Reklam
Reklam
Gürsel Tekin, Beykozlu balıkçılara destek verdi

Gürsel Tekin, Beykozlu balıkçılara destek verdi

Kıyıda av yasağına tepki göstermek amacıyla balığa çıkmayan Beykoz Poyrazköy balıkçılarına CHP Milletvekili Gürsel Tekin de destek verdi.

Poyrazköy’de balıkçılar, kıyıda av yasağına tepki göstermek amacıyla balığa çıkmadı. Protestocu balıkçılara CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de destek verdi.

Tekin'e CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve ilçe yöneticileri eşlik etti. Beraberindeki partililerle köy kahvesinde bir süre oturup balıkçılarla sohbet eden Tekin, Poyrazlıların sorunlarını dinledi. Saat 00.00'ı gösterdiğinde Gürsel Tekin heyetiyle beraber geldiği balıkçı barınağında çizmeyle yağmurluk giydi ve balıkçı teknesine binerek denize açıldı. Tekin, 15 dakikalık gezide teknede şarkı söyleyip horon oynadı ve ardından karaya geri döndü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, yapmış olduğu açıklamada balıkçıların sıkıntılarını yerinde görmek istediklerini belirterek, “Dünya kriterleriyle aynı kriterde uygulama olması gerekiyor. Arkadaşlarımızın istedikleri bu. Başka ülkelerde böyleymiş. ‘Yunanistan’da yada başka bir ülkede nasıl bir uygulama yapılıyorsa burada da yapılsın biz buna karşı değiliz’ diyorlar. ‘Ama orada nasıl bir para yardımı yapılıyorsa burada da yapılsın’ diyorlar. Biz arkadaşların çalıştığı koşulları gördük. Çok zor koşullarda çalışıyorlar. Bugün açılamadılar. Masa başında balık yemek çok kolay. O balığı tutmanın ne kadar zor olduğunu gelip görmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kendini bildi bileli balıkçılık yaptığını vurgulayan 57 yaşındaki İdris Ordu ise, “Şu anda teknenin denizde balık avlaması gerekirken biz de burada tavla atıyoruz. Ne yapalım? Ağ atmıyoruz zar atıyoruz. Hükümetimiz bilinçli veya bilinçsiz bizim ekmeğimize mani oldu. Biz çocuk çoluk geçindiren, gurbete çıkan eşimizi çocuğumuzu bırakıp balıkçılıkla geçinen insanlarız. Ordu’dan geliyorum. Biz buradan ekmek kazanıyoruz. Bakın bir kolum yok benim. 4 kol ile çalışıyorum. 4 çocuk okutuyorum. Hükümetimizden istediğimiz şu, boykot etmekle kar etmiyoruz. Böyle bir yasak koydular bizde boykot ediyoruz şimdi de tavla oynuyoruz, sıkıntı içerisindeyiz” dedi.

YORUMLAR...