Reklam
Reklam
Safiye Sultan Çeşmesi restore ediliyor

Safiye Sultan Çeşmesi restore ediliyor

Beykoz’daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi, Beykoz Belediyesi tarafından restore edilecek.

Beykoz’daki Osmanlı mirası Safiye Sultan Çeşmesi, Beykoz Belediyesi tarafından restore edilecek, uzun süredir yenilenmeyi bekleyen tarihi çeşme geçmişteki bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuşacak.

4 bin yıllık geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Beykoz’da vakıf eserleri ve tarihi yapılar bir bir ayağa kaldırılıyor. Tarihi Beykoz Kışlası ve halen kazı çalışmaları devam eden Yoros Kalesi’nin yanı sıra Safiye Sultan Çeşmesi de zamana yenik dümekten kurtarılacak.

Sultan II. Mustafa’nın hayırsever kızı Safiye Sultan tarafından 1780 yılında yaptırılan tarihi çeşmenin röleve, restitüsyon ve restorasyon projeleri tamamlanarak Boğaziçi İmar Müdürlüğü ile Anıtlar Kurulu’na gönderildi.

İlgili kurullardan proje onayları geldiğinde çeşmenin restorasyonuna başlanacak ve Safiye Sultan Çeşmesi ilk günkü bakımlı ve güzel günlerine yeniden kavuşacak.

İlçedeki bu çalışmaların yanı sıra, Vakıflar’dan kiralanan Yalıköy’deki tarihi bina, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak düzenlenerek ilçe sakinlerinin hizmetine sunulacak.

YORUMLAR...