Reklam
Reklam
Beykozlu, 'şimdi okullu oldu!'

Beykozlu, 'şimdi okullu oldu!'

Beykoz, 2012-2013 Eğitim - Öğretim Yılı’nı, Gündoğdu Nene Hatun İlköğretim Okulu’nda düzenlenen resmi tören ile açtı.

Türkiye genelinde 17 milyon ilkokul, ortaokul ve lise öğrencisi için okul zili çaldı! Beykoz da, 2012-2013 Eğitim- Öğretim Yılı’nın resmi açılışını,  Gündoğdu Nene Hatun İlköğretim Okulu’nda düzenlenen tören ile gerçekleştirdi.

Açılışta, Gündoğdu Nene Hatun İlköğretim Okulu’nun İl Özel İdaresi’nin katkıları ile yapılan Ek Hizmet Binası’nın da kurdelası kesilerek, yeni bina öğrencilerin kullanımına açılmış oldu. 

Beykoz Kaymakamı’nın ilk resmi töreni

Törene; Beykoz’un yeni Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan, av. Yüksel Baki, Metin Torun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, Şube Müdürleri Necla Çağlayan ve Tevfik Kaşıkçı, Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Başsavcı Nuh Tekin, AK Partili Belediye Meclisi üyeleri Haydar Çelik ve Fatih Yılmaz, İl Genel Meclisi üyesi Tamer Horasan, Çavuşbaşı Çiftlik Mahallesi Muhtarı Yüksel Türkyılmaz, Çengeldere Muhtarı Remzi Erdoğan ile okul öğretmenleri, öğrenciler ve veliler katıldılar.

Protokol konuşmaları yapıldı

Sunumu okulun İngilizce öğretmeni Özden Bahadır tarafından yapılan resmi tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Ardından ise protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşma, Okul Müdürü Yunus Ayvazoğlu tarafından yapıldı.

Müdür Ayvazoğlu: Yarın ‘keşke’ dememek için…

Okul Müdürü Yunus Ayvazoğlu, sözlerine misafirlerini selamlayarak başladı. Müdür Ayvazoğlu, konuşmasını öğrencilerine seslenerek sürdürdü. Ayvazoğlu, şunları söyledi: “ 2012- 2013 eğitim öğretim yılına başlıyoruz.  Önümüzde zorlu dönemeçler var. Yeni yeni bilgiler öğrenecek, yeni projeler oluşturacak, yeni hedeflere ulaşacak, kendimizi geliştirmeye gayret edeceğiz. Bugün başladık, yarın ‘bitti’ diyeceğiz. Onun için çok çalışmalısınız! Bugünün işlerini yarına bırakmamalısınız. Dün geçti; yarının ne olacağını bilmiyoruz. Yarın, bizi başka şeyler bekliyor. Bugünü, bugün değerlendirin. ‘Keşke, keşke’ demeyin! Bugün sizin için bir fırsattır; bu fırsatı kaçırmayın. Okuyun; zira, Allah’ın ilk emri, ‘oku!’dur. Atatürk de, hayatta en hakiki mürşidin, ilim olduğunu söylemektedir.”

Çocuklarınıza zaman ayırın!

Müdür Ayvazoğlu, okul velilerine de şu sözler ile seslendi: “ Dünyada en kıymetli meyve, evlattır. Bizler sizlerin kıymetli meyvelerinizi sizinle birlikte geliştirmeye çalışıyoruz. Bizim okulda vermeye çalıştıklarımızı, evlerde sizlerin de tekrar yoluyla pekiştirmeniz gerekmektedir. Çocuklarınıza değer verin, onlara zaman ayırın. Okulda öğrendiklerini dinleyin; bu da bir tekrardır; eğitim tek kolda yürümez.”

Müdür Ayvazoğlu, konuşmasını, yeni eğitim-öğretim yılında öğretmenlere başarılar dileyerek sonlandırdı. 

Şiirsiz açılış olmaz!

Ayvazoğlu’nun ardından ise “okul” ile ilgi şiirini seslendirmek üzere 5-C sınıfı öğrencisi Vildan Bilgin Kurt kürsüye çıktı. Vildan Bilgin Kurt, şiirini okumasının ardından kendisini yanına çağıran Kaymakam Süleyman Erdoğan’la bir müddet sohbet etti.

H. Nazmi Yekrek: Artık diploma, 12.yılın sonunda verilecek

Şiir sunumunun ardından söz alan İlçe Milli Eğitim Müdürü H. Nazmi Yekrek ise konuşmasına; “ 2012-2013 eğitim öğretim yılına yeni bir eğitim sistemi ile girildiğini” ifade ederek başladı ve  “ 4+4+4 sistemi ile 12 yıllık zorunlu eğitime geçildiğini” kaydetti.

Nazmi Yekrek, şunları söyledi: “ Biz ilçemizde bu yeni sistem ile alâkalı var olan potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirip şu an hazır hale geldik. Yavrularımız ilkokulunu okuyacak; ortaokulunu bitirip lise hayatından sonra da inşallah üniversite hayatına atılacak. Artık diploma, 12. yılın sonunda verilecek; ara sınıflarda kesinlikle verilemeyecek.”

Uzmanlar, yeni eğitim sistemi için gerekli müfredatı hazırladılar

Fiziki olarak her ne kadar her şeyi mükemmel yapsanız da, onun ruhu olan çocuklarımızın yetişmesi noktasındaki eğitim programı ve müfredatı eğer nitelikli bir şekilde yapılmaz ise, o gelişmelerden fayda elde etmek mümkün olmaz. Bunun için de eğitim uzmanları, yeni sisteme ait gerekli müfredat ve programları hazırladılar.”

Değerleri olan bir nesil yetiştirmek

Konuşmasının devamında, “ eğitim yapılırken üzerinde asıl durulması gereken” konunun, “ değerler” olduğunu ifade eden Yekrek, “insanı insan yapan değerlerdir” dedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü, paylaşma ve sorumluluk duyguları, ahlaklı bir hayat, erdem, fazilet, merhamet, sevgi, saygı ve vefayı da bu değerlere örnek olarak gösterdi.

Yekrek; “bugün iyi bir atom âlimi yetişebilir; ancak bu insan erdemli değil ise ve sorumluluk duygusundan uzak ise, merhamet ve şefkati bilmiyor ise, elde ettiği o bilgi ile bütün toplumları tahrip edebilir” dedi ve “ bundan sonra eğitimin bu iki boyutu ile verileceğini” belirtti. 

Beykoz’u olması gereken yerin üstüne çıkaracağız!

H. Nazmi Yekrek, meslektaşları olan öğretmenlere de, “işimiz, mesleğimiz zor; vebal duygusu en zor olan meslek gruplarından biri öğretmenliktir” şeklinde seslendi ve kendilerine başarılı bir eğitim öğretim yılı diledi.

Yekrek, konuşmasının sonunda, yardımlarından dolayı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Belediye Başkan yardımcılarına,  İl Genel Meclisi üyesi Tamer Horasan’a da teşekkür etti ve “ sayın Kaymakamımız’ın liderliğinde inşallah Beykoz’u olması gereken yerin üstüne çıkaracağız” dedi.

Şiir ile devam edildi!

Yekrek’in konuşmasının ardından ise, 5-B sınıfı öğrencisi Fatma Şevval Kabataş “öğretmen ve eğitim” konulu bir şiir okudu.

Yücel Çelikbilek: Eğitim ile hep barışık kalacağız

Daha sonra söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, protokol konuşmasına, “ yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını dileyerek” başladı. Konuşmasının devamında, “ Belediye olarak bizim eğitim ile barışıklığımız uzun süreden beri var, diyen Çelikbilek, “ eğitim ile hep barışık olacağız. Bütün kurumların görevinin, eğitim ve öğretime, evlatlarımıza ve hocalarımıza yardımcı olmak olduğunu biliyoruz” açıklamasını yaptı. Belediye Başkanı, konuşmasını, yeni eğitim yılında herkese başarılar dileyerek sonlandırdı.

Kaymakam Süleyman Erdoğan: Eğitilmediği takdirde genç nüfus başa bela olabilir!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ardından söz alan yeni ilçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan da konuşmasında, “Beykoz’da bir haftadan beri görevde bulunduğunu” hatırlattı ve kendisinin de “ en az öğrenciler ve öğrenci velileri kadar heyecanlı olduğunu” kaydetti.

Birinci önceliğim eğitim

Süleyman Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ Burada yapacağımız çok iş var diye düşünüyoruz. Benim birinci önceliğim, eğitim. Bu millet eğitim ile yeniden ayağa kalkacak. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın ve Başbakanımız’ın yurt dışındaki gezilerinden de dikkat ediyorsanız, bu milletin evlatlarına dışarıda büyük bir teveccüh var. Onun için yeniden toparlanmamız, ayağa kalkmamız gerekiyor. Bu da, eğitim ile olacak; genç nüfusu tekrar ayağa kaldırmakla olacak. Büyük bir potansiyel, büyük bir imkân. Ama bu genç nüfusun eğitimini atladığımız takdirde, başımıza belâ da olabilir. Onun için eğitimi çok önemsiyoruz.”

Atatürk’ün işaret ettiği noktanın ötesine geçebiliriz

Başöğretmen Atatürk’ün hedef gösterdiği “muasır medeniyet” seviyesine ulaşmak ve burayı geçmek gerektiğine de vurgu yapan Kaymakam Erdoğan, “örnek aldığımız batı, bugün hem ekonomik anlamda, hem de nüfus anlamında zor günler yaşıyor. Bu, bu millet için bir fırsat. Bunu pozitife çevirebiliriz; Atatürk’ün işaret ettiği noktanın da ilerisine geçebiliriz” dedi.

Tekrar bir seferberliğe ihtiyacımız var

Bu amaçla hep birlikte çalışılması gerektiğini ifade eden Beykoz Kaymakamı, “ tekrar bir seferberliğe ihtiyacımız var; normal çalışmalar ile bunu başaramayabiliriz” açıklamasında bulundu.

Öğretmenlere seslendi: Yanacağız ama ‘yanıyorum’ demeyeceğiz!

Öğretmenliği bir “aydınlatma” işi olarak tarif eden Kaymakam Süleyman Erdoğan, “ bu, bir gönül işidir; herkes öğretmen olamaz. Etrafımızı aydınlatacağız ama ‘ben yanıyorum!’ demeyeceğiz; çünkü iş bu. İnsanlar her şey olabilir ama öğretmen olmak biraz daha zor” yorumunu yaptı.

Vatan evlatları çarçur edilmesin

Vatan evlatlarının kurda kışa yem edilmemeleri, çarçur edilmemeleri gerektiğini kaydeden Erdoğan, öğrencilerdeki yetenek keşfinin önemine değindi ve “ matematiğimiz iyi olmayabilir ama iyi bir müzisyen, iyi bir sanatçı, iyi bir iş adamı veya iş kadını olabiliriz; önemli olan bu yönlendirmeleri yapabilmektir” dedi ve 4+4+4 sisteminin bu doğru yönlendirmenin kapısını açtığını belirtti.

Vatandaşlara seslendi

Çocuklarının okutulması yönünde, ailelerin maddi sıkıntılarında kendilerine her zaman destek olacaklarını da ifade eden Beykoz Kaymakamı, “ ama kollar bilezik dolu iken, yardım talebini arzu etmiyoruz” dedi ve velilerin bu konuda önce kendi kaynaklarını kullanmaları gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan,  “ yetmiyorsa, ben söz veriyorum, devletin imkânlarını kullanacağım ya da kendi cüzdanımdan katkı yapmaya hazırım” dedi.

Bu gençler anne babaların değil, yarınların emaneti

“ Mama parası bulamadım” yahut “çocuğumu ısıtamadım” gerekçeleriyle bunalımda anne ve babalar istemediklerini kaydeden Erdoğan, bu amaçla herkesin birbirini kollaması gerektiğini söyledi. “ Hep beraber işbirliği yapacağız. Bu yavrular bize anne ve babalarının değil, bu ülkenin geleceğinin emaneti” diyen Süleyman Erdoğan, “ bu gençliğin yarına taşınması gerektiğini” belirtti.

Ablalar, dans gösterisi sundular!

Yapılan konuşmaların ardından ise Beykoz Halk Eğitim Merkezi Akşam Sanat Okulu, Fevzi Çakmak Lisesi Halk oyunları Topluluğu, çeşitli yörelerden ezgiler taşıyan folklorik bir gösteri sundular.

Protokol, ek hizmet binasının kurdelasını kesti

İzleyenlerinden bol alkış alan bu gösterinin sonrasında ise Gündoğdu Nene Hatun İlköğretim Okulu Ek Hizmet Binası’nın kurdelasını kesen protokol, binayı gezerek, sınıfları dolaştı ve birinci sınıf öğrencileri ile sohbet etti. Misafirler, daha sonra kendilerine sunulan ikramı kabul ettiler.

Belediye Başkanı ikinci sınıfın dersine girdi

Ek Hizmet Binası’nın ardından ise ana binaya geçen yetkililer, burada öğretmenlerini beklemekte olan bir ikinci sınıfa girdiler. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, burada öğrencilere çeşitli sorular yöneltti.

Anneler, Kaymakam’dan üst geçit talep etti

Çıkışta Kaymakam Süleyman Erdoğan’ın yanına gelen bazı anneler, okula geliş yolunun çocuklar için tehlike arz ettiğini belirterek, kendisinden üst geçit ya da gerekli önlemin alınması talebinde bulundular. Kaymakam da yanında bulunan Belediye Başkanı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne durumu iletti.

Yaz tatili 14 Haziran 2013’te

Öğrenciler yeni sistemde ilk karnelerini 25 Ocak 2013'te yarıyıl tatiline girerken alacak. Yarıyıl tatili 28 Ocak-8 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı ise 11 Şubat 2013'te başlayacak ve 14 Haziran 2013'e kadar sürecek.

2013-2014 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2013 Cuma günü başlayacak.

Not: Foto galerimizde Nene Hatun İlköğretim Okulu’ndaki resmi açılış töreni dışında ayrıca Fatin Hoca ilköğretim Okulu’ndaki ilk gün heyecanına ait bazı fotolara da yer verdik!

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...