Reklam
Reklam
3. köprüdeki ince hesaplar

3. köprüdeki ince hesaplar

Radikal Gazetesi yazarı Yeşil Hafiye, üçüncü köprüde yapılan ince hesaplarla ilgili ?Alicengiz? oyunlarının peşine düştü.

İşte Yeşil Hafiye?nin Radikal Gazetesi?ndeki yazısı:

İstanbul'un son dönemlerde en çok tartışılan konularından biri de üçüncü köprü(ydü). Şu sıralar bürokratlar ve toplum referanduma kilitlense de özellikle İstanbulluları uzun vadede çok ilgilendirecek bir konu. Uzun tartışmaların ardından üçüncü köprü güzergahı açıklandı. Köprü, Beykoz Poyrazköy ile Sarıyer Garipçe arasına yapılacak.

Köprü güzergahı nisan ayının sonunda açıklandı. Üzerinden neredeyse beş ay geçti ancak üçüncü köprü tartışmaları unutuldu. Köprü ile ilgili planlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden de geçti. CHPli üyeler gibi muhalifler projeye şerhlerini de koydu. Fakat planları hala İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş imzalamadı. Bu nedenle askıya da çıkmadı. Meclisten geçeli 2.5 ay oldu. Normal şartlar altında bir ay sonrasında askıya çıkması gerekiyordu. Ancak yapılmadı. Peki bu ne anlama geliyor?

Üçüncü köprü hadisesinde çok ince hesaplar yapılıyor. Yeşil Hafiye, bu 'Alicengiz oyunlarının' peşine düştü. İşte yaşananlar:

Tam adı Kuzey Marmara Otoyolu (İstanbul 3.Çevreyolu ve bağlantı yolları ) olan proje askıya çıktığı anda itiraz süreci başlayacak, meslek odaları dava açabilecek. (Bazı odalar dava açacaklarını zaten öteden beri dillendiriyor.) Ancak planlar bir türlü askıya çıkmıyor. Ortada bir belge dahi olmadığından herhangi bir dava da açılamıyor. Çünkü şu sıralar köprü ile ilgili 'kamulaştırma' gibi alt yapı çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmaların yedi sekiz ay süreceği tahmin ediliyor. Köprü için 'inşaat aşamasına' başladıkları anda üçüncü köprü planı askıya çıkacak. O zaman itirazlar yapılacak, davalar açılacak. Davaya bakan mahkeme bilirkişi atayacak. Bilirkişi yerinde incelemeler yapacak. Rapor hazırlanacak. Raporun gelmesi vs... Tüm bu süreç kabaca bir hesapla 1.5 seneyi bulacak. Bitti mi? Bitmedi.

Sonra üçüncü köprü dosyası Danıştay'a gidecek. Karar çıkması üç yılı bulacak. Bitti mi? Evet, bu süreç de belki de köprünün yapımı bitecek. Ancak yasal süreç belki de hala devam edecek. Ve bir gün üçüncü köprü projesinin iptaline karar verilecek. Artık o zaman iş işten geçecek çünkü İstanbul'un yeni bir köprüsü olacak. Kimse de kalkıp köprüyü yıkamayacağına göre...

Üçüncü köprünün güzergahı İstanbul'un kuzey kuşağındaki son kalan ormanlarının tam da ortasından geçiyor. Yeşiller Partisi, üçüncü köprüyle ilgili çok önemli bir belgeyi ele geçirmişti. Bugüne kadar köprü yapılırsa kaç ağaç kesileceği hep tahmin boyutundaydı. Ancak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunmak için hazırladığı belge kıyımın boyutunu ortaya koyuyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla kesilen ağaç sayısı 900 bin, kesilecek ağaçların sayısı ise 1.6 milyon. Yani toplamda 2 milyondan fazla ağaç kesilecek.

Yeşiller, üçüncü köprü karşı çeşitli kampanyalar düzenliyor. Son kampanyanın adı '2 milyon ağaç için 2 milyon İstanbullu.' Her kesilen ağaç için bir İstanbullu'nun hedeflendiği kampanyanın ilk toplantısı 2 Eylül'de yani haftaya yapılacak. Kampanyaya Aylin Aslım, Mehmet Ali Alabora, Pelin Batu, Nejat Yavaşoğulları ve Atiye gibi ünlüler de destek veriyor. Kampanyanın en büyük eylemi ise 2 Ekim'de gerçekleşecek. İstanbul'un önemli merkezlerinde 2 Ekim saat 20.00'da buluşacak kent sakinleri, bir saat boyunca mum yakacak ve 3. Köprü'ye karşı olduklarını haykıracak. '2 milyon ağaca kıymayın' diyecek.

Üçüncü köprü kampanyasının proje koordinatörü Yeşiller'den Serkan Köybaşı Yeşil Hafiye'ye şu bilgileri aktardı: "2 milyon ağaç yok olacak. 2 milyon İstanbullu da kesilecek ağaçları korusun istiyoruz. Ortak bir tepkiyi dile getireceğiz. Bizim ele geçirdiğimiz belgeye herhangi bir yalanlama gelmedi. 900 bin ağaç kesilmiş durumda. Kesilecek olanlar ise 1 milyon 600 bin. Biz bu sayının 2 milyonu bulacağını tahmin ediyoruz. Çünük Orman Bölge Müdürlüğü uydudan 10 metrekareye bir ağaç diye düşünmüş. Oradaki ağaç yapısı daha yoğun. Bun nedenle 2 milyon ağacı korumak için böyle bir kampanya başlattık. Ortak tepki göstermeye davet ediyoruz. Bu kampanyanın devamı da gelecek. Herkesin katılacağı çatı bir eylem olacak

YORUMLAR...