Reklam
Reklam
'Köçek' tartışmasına son nokta konuldu!

'Köçek' tartışmasına son nokta konuldu!

Beykoz Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci oturumunda, CHP’li Meclis üyesi Mustafa Yiğit ve AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu, “köçek” tartışmasına son noktayı koydular.

Beykoz Belediye Meclisi, 29. dönem, 4. toplantı yılı, Eylül ayı ikinci olağan toplantısını gerçekleştirdi. Oturum öncesinde CHP’li Meclis üyesi Halit Kılıç, sol kolunda hissettiği karıncalanma nedeniyle, Belediye sağlık personelinin kısa muayenesinden geçirildikten sonra, tedavi edilmek üzere hastaneye götürüldü. Kılıç’a eşlik eden Nihat Arıcan da bu nedenle oturuma katılmadı.

Eylül ayının bu ikinci oturumunda CHP grubundan ayrıca Hüseyin Okumuş ve Kemal Yıldız; AK Parti grubundan ise Yusuf Koç izinli sayıldılar.

Yiğit ve Kaşıtoğlu, “ köçek” tartışmasına son noktayı koydular

AK Partili Belediye Meclisi üyelerinin Başkan Yücel Çelikbilek eşliğinde yaptıkları son Kastamonu gezisinin CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın eleştirisi üzerine kamuoyu gündemine taşınmasıyla birlikte Meclis’e yansıyan tartışmalara son noktayı, oturumda yaptıkları konuşmalar ile CHP’li Mustafa Yiğit ile AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu koydular.

Bazı mahalle ve caddelerde asfaltlama ihtiyacı

Oturum, yazılı önergelerin okunması ve akabinde oylanması ile başladı.

CHP grubunun, Yavuz Selim Mahallesi, Güzelbahçe Caddesi, Gazi Sokak, Arkadaş Sokak, Okul Caddesi, Şampiyon Sokak, Muz Sokak, Sahipli Sokak, Dut Dere Caddesi, Günaydın Sokak ve Kavaklı Caddesi’nde asfaltlama, genişletme ve stabilize çalışmaları yapılması konusundaki yazılı önergesinin Başkanlık Makamı’na havalesi oy birliği ile kabul edildi.

CHP grubunun diğer bir yazılı önergesinde asfaltlama çalışması yapılması istenen yerler şunlardı: Fatih Mahallesi, Damla Sokak, Eviç Sokak, Karanfil Caddesi, Çınar Sokak, Esnaf Sokak, Yonca Sokak, Efsane Sokak, Demokrasi Caddesi, Sohbet Çıkmazı, Yaver Sokak, Papatya Sokak, Ayışığı Sokak, Tepeüstü Sokak, Mehtap Sokak, Çamoğlu Sokak, Başak Caddesi, Zafer Sokak. İlgili önergede, “ söz konusu cadde ve sokakların yolları çok bozuk olduğundan, asfaltlama çalışmalarının yapılması” talebinde bulunuldu. Önerge, oy birliği ile kabul edilerek, Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Yollarının kötü olması dolayısıyla asfaltlama çalışması yapılması talebinde bulunulan yerlerden bir diğeri de, Çiftlik Mahallesi, Orhangazi Caddesi’nde bulunan yedi sokak ile Kaktüs Sokak oldu.

Tokatköy Mahallesi’nde lağım suları ile ilgili çalışma talebi

Diğer bir yazılı önergede ise Tokatköy Mahallesi, Selam Sokak Çıkmazı’nda kanalizasyona ait yağmur suyu kanalı bulunmadığından dolayı lağım sularının sokaklara aktığı belirtilerek, gerekli çalışmaların yapılması talep edildi. İlgili önerge, oy birliği Başkanlık Makamı’na havale edildi.

Anadolu Kavağı’nın Meydan düzenlemesi ve Sağlık Ocağı sorunu

CHP Grubunun verdiği önergelerden bir diğeri de Anadolu Kavağı ile ilgili idi. “ Anadolu Kavağı’nın bir turizm beldesi olmasına rağmen düzgün bir meydanı bulunmadığından dolayı, bir meydan düzenlemesi yapılması” talebinde bulunulan yazılı önergede, ayrıca “ sağlık ocağı bulunmayan bu mahallede ya Belediye tarafından yer tahsis edilmesi veya sağlık ocağı yapılması çalışmalarının başlatılması” da istendi.

Hayrullah Usta: Kavak’ta dil bilen zabıta gereksinimi

Söz konusu önerge ile ilgili olarak söz alan CHP’li Hayrullah Usta, Anadolu Kavağı’nın Beykoz’un bir turizm beldesi olduğunu hatırlatarak, buraya gelen turistler ile ilgilenecek, yabancı dil bilen zabıtanın görevlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Esnafın rekabeti turistlere ve vatandaşlara rahatsızlık veriyor

Anadolu Kavağı’nda zabıtaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Usta, “ orada ciddi bir başıbozlukluk var. Zabıtanın bulunması bu bölgeye ciddi bir disiplin getirecektir” dedi ve buradaki garson çalışanların, müşteriyi kendi restoranlarına çekebilmek amacıyla vatandaşlara ve turistlere rahatsızlık verdiklerini hatırlattı.

Av. Yüksel Baki: Asfalt ihalesine itiraz olunca…

Önergenin Başkanlık Makamı’na havale edilmesinin ardından ise Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki asfaltlama çalışması talepleri ile ilgili olarak söz aldı. Yüksel Baki, Beykoz Belediyesi’nin asfaltlama ihalesinin Mayıs 2012 yılı itibariyle sonuçlandığını hatırlattığı konuşmasında, ihalenin İSFALT A.Ş. tarafından kazanıldığını ancak ihaleye taraf olan diğer şirketlerin bu sürece itiraz etmeleri nedeniyle asfalt alımı ve serimine ancak bir hafta önce başlanabilindiğini ifade etti.

Başkan Yardımcısı Yüksel Baki, CHP grubunun asfaltlama çalışması yapılması talebinde bulunduğu yerlerin hem 2012 hem de 2013 yılı asfalt programında olduğunun da altını çizdi.

Kavak esnafına gerekli ihtarı yaptık

Yüksel Baki’nin oturumda söz aldığı diğer bir konu da, Anadolu Kavağı ile ilgili olarak Başkanlık Makamı’na havale edilen önerge idi.

Hayrullah Usta’nın dile getirdiği sorunlar ile ilgili olarak bilgi sahibi olduklarını kaydeden Baki, Anadolu Kavağı’nda özellikle Cumartesi ve Pazar günleri bu sorunların görüldüğünü doğruladı. Başkan Yardımcısı Baki,  şu bilgiyi verdi: “ Sezonun açıldığı Mayıs ayında buradaki 27 esnafımızı toplayıp uyulması gereken kurallar konusunda kendilerine ihtarlarda bulunduk. Gerek iş yeri önlerine masa konulması, gerek çöplerin sağlıklı alınması, gerek garsonların misafir olarak gelen turistlere nasıl davranmaları gerektiği, gerekse fiyat listelerinin hem Türkçe ve hem de İngilizce olması konusunda kendilerine gerekli ihtarları yaptık.”

Kavak’ta Kabahatler Kanunu’na göre işlem yaptık

Ancak burası küçük bir yer. Ve çoğu da birbiriyle akraba olan Anadolu Kavağı esnafı arasında çok ciddi bir rekabet var. Kıyasıya bir rekabet var. Yani, üç masa benim olsun, dört masa benim olsun veya gelen tüm turisti ben çekeyim diye vapurdan inen turistlere Hayrullah Bey’in dediği şekilde yakışık almayacak söz ve davranışlarda bulunanları tespit ettik; kendilerine Kabahatler Kanunu’na göre işlem yaptık.

Kavak’ta bir zabıta birimi mümkün değil

Ancak orada sürekli olarak bir zabıta birimi oluşturmamız, zabıta sayımızın yetersizliği nedeniyle mümkün değil. O zaman insanların bu şekilde kalabalık olduğu bütün yerlerde zabıta birimi oluşturmamız gerekir ki, bu da takdir edersiniz ki, personel sayımız nedeniyle yetersiz oluyor.”

Rehber sorununu bir çözüme kavuşturabiliriz

Konuşmasının devamında, Belediye olarak Anadolu Kavağı’nda bir turist rehberi görevlendirmek şeklinde yasal bir zorunlulukları bulunmadığını da ifade eden Yüksel Baki, “ancak esnaflara önerebiliriz; kendi aralarında bir şey yaparlar. Bunu İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile görüşerek bir çözüme kavuşturabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

Nevin Çalışkan: Anadolu Kavağı ileride bir ören yeri olacak

Oturumda söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan da, Anadolu Kavağı’ndaki Yoros Kalesi’nin kazı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kendilerinin de Kültür Bakanlığı’nın bu çalışmasına Belediye olarak bu destek verdiklerini belirtti.

Anadolu Kavağı’nın bir ören yeri olması yönünde çalışmalar yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanı, bu gerçekleştiğinde, burada rehberlerin de görevlendirileceğini kaydetti.

Kastamonu ve köçek tartışması

Mustafa Yiğit, “köçek” tartışmasında uzlaşmanın sinyalini verdi

Çalışkan’ın ardından ise CHP Meclis üyesi Mustafa Yiğit gündem dışı bir konuşma yapmak üzere söz aldı.

Kendisi de Kastamonulu olan CHP’li Meclis üyesi, konuşmasında son Meclis oturumunda AK Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’dan tüm Kastamonulular’dan özür dilemesi yönünde yaptığı konuşmaya atfen, şunları söyledi:

 “ 24 Ağustos tarihinde İlçe Başkanımız Hızır Yılmaz, Belediye Başkanlığı tören alanında Beykoz Belediyesi’nde ortaya çıkan yolsuzluklar ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında Belediye Başkanı sayın Yücel Çelikbilek’in konuya duyarsızlığını kamuoyuna taşıma amacı ile ‘sayın Belediye Başkanımız nerede; böyle bir ortamda Beykoz’da olmalıydı. Ben, nerede olduğunu söyleyeyim! Sayın Belediye Başkanımız Kastamonu’da horon oynamaya, köçek oynamaya gitmiştir’ sözünü kullanmıştır.

Yaptıkları iş ve eylemlerde halka söz söylemeye yüzü olmayanlar, bu sözü çarpıtarak, sayın İlçe Başkanımız Hızır Yılmaz’ın Kastamonu halkına hakaret ettiğini söylemek cüretinde bulunmuşlardır” dedi ve AK Partili Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’na şu sözler ile hitap etti:

Özür dileriz

Sayın Muharrem Kaşıtoğlu, biz Cumhuriyet Halk Partisi mensuplarıyız. Misak-ı Milli sınırları içerisinde yaşayan herkesi hemşeri olarak görürüz. Hatta İlçe Başkanımız Hızır Yılmaz, toplantılarda “anası Anadolu, atası Mustafa Kemal olan herkes bizim hemşerimizdir’ diyerek sözlerine başlamaktadır.

CHP’nin ve İlçe Başkanımız Hızır Yılmaz’ın halka uzattığı elin karşılık bulmasının rahatsızlığını anlıyoruz. Biz, CHP’nin tüm fertleri dini, dili, mezhebi, etnik kimliği ne olursa olsun herkesi kardeş, hemşeri kabul ederiz. Bir tek insanımızı, bir tek Kastamonulu’yu, bir tek hemşerimizi üzdüysek, bu konuda da özür dileriz.”

Kastamonu kültüründe Köçek yoktur

Köçek oyununun tarihi hakkında Meclis üyelerine bilgi de aktaran Yiğit, “ bu oyun, kesinlikle Kastamonu kültürü değildir. Bizim Kastamonu kültürümüzde Sepetçioğlu, Karayılan gibi kültür oyunlarımız vardır; bunun böyle bilinmesini istiyoruz. Köçek oyunu, batı Karadeniz’in para karşılığında köylerde oynanan bir oyundur. Nasıl ki düğünlerimizde bir İbrahim Tatlıses’i, bir dansözü çağırırsak, bunlar da bu şekildedir ve bizim kültürümüzde, Kastamonu kültüründe hiçbir alakası yoktur.”

Muharrem Kaşıtoğlu: Hızır Yılmaz’a değer verdiğimiz bilinir

CHP’li Mustafa Yiğit’in ardından söz alan Muharrem Kaşıtoğlu, konuşmasına Mustafa Yiğit’e yapıcı yaklaşımından dolayı teşekkür ederek başladı.

Köçek tartışmasını son Meclis oturumunda dile getirmekteki amacını, “ siyasi yaklaşımdan uzak, bir Kastamonulu ve söz konusu geziyi organize eden bir kişi duyarlılığı” ile açıklayan Meclis üyesi, “ Hızır Yılmaz’ı sevdiğimiz ve değer verdiğimiz de bilinir. Ancak ilçe başkanımız eleştiri yapmaya çalışırken, Belediye Başkanımızı burada eleştirmeye çalışırken, çok net ve anlaşılır bir şekilde maksadını aşan bir söz kullanmıştır. Ben bu sözü dile getirmeye çalıştım. Tabii ki biz üzerimize alacağız; kendisinin, ‘köçek oynamaya gitti’ dediği yer, Kastamonu’dur” dedi ve Mustafa Yiğit gibi kendisi de köçeklerin tarihi hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi.

Konuşmasında, Batı Karadenizli ve Kastamonulu olarak köçekliğin asla tasvip etmedikleri ve doğru bulmadıkları bir oyun şekli olduğunu belirten Kaşıtoğlu, bu konuda bu safhadan sonra yapılacak olan tartışmaların “ tavuk mu yumurtadan çıktı, yumurta mı tavuktan konusundan öteye gitmeyeceğini” ifade ederek, Hızır Yılmaz’ın Beykoz Güncel Haber’e özel olarak verdiği röportaja atıfta bulundu.

Hızır Yılmaz’ın özrünü kabul ediyorum!

Kaşıtoğlu, şunları söyledi:  “ İlçe başkanımız Hızır Yılmaz, ‘ söylediğim sözden dolayı kırdığım insanlar varsa özür diliyorum’ demişti. Ben de kırılan insanlardan biri olarak, - diğer kırılan arkadaşlarım da var- onlar adına onun hassasiyet içeren açıklamasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Kendi adıma özrünü de kabul ediyorum.”

Erdal Öztürk, Beldiye Başkanı’na seslendi

Kaşıtoğlu’nı ardından söz alan CHP’li Meclis üyesi Erdal Öztürk ise, 5393 sayılı Belediye Kanunu’na göre Meclis’e sunulan ve Başkanlık Makamı’na havale edilen sözlü ve yazılı önergelerine bugüne kadar yazılı olarak cevap aldıklarını ifade ederek, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Yazı İşleri Müdürlüğü’ne “ önergeler ile ilgili olarak Grup Başkan vekillerine bir tane cevap vereceksiniz” şeklinde yeni bir talimat verdiğini hatırlattı.

Bunu bireysel olarak kabul etmeyeceğini ifade eden Erdal Öztürk, “ imza attığım her dilekçe ile ilgili olarak 5393 sayılı Kanun’a göre şahsıma cevap verilmesini istiyorum. Yasal olan bu hakkımı talep ediyorum. Bu, yanlış bir uygulamadır. Meclis üyelerinin altına imza atığı bütün önergelere cevap verilmesi gereklidir” dedi.

Konu ile ilgili olarak Öztürk’e cevaben söz alan Meclis Başkan Vekili Birzat Mermer ise, söz konusu bu yeni uygulamada ilgili önerge cevaplarının muhatap siyasi parti grubu tarafından kendi içinde çoğaltılabileceğinin düşünüldüğünü, uygulamanın bürokrasiyi ve masrafları azaltmak amacıyla alındığını ifade etti.

Bir sonraki oturum 7 Eylül’de

Meclis’in Eylül ayı son oturumu 7 Eylül 2012 Cuma günü saat 10: 00’da yapılacak.

AK Partili kadınlardan Meclis’e ziyaret

Bu arada, AK Parti Kadın Kolları, Sevim Gülşen başkanlığında Meclis’teki siyasi parti grupları ile oturumdan sonra bir araya gelerek, birer hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Not: Aldığımız bilgilere göre, Meclis üyesi Halit Kılıç’ın sağlığında herhangi bir problem mevcut değildir.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...