Reklam
Reklam
Belediye Meclisi'nde 'Muhsin Yazıcıoğlu' tartışması

Belediye Meclisi'nde 'Muhsin Yazıcıoğlu' tartışması

Beykoz Belediye Meclisi 4.toplantı yılının ilk birleşimine Tokatköy Hizmet Binası’na Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verilmesi tartışmaları damga vurdu.

Beykoz Belediye Meclisi 4. Toplantı yılı Ağustos ayı olağan toplantısının 1. Birleşimi’ni yaptı. Toplantıya, Tokatköy Hizmet Binası’na Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verilmesi tartışmaları damgasını vurdu. CHP, konunun AK Parti tarafından “oldu bittiye getirildiğini” iddia ederken, AK Parti buna itiraz etti.

CHP’li Halit Kılıç sağlığına kavuştu

Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer’in başkanlığında toplanan yeni dönemin bu ilk oturumunda AK Parti’den Erdoğan Coşkun Çap ve CHP’den Mustafa Topçu izinli sayıldılar.

Oturum, CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Karababa’nın Hakkari’de şehit düşen askerlere rahmet ve ailelerine başsağlığı temennisi ile başladı.

3 ay önce geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olan CHP’li Meclis üyesi Halit Kılıç’ın da sağlığına kavuşmuş olarak Meclis oturumuna katıldığı gözlendi. Kılıç, söz alarak, rahatsızlığı sırasında yanında olan ve destek veren arkadaşlarına teşekkür etti.

Yüksel Baki: Tokatköy Hizmet Binası’na Yazıcıoğlu’nun adı verilsin

Kılıç’ın konuşmasının ardından ise önergeler üzerine görüşülmeye başlandı. AK Parti grubu adına söz alan Av. Yüksel Baki, Tokatköy’deki Hizmet Binası’na BBP’nin müteveffa Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun adının verilmesini istediklerini belirtti.

CHP, “teklif karar”a karşı çıktı

Ancak AK Parti grubunun konunun “ teklif karar” olarak görüşülmesi yönündeki talebi, CHP grubu tarafından tepki ile karşılandı.

Nihat Arıcan: Bize dayatma yapılmasın demiştik

AK Parti grubunun bu teklifi üzerine söz alan CHP’li Nihat Arıcan, mahalle ve mekânlara sokak isimleri verilmesi söz konusu olduğunda, bunun Meclis gündemine  “teklif karar” olarak getirilmemesi hususunda daha önce CHP olarak görüş bildirdikleri hatırlatmasını yaparak, şunları söyledi: “ Daha önce de ‘bize teklif karar ile bir dayatma yapılmasın’ demiştik; ancak görüyoruz ki, yine aynı şekilde önümüze bir önerge gelmiştir. Ben bu konunun kesinlikle Komisyon’a havale edilerek, Komisyon tarafından görüşme yapılmasını öneriyorum.”

Naci Candaş: Yazıcıoğlu, T.C.’ne ne gibi hizmetler yapmış?

Nihat Arıcan’ın ardından söz alan CHP’li Naci Candaş ise, AK Parti grubuna hitaben, “hani ortak bir isim havuzu oluşturulacak ve isimler bu havuzdan sıra ile verilecekti?” diye sordu. Candaş, “ belli ki, AK Parti bir havuz oluşturmuş; geçmiş dönemde çok önemli hizmetleri olan Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verilmesine karar vermişler! O zaman bunu oylamanıza gerek yoktu; oraya (Tokatköy Hizmet Binası) gidip tabelayı asabilirdiniz! Ayrıca, Mushin Yazıcıoğlu’nun T.C.’ne yaptığı hizmetleri de merak ettim doğrusu! Yüksel Baki Bey, bu hizmetlerden bahsederse çok sevinirim.”

Konuşmasının devamında, “ hep sağ görüşlü, muhafazakâr insanların ismini veriyorsunuz. Bu ülkenin yetiştirdiği bilim adamları yok mu? Ben bunu yadırgıyorum” dedi.   

Muharrem Kaşıtoğlu: Daha önce Erdal İnönü’nün de adı verilmişti!

Candaş’ın konuşmasına cevaben söz alan AK Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ise, Muhsin Yazıcıoğlu’nun hizmetlerinin saymakla bitmeyeceğini ifade ederek, Naci Candaş’ın bu yöndeki eleştirisine katılmadığını belirtti. AK Partili Meclis üyesi, “hizmet” kavramının göreceli olduğunu belirterek, yapılmış bulunan hizmetlerin insanlar tarafından farklı değerlendirilebileceklerini kaydetti. 

Kendisinin de bu konunun Komisyon’da görüşülmesinden yana olduğuna vurgu yapan Kaşıtoğlu, “ Bu Meclis, 2009 yılında Göksu’daki bir binaya da Prof. Dr. Erdal İnönü’nün adını vermiştir” hatırlatmasında bulunduktan sonra, “bu, Beykoz’daki mekânlara sadece sağ görüşlü insanların isimlerinin verilmediğinin en somut göstergesidir” dedi.

Erdal Öztürk: Kamuoyunda yanlış bir algı yaratılıyor

Aynı konuda daha sonra söz alan CHP’li üye Erdal Öztürk ise, “şahsen Muhsin Yazıcıoğlu’nun ismine karşı olmadığının” altını çizerek, AK Parti grubuna hitaben, “biz burada beraber çalışıyor isek, bu konuları birlikte görüşelim. Bu Meclis Erdal İnönü’ye de, Erbakan’a da isim verdi ise, Muhsin Yazıcıoğlu’na da verebilir. Bunlar bizim ülkemizin mozaik yapısını gösterir” açıklamasını yaptı.

Öztürk, Meclis’te grubu bulunan partiler olarak bu tür konuların birlikte istişare edilmiyor oluşunu eleştirdi. CHP’li üye, konu bu şekilde bir dayatma ile Meclis gündemine getirilip de parti olarak buna itiraz ettiklerinde ise, kamuoyunda CHP sanki bu isimlere karşı çıkıyormuş gibi yanlış algılamalara yol açıldığını belirtti. Erdal Öztürk, AK Partililer’e hitaben, “ CHP grubuna haksızlık oluyor. Burada böyle bir atmosfer yaratmayalım”  şeklinde seslendi.

Erdal Öztürk, konunun Komisyon’a götürülmesinden yana olduğunu belirtti.

CHP grubu müsaade alarak, durumu müzâkere etti

Bu konuşmaların ardından ise CHP grubunun bir grup kararı alması için oturuma kısa bir süre ara verildi.

Daha sonra yerlerine dönen CHP’li üyeler adına Nusret Yılmaz, grup kararını şu şekilde ile açıkladı:   “ Biz bu dayatma zihniyetine karşı olduğumuzdan dolayı teklife ‘hayır’ diyeceğiz!”

Karar, oy çokluğuyla alındı

Tokatköy Hizmet Binası’na Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verilmesi ile ilgili karar, CHP’nin itiraz oyları altında, oy çokluğu ile kabul edildi.

Bir sonraki oturum 8 Ağustos Çarşamba günü

Beykoz Belediye Meclisi 4. toplantı yılı Ağustos ayı olağan toplantısının 1. Birleşimi’ne, 8 Ağustos 2012 Çarşamba günü tekrar toplanmak üzere ara verildi.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...