Reklam
Reklam
Vatandaş 'illallah!' diyor!

Vatandaş 'illallah!' diyor!

Köprü’deki onarım, trafik sorunu nedeniyle canı zaten burnunda olan Beykoz’u iyice çekilmez bir yer hâline getirdi

Köprü’deki onarım, trafik sorunu nedeniyle canı zaten burnunda olan Beykoz’u iyice çekilmez bir yer hâline getirdi. Göksu’dan Kavacık’a uzanan trafik keşmekeşinde vatandaşlar, orada o an tesadüf eseri polis bulunmasa idi, belki de birbirine girecekti.

Paşabahçe’den Ortaçeşme’ye gitmek çile oldu!

Plansız şehirleşme, matematik ve sosyal ölçümleri iyi yapılmamış göbekler, cadde kenarlarında kurulma ruhsatı alabilmiş marketler, kendi trafik denetleme yetkisi olmayan bir ilçe… Ve neticede, Beykoz’da artık Paşabahçe’den Ortaçeşme’ye gitmek dahi bir işkence haline geldi!

Göksu’da kilitlenen trafik

En son Kavacık’tan Göksu Evleri’ne doğru gitmek üzere çıktığımız yolda, TDP polisleri ile birlikte aynı arabanın içerisindeydik. Güzergâhımız boyunca tıkanmış olan yolun sürücüleri adeta karşı karşıya getirdiğine şahit olduk. Polis, bir etkinliğe katılmak üzere o an oradan geçiyor olmasa, belki de yaşananlar karakolda noktalanacaktı.

Oysa ki, devlet vatandaşları karşı karşıya getirmeyecek tüm önlemleri almak ile mükelleftir. Trafikte yaşanan sıkışıklığın devlete büyük maddi zararı söz konusudur. İstanbul için bu, yıllık 3 milyar dolar demektir.

Ancak maddi zararın ötesinde, insanların zaten bunaltıcı olan sıcak bir havada, arabalarının içinde dakikalarca ve bazen saatlerce hapis kalmalarının yaratabileceği asayiş sorunsalının da ne yazık ki göz ardı edildiği görülmektedir.

Beykoz’un kendi trafiğini denetleme yetkisi neden yok?

Kavacık’ta yaşanan “göbek” sorunumuz hâlâ çözülmeyi bekliyor. “Park sorunu, park sorunu” demekten zaten herkesin dilinde tüy bitti! Gelişigüzel park edenler, cadde üzerinde kurulmasına izin verilen alışveriş merkezlerinin yarattıkları ilâve sıkışıklık ve üstüne üstük Beykoz’un, bir de eski ilçe Kaymakamı Aydın Ergün’ün defalarca değindiği ve hatta bu konuda çözüm talebinde bulunduğuna işaret ettiği “İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün trafik denetleme yetkisinin olmayışı” gibi bir sorunu da bulunuyor.

Bakınız, Aydın Ergün bu konuda ne demişti?

Bakınız Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bundan aylar önce, Nisan 2012’de “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında gerçekleştirdiği “Trafikte Sorumlu Mahalle Arama Konferansı”nda konuşan Beykoz eski Kaymakamı Aydın Ergün ne demişti:

“… İstanbul’da bir trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Benim Beykoz trafiğini denetleme yetkim yok. Bu kararın hangi gerekçeyle alındığını bilmiyorum. Trafikte ciddi bir yetki karmaşası var. Trafik denetleme yetkisinin yasalar ile kısa vadede Büyükşehir Belediyesi’nden tekrar Beykoz’a devredilmesi gerekiyor. Vali Bey’in ‘tamam’ demesine rağmen niye bize yetki verilmiyor? Verilir ise, Beykoz herkesin yaşayabileceği bir yer haline gelir kısa vadede. Ancak uzun vadede kanun değişikliklerinin yapılmasına ihtiyaç var. Beykoz’da trafik denetleme yetkisini benim Emniyet Müdürüm’e versinler, biz o zaman sorumlu olalım. Denetim ekiplerinin bizde olması da yeterli değil, sayısı da önemli. Denetim yetkisinin Beykoz’a verilmesi konusunda kamuoyu da destek versin.”

İkinci Köprü’deki tamirat bitecek, ama…

FSM Köprüsü’ndeki tamirat günü gelecek, bitecek; eli kulağında. Ancak Beykoz’un trafik sorunları anlaşılan o ki, yaşanmaya devam edecek!  Ey kamuoyu, sizi nasıl oluşturacağız?

Haber & Yorum: Arzu Başlantı

YORUMLAR...