan Çadırı’nı kurmuş oldu

Oldukça lezzetli yemekler yediğimiz bu çadır akşamında, Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın masasında misafirleri de bulunuyordu. Beykoz İl Dernekler Birliği Dönem Başkanı ve Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, KAS-DER Beykoz Şube Başkanı Başkanı Süleyman Çalık ile Samsunlular Dernek Başkanı ve Meclis üyesi Fatih Yılmaz.

Karakaya’nın, çalışan arkadaşlarına zaman zaman eşlik ettiği bu yoğun iftar akşamında, kendisiyle kısa da olsa bir röportaj yapma olanağı yakaladık.

Yaptığı iş kolay değildi, yorgun olduğu belliydi; bir yandan röportaj vermeye çalışırken, diğer yandan da Çadır’a giren misafirlerini selamlıyordu. Ancak bize ilk sözü, “ çok mutluyum!” oldu.

Çadırın sabit bir noktada olması çok önemli

Karakaya, Kavacık’ta kurdukları Ramazan Çadırı için şunları söyledi: “ Bu yıl, dernek olarak 7. çadırımızı kurmuş olduk. Benim başkanlık dönemimin ise 4. Çadırı bu. Buranın Kavacık’ta, sabit bir noktada olması çok önemli. Herkes biliyor ki, her akşam burada iftar yemeği var. Dolayısıyla burayı hedefleyerek geliyorlar.”

Çadır kurma kararına son noktayı iki otobüs yolcusu arasında geçen konuşma koymuş!

Çadır kurulmasına karar verilmeden önce, bazı kişilerin bu yönde eleştiriler yaparak, “ iftar çok geç oluyor, gerek var mı çadır kurmaya?” şeklinde endişelerini dile getirdiklerini kaydeden Dernek Başkanı, “ hakikaten bu mânâda kursak mı, kurmasak mı diye biz de düşündük. Ancak, Yönetim Kurulu’ndan bir arkadaşımız otobüs ile gelirken bir konuşmaya şahit oluyor. Yolculardan biri, ‘ Köprü’de bu sene çok trafik var, iftara nasıl yetişeceğiz?” deyince, diğer arkadaş da, ‘niye korkuyorsun, nasılsa Giresunlular Derneği’nin çadırı var, orada açarsın’ diyor. Biz de bunun üzerine Çadırımızı bu sene de kurma kararı aldık”

Gelenlere yumuşak davranılması talimatına uyulmayınca, eleman değiştirmiş

Gelen vatandaşlar ile sohbet etme olanağı bulduğunu ve kendilerine Çadır’dan memnun kalıp kalmadıklarını sorduğunu da hatırlatan Hasan Karakaya, insanlardan olumlu geri dönüşler aldığını ifade ederek, Burada paylaşıyoruz, birlikte oluyoruz. Ben bu işten apayrı bir keyif alıyorum” dedi.

Çadır’a gelenlere hizmet etmek, hassas ve özen isteyen bir iş

Ramazan boyunca yemek hizmetleri vermesi için bir yemek firması ile anlaştığını ancak burada yemek dağıtmak ile görevli olan bir elemana Ramazan’ın ilk günü vatandaşlara karşı hassas ve yumuşak davranılması şeklinde bir uyarıda bulunmak zorunda kaldığını ifade eden Karakaya, ilgili görevlinin vatandaşları suçlayıcı bir cevap vermesi üzerine, firmadan başka eleman talep ettiğinin de altını çizdi. Şimdi, dernek üyelerinden bir kaçı, yemek dağıtımı sırasında firma elemanlarının yanında duruyor.

Beykoz’da değil, İstanbul’da değil, Türkiye’de tek örnek!

Bir STK olarak iftar çadırı kuran tek dernek olduklarını da söyleyen Hasan Karakaya,“Beykoz’da değil, Türkiye’de biz şu anda tekiz. Belediyeler yapıyor, o ayrı. Ancak STK olarak tekiz” dedi.

Gönül ister ki, Çadır’a ihtiyaç olmasın

Gazetemiz aracılığı ile İftar Çadırı’na maddi destek veren kişilere canı gönülden teşekkür ettiğini ifade eden Karakaya, “ hatta bazı insanlar zorlanarak destek veriyor. Ancak daha sonra kendilerini böyle bir sevaba teşvik ettiğimiz için bize teşekkür ediyorlar” dedi.

Karakaya, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Gönül ister ki, Beykoz’umuzda, ya da Türkiye’mizde çadırlara ihtiyaç olmasın. Ancak maalesef bugünkü konjonktürde bunlara hâlâ ihtiyaç var. Geldiniz, siz de gördünüz. Amacımız, insanların mutlu olduğunu görmek. İlk defa bu akşam, Çadır’da gördüğünden duygulanan bir vatandaşımız bize maddi destek sağladı. Siz de şahit oldunuz!”

Oruç açtırana, oruç turanın sevabı kadar sevap yazılır

“Çadır, bazen çok kalabalık oluyor. ‘Yemek yetmez’ diyoruz ancak yine de o yemek herkese yetiyor. Ben, ‘Oruç tutanın sevabı kadar, iftar verene de sevap yazılır; oruç tutanın sevabından ise hiçbir şey eksilmez’ düsturu üzerinden hareket etmeye çalışıyorum. Allah inşallah kabul eder. Ancak mutlaka eksiklerimiz vardır.”

Eşi ve çocuklarına da teşekkür etti

Hemen her akşam Ramazan Çadırı’nda hazır bulunduğunu kaydeden Dernek Başkanı Hasan Karakaya, yoğun çalışmaları sırasında verdikleri destekten ve gösterdikleri anlayıştan ötürü eşi ve çocuklarına da teşekkür etti.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...