Reklam
Reklam
Mukadder Teyze'nin cami savaşı

Mukadder Teyze'nin cami savaşı

O Türkiye’de cami yaptırma derneği kuran ilk kadın. 73 yaşındaki Mukadder Özgüney, Beykoz Göksu Evleri’nde cami inşaatının temellerinin atılmasını sağladı.

O Türkiye’de cami yaptırma derneği kuran ilk kadın. 73 yaşındaki Mukadder Özgüney, 7 yıllık mücadelenin ardından oturduğu Beykoz Goksu Evleri’nde cami inşaatının temellerinin atılmasını sağladı.

Beykozlu ev kadını Mukadder Özgüney 7 yıl önce ailesiyle Göksu Evleri’ne taşındı. Bir bayram sabahı emekli gazeteci eşi Fuat Özgüney bayram namazı kılmak için yakında cami bulamayınca 10 bin kişilik sitedeki cami eksiğini fark etti. 73 yaşındaki Özgüney, o günden sonra hayatını cami yapılmasına adadı. Önce Beykoz Müftülüğü’ne başvuran Özgüney “Cami ihtiyacı olduğuna dair belge”yi aldıktan sonra Göksu ve Hisarevleri Cami Yaptırma Derneği’ni kurarak yönetim kurulunu oluşturdu.

Hayırseverlerden yardım topladı

Cami için imza toplayan Özgüney, site içinde uygun yer bularak, belediyeye ait olduğunu tesbit etti. Kamu arazisi olan yerin ibadethane olarak ayrılması için Beykoz Belediyesi Meclis1i’nden geçmesini sağlayan Özgüney daha sonra birçok bürokratik işlemin tamamlanması için yaşına bakmadan canla başla çalıştı. Anıtlar kurulundan projenin geçmesiyle cami projesi Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden de geçerek haritaya işlendi. Yaklaşık 3 yıl süren bürokratik işlemlerin ardından cami için ayrılan yerde inşaata başlandı. Özgüney, “Cami yapımına girince organizasyon konusundaki tecrübelerimin çok faydası oldu. Bürokratik işleri hallettikten sonra zengin ve hayırsever insanlara ulaşarak cami için yardım toplamaya başladım. Bazı hayırseverler nakit para yardımı yaparken, bazıları da inşaat malzemesi sağladı. Mermeri, halıları, şadırvanı ayrı ayrı hayırseverler yapıyor” diye konuştu.. 

Devletten yardım beklemedik

“Cami yaptırma derneği başkanlığı sayesinde böyle bir hayır işi için gereken bürokratik işlemler, yardım toplama organizasyonları, inşaat için gereken izinler, kullanılacak malzemeler konularında uzmanlaştım” diyen Özgüney, şunları söyledi: “Devletten yardım beklemeden kendi kaynaklarımız ve yardımseverlerin desteğiyle bu camiyi tamamlamak istiyoruz. Bu konuda yardım isteyen olursa seve seve destek olmaya hazırım. Camimizin çok az bir işi kaldı. Onun içinde hayırseverlerden biraz daha yardım talep ediyoruz. Tek hayalim ölmeden bu caminin tamamlandığını görmek ve içinde namaz kılmak.”

MUSTAFA MEYDAN İSTANBUL/STAR

YORUMLAR...