Reklam
Reklam
Beykoz’un 'özel' çocukları için özel bir proje

Beykoz’un 'özel' çocukları için özel bir proje

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, TDP faaliyetleri kapsamında Beykoz’un “özel” çocukları için özel bir proje başlatıyor 

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, TDP faaliyetleri kapsamında Beykoz’un “özel” çocukları için özel bir proje başlatıyor.  “ Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” ismini taşıyan proje, Beykoz’daki özel eğitim kurumlarında eğitim almakta olan çeşitli engele sahip çocuklar ile ailelerinin suç ve emniyet konusunda bilinçlendirilmeleri ve çocukların suç ve suç unsurlarından uzak tutulmaları, kendilerinde güven hissi oluşturulması amacını taşıyor.

Proje, Türkiye’de yine bir ilk olacak

Söz konusu proje, İlçe eski Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları döneminde gerekli yazışmaları başlatılmış olup yeni Emniyet Müdürü Erkan Demirci döneminin ilk TDP projesi olma özelliğini de taşıyor.

Bugüne dek “Trafikte Sorumluluk Hareketi”, “Aile İçi Şiddet”   gibi örnek projelere fikir babalığı yapan Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, “ Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” isimli yeni projesinde de aynı iddiayı taşıyor.

Yerel basın da destek verecek

Beykoz’da faaliyetlerini sürdürmekte olan 7 özel eğitim kurumunu ve yerel basın mensuplarını Beykoz Hükümet Konağı’nda bir araya getiren TDP Büro Amirliği, burada projelerinin tanıtımını yaparak, söz konusu çalışmanın vatandaşa duyurulması noktasında Beykoz yerel basınından da destek ricasında bulundu.

Proje tanıtımına katılan özel eğitim merkezleri

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Musa Bağbaşı ile TDP Polis memurları Levent Yeşilyurt, Selçuk Küçük ve Kerime Alpay’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Özel Ekmekçioğlu Özel Eğitim Okulu, Özel Başlangıç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Alize Özel Eğitim Merkezi, Mavi Defne Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Beyaz Bahçe Özel Eğitim Merkezi, Özel Gülenç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Gülen Çocuklar Eğitim ve Rehberlik Merkezi’nden temsilciler katıldılar.

Valilik onayı alındı

Valilik onayı alınan proje, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün koordinasyonunda Beykoz Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, RAM ve özel eğitim kurumları ile yapılacak işbirliği ile yürütülecek.

Levent Yeşilyurt: Proje 1 yıl sürecek

Proje bilgilendirme toplantısında, uzun bir süredir üzerinde çalışılan özel projeleri      “Sessiz Dünyanın Özel Çocukları” hakkında katılımcılara bilgi veren TDP memuru Levent Yeşilyurt, söz konusu projenin, “Beykoz ilçesi genelinde özel eğitime muhtaç bireyleri suç ve suç unsurlarından uzak tutmak, sosyal entegrasyonlarının sağlanarak, sosyal dışlanma mağduru olmalarını engellemek amacıyla toplumun diğer paydaşları ile işbirliği yaprak, çok yönlü çözüm önerileri geliştirmek ve uygulamak amacıyla başlatıldığı” bilgisini verdi.

Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli

Türkiye nüfusunun yüzde 12’sinin engelli vatandaşlardan oluştuğu hatırlatmasında bulunan Yeşilyurt, “biz de polisler olarak her vatandaşa eşit davranmak zorunluluğunda olduğumuz için bu bireyleri göz ardı edemezdik” dedi.

İlçede, özel eğitim kurumlarına kayıtlı bin 603 engelli var

Konuşmasının devamında Beykoz ilçesi genelindeki özel eğitim kurumlarında bin 603 engelli bireyin kayıtlı bulunduğuna işaret eden Levent Yeşilyurt, bu kurumlardan birinde proje kapsamında yapmış oldukları örnek bir çalışmayı içeren slayt sunumunu da katılımcılar ile paylaştı.

Bu ön hazırlık çalışmasında, engelli çocuklara trafik işaretleri konusunda bilgiler verdiklerini hatırlatan Yeşilyurt, çocuklardan birinin “babasının trafik işaretlerine uymadığını” belirtmesi üzerine, söz konusu projeye aileleri de dahil etmenin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Aileler, çocuklarının parmak izinin alınmasına tepki gösteriyor

Polislik faaliyetleri içerisinde engelli olup kaybolan ve karakollara getirildiğinde derdini anlatamayan, yaşadığı yeri ve hatta adını söyleyemeyen bireyler ile karşı karşıya kalabildiklerini ifade eden TDP memuru Yeşilyurt, bu sorunların ortadan kaldırılması ve ilgili kişilerin ailelerine daha çabuk teslim edilebilmeleri için parmak izi alınması ve bu kişilere özel bir künye hazırlanmasının yararlı olacağını kaydetti. Ancak ilgili ailelerin, “ çocuklarımız fişleniyor mu?” şeklinde yanlış bir düşünce ile böyle bir uygulamaya taraf olmadıklarını belirten Yeşilyurt, toplumun bilinçlendirilmesi noktasında projenin paydaşları olan özel eğitim kurumları ve basının öneminin altını çizdi.

Ünlü sanatçılar da destek verecek

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak söz konusu proje kapsamında çocukların sevdiği sanatçıları da Beykoz’a davet edecekleri bilgisini veren Yeşilyurt, projelerinin eğitim çalışmaları, kültürel etkinlikler, geziler ve yarışmalar ile destekleneceğini belirtti. Yeşilyurt, konuşmasının devamında, “ bu çocukları tüm Beykoz’un sahiplenmesini istiyoruz” dedi.

Türkiye’de bir ilk olacak

Ailelerin de projenin içerisinde olacaklarını kaydeden TDP görevlisi, “Engelli çocuklar ile polislerin bir arada olacağı bu proje ile bir ilki başarıp aslında Türkiye genelinde bir ilke de imza atmış olacağız” açıklamasını yaptı. Bir sene boyunca devam edecek olan proje başarılı olduğu takdirde, uzun vadede Emniyet Müdürlüğü içerisinde bu bireyler ile ilgili özel bir birim kurulabileceğini veya özel bir telefon hattı açılabileceğini de ifade eden Levent Yeşilyurt, “biz inanıyoruz, bu proje çok önemli yerlere gelecek” dedi. TDP görevlisi, ancak bu başarının projenin tüm paydaşlarının işbirliği ile mümkün olduğunu da belirtti.

Selçuk Küçük: Yürüttüğümüz projeler hatırı sayılır projelerdir

Toplantıda söz alan TDP memuru Selçuk Küçük ise, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü TDP Büro Amirliği olarak bir sene zarfında imza attıkları projelerde yakaladıkları başarıların, yeni projelerine de örnek olacağını kaydederek, “ Beykoz, Türkiye’de henüz gerçekleşmemiş projelere imza atıyor. ‘Trafikte Sorumluluk Hareketi,’ ‘Hedef Sensin,’ ‘Aile Destek Projesi’ başarılı örneklerimiz” dedi.

Beykoz’da Aile Destek Projesi’ni başlattıklarında bu projeye inanmayan pek çok insan olduğu hatırlatmasında da bulunan Küçük, “ ancak sonra bu proje ile uluslar arası bir sempozyuma katıldık. Bugüne kadar yürüttüğümüz projeler sonuna kadar gitti; amaçlanan istatistikî verilere de ulaşıldı” açıklamasını yaptı. Küçük, “yürüttüğümüz projeler hatırı sayılır projeler, adı olsun diye yapılmış olan projeler değil” dedi.

Küçük de Yeşilyurt gibi yeni projelerinin kurumların işbirliği ile gerçekleştirilebileceğine vurgu yaptı.

Musa Bağbaşı: Bir adım atıyoruz!

“Her projenin topluma faydalı olması esası ile yapıldığını” ifade eden Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü TDP Büro Amiri Musa Bağbaşı ise, söz konusu proje ile özel kurumlara aslında öncülük yapmış olacaklarını kaydederek, paydaşların projeye verecekleri katkılarda gönüllülük esasının önemine işaret etti. 

Projenin ileriki aşamalarında yapılması olası aile ziyaretlerinde ailelere toplum olarak arkalarında olunduğu mesajının da verilmiş olacağını ifade eden Bağbaşı, “ bir adım atıyoruz!” dedi ve projenin getirilerinin zamanla görüleceğini kaydetti.

Proje paydaşlarından “ yanınızdayız! cevabı aldılar!

Toplantıya katılan özel eğitim kurumları temsilcileri ve yerel basına söz konusu projelerine destek verip vermeyecekleri sorusunu yönelten TDP yetkilileri, tüm taraflardan içtenlikli bir “ yanınızdayız!” cevabı aldıktan sonra, yapılabilecekler konusunda görüş teatisinde bulundular.

Önce çocukların güveni kazanılacak

Projeye, özel eğitime muhtaç çocukların güvenini kazanmak ile başlayacaklarını kaydeden TDP yetkilileri, bunun için de öncelikli olarak özel eğitim kurumlarını tek tek gezerek, çocuklar ile tanışacaklar. Ardından ise projenin diğer aşamalarına geçilecek. 

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...