Reklam
Reklam
İspatlayın, Belediye Başkanlığı'nı bırakacağım!

İspatlayın, Belediye Başkanlığı'nı bırakacağım!

Beykoz Belediyesi, 2013 Bütçe’sini görüşerek, onayladı. Bütçe görüşmelerine ziyaretçi katılımı da oldukça yüksekti.

Beykoz Belediyesi, 2013 Yılı Bütçe’sini görüşerek, onayladı. Maddeler üzerinde tek tek oylamanın yapıldığı ve son olarak bütçenin tamamının oylandığı görüşmede ziyaretçi katılımının da yüksek olduğu görüldü.

AK Parti İlçe Teşkilatı Başkanı Adem Sefer ile CHP İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz başta olmak üzere; her iki partinin temsilcileri, bazı STK üyeleri ve muhtarlar, Belediye Meclisi oturumunu locadan takip ettiler.

Birim müdürleri de salonda yerlerini aldı

Bütçe görüşmesinde Belediye Birim Müdürleri de hazır bulundu.

Beykoz’un 167.000.000 TL’lik (167 milyon TL) 2013 Bütçesi, AK Partili ve CHP’li Meclis üyeleri tarafından “Oy çokluğu” ile kabul edildi.

2013 Bütçesi, bir önceki yılın bütçesine göre yüzde 7,7’lik bir artış gösterdi.

Oturumu, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yönetti

Oturum başkanlığını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yaptığı görüşmelerde; AK Parti’den Nazım Keskin ve CHP’den Naci Candaş ve Cemal Yavuz izinli sayıldılar.

Başkan’ın görüşemeye katılmayan Meclis üyelerine eleştirisi

Yücel Çelikbilek; oturum başlangıcında yapılan yoklamada; bütçe görüşmelerine katılmayan Belediye Meclis üyelerinin izinli sayılmaları ile ilgili olarak yapılan oylama öncesinde, “ Nazım Keskin’in ameliyat olduğunu” ifade etti ve “ Mazeretlerini bilmediğine” işaret ettiği CHP’li Meclis üyelerine atıfta bulunarak; “ Nazım Bey ameliyat oldu; diğer arkadaşlar niye gelmediler? Bu kadar önemli bir günde arkadaşlar neden gelmezler? Bu kadar önemli bir günde gelmezler ise, ne zaman gelecekler Meclis’e?” eleştirisinde bulundu.

Beykoz’un vizyonu=Yaşanabilir bir kültür ve turizm merkezi

Bütçe görüşmeleri, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Salim Öztürk tarafından “ 2013 Yılı Performans Programı Raporu”nun okunması ile başladı.

2013 Yılı Performans Programı’nda; Beykoz ile ilgili olarak öngörülen vizyon şu şekilde ifade edildi: “ Doğal zenginlikleri koruyarak, Beykoz’u yaşanabilir bir kültür ve turizm merkezi” durumuna getirmek.

Program, oy çokluğu ile kabul edildi

Salim Öztürk tarafından okunan 2013 Yılı Performans Programı, yapılan oylamanın ardından, oy çokluğu ile kabul edildi.

Bütçe önbilgisi Öztürk tarafından verildi

2013 Bütçesi’nin madde madde görüşülmesinin öncesinde ise Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Salim Öztürk tarafından ön bilgi aktarıldı. Öztürk; bilgilendirmesinde; “ 2012 yılında 155 milyon TL olan Beykoz Belediyesi bütçesinin; yüzde 7,7’lik bir artış ile 167 milyon TL’ye yükseltildiğini” belirtti.

Bütçe değerlendirme konuşmaları yapıldı

Salim Öztürk tarafından yapılan ön bilgilendirmenin ardından “Değerlendirme Bölümü”ne geçildi. Bu bölümde her bir siyasi parti grubuna 30’ar dakikalık söz hakkı verildi.

Nusret Yılmaz: Bütçe hazırlamayı beceremiyorsunuz

İlk değerlendirme konuşmasını CHP Grubu adına söz alan Nusret Yılmaz yaptı.

Yılmaz, konuşmasında; belediyelerin tahmini olarak hazırlanan bütçelerinin gerçekleşmesi yönünde gayret sarf edildiğini belirterek, bütçelerin “ Gerçekleşme oranlarının” önemli olduğuna işaret etti.

Tahmini bütçe mi, hayal bütçe mi?

“ Bütçelerin gerçekleşme oranları çok önemlidir” diyen CHP’li Meclis üyesi, şunları söyledi:  “ Bu rakamlara baktığımızda görünen o ki, bütçe hazırlamasını pek de beceremiyorsunuz. Baştan büyük hayaller ile ortaya koyduğumuz rakamlar, dönem sonuna geldiğimizde maalesef dönem başına göre tahmini olarak adlandırdığımız bütçe; dönem sonunda hayali bütçeden öteye geçemiyor.”

Bütçe gerçekleşme oranı yüzde 43

“ Maalesef rakamlar geçen yıl da tutmamıştır. Bulunduğumuz gün itibariyle bütçenin gerçekleşme oranı yüzde 43’tür. Yılsonuna geldiğimizde tutar ise o da yüzde 64’tür.”

Mali İşler Müdürlüğü’nde bile hedef tutturulamıyor!

Konuşmasının devamında; “ Müdürlükler bazında bakıldığında, müdürlük bütçeleri içerisinde en düşük gerçekleşme oranının Mali İşler Müdürlüğü’nde görüldüğünü” ifade eden Yılmaz; “ Mali İşler Müdürlüğü’nde hedef tutturulamaz iken, Belediye’nin tüm bütçesi nasıl hedef tutturabilsin?” dedi.

2013 Bütçesi de hüsran olacak

CHP’li Yılmaz, konuşmasının devamında; “ Belediyecilik ciddi bir iştir. Bu ciddiyet en başta bütçe ile başlar. Geriye dönüp de bütçelerin gerçekleşme oranlarına baktığımızda, son üç yılda bu oranların hep aşağı düştüğünü görüyoruz. Demek ki, 2013 tahmini bütçesinin gerçekleşmesi hayali de hüsran olacaktır” 

Red oyu vereceğiz!

Yılmaz, bu durumun; tahmini bütçelere ‘ Hayır’ oyu vermek ile “ Ne kadar isabetli kararlar vermiş olduklarının da bir göstergesi” olduğunu belirtti.

CHP Grubu adına konuşan Nusret Yılmaz, sözlerini; “ 2013 Bütçesine grup olarak red oyu vereceklerini” ifade ederek sonlandırdı.

Necati Ak: Halka hizmeti, Hakk’a hizmet görüyoruz

Nusret Yılmaz’ın ardından ise “2013 Bütçesi hakkında lehte konuşmak üzere” AK Parti Grubu adına Necati Ak söz aldı. Ak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Sayın Başkanımız başkalığında Beykoz halkına dar imkânlar ile elimizden geldiğince hizmet etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken de çeşitli engellemeler ile karşılaşıyoruz. Biz, halka hizmeti Hakka hizmet olarak gördüğümüz için yılmadan hizmet etmeye çalışıyoruz.”

Beykoz bu kadar temiz olmamıştır

Konuşmasının devamında, Belediye’nin doğrudan hizmet zorunluluğu içinde yer almamasına rağmen, özellikle sağlık alanında yapılmış olan çalışmalar ile ilgili olarak, Belediye Başkanı’na Beykoz halkı adına teşekkür eden Meclis üyesi; Beykoz Belediyesi’nin eğitim ve spor alanında okullara ve amatör spor kulüplerine yapılan destek ve hizmetlere vurgu yaptı.

Necati Ak, Temizlik İşler Müdürlüğü’nün çalışmalarına da değinerek; “ Beykoz bu kadar temiz olmamıştır” dedi.

İlk defa hâkim karşısına çıkacağım

“ Biz halka hizmeti Hakk’a hizmet olarak görürüz ve böyle çalışırız; bundan sonra da böyle çalışacağız. Biz böyle bir anlayış ile hizmet görürken, üzüldüğümüz bazı olaylar da oluyor” açıklamasında bulunan Necati Ak, geçen dönem de Melis üyesi olduğunu hatırlatarak, “ Beykoz ( Rüzgarlıbahçe) halkına oturduğu yerin mülkiyetini verebilmek için hayatında ilk defa hâkim karşısına çıkacağını” belirtti.

Onlar, Beykoz’da nasıl dolaşacaklar?

Necati Ak, CHP grubundaki bazı Meclis üyelerine atfen; “ Ben gururla Beykoz’da dolaşıp bu nedenle hâkim karşısına çıktığımı söyleyebilirim ama buna sebep olan arkadaşlarım Beykoz’da nasıl dolaşacaklar?” dedi. Ak, “ Biz halkı mal sahibi yapmak için hareket ettiysek, yanlış mı yaptık?” diye sordu.

Alnımızın hep ak kalmasını temenni ediyorum

Ancak söz konusu bu durumun motivasyonlarını bozamayacağını ifade eden AK Partili Meclis üyesi, konuşmasını; “ Beykoz halkına karşı ak olan alnımızın sürekli böyle kalmasını temenni ediyorum” şeklinde sonlandırdı.

Bireysel söz hakkı alındı

2013 Bütçesi ile ilgili olarak grup adına yapılan konuşmaların ardından ise her bir siyasi parti grubundan birer kişiye beşer dakikalık söz hakkı verileceği belirtildi.

Meclis üyesi Erdal Öztürk’ün sayısal sınırlamaya itiraz etmesi üzerine, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, beşer dakika olmak kaydıyla konuşmak isteyenlere söz verileceğini ifade etti.

Nihat Arıcan: Özel kalem Müdürlüğü bütçesi neden bu kadar arttırıldı?

Bunun üzerine ilk sözü, CHP’li Meclis üyesi Nihat Arıcan aldı. Beş dakikalık konuşma sınırlamasını eleştiren Arıcan; Bugün gerçek bir demokrasi örneğini vermiş olduk” serzenişinde bulundu.

Konuşmasının devamında, Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesinde yıllar itibariyle görülen artışa işaret eden Arıcan; “ Beykoz Belediyesi’nin Özel kalem Müdürlüğü’nün bütçesinin bu kadar artışındaki neden nedir? Bu bütçe, sayın Başkan’ın kendisine harcanan bir bütçedir. Bunun kalem kalem açıklanmasını rica ediyorum” dedi.

Ulaşım Hizmetleri’nin bütçesi diğer kalemlerin neden üzerinde?

2013 Bütçesi’nde Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün 25 milyon 601 bin TL’lik bir paya sahip olduğunu da hatırlatan Nihat Arıcan,  şu açıklamayı yaptı: “ ( Ancak) Fen İşleri Müdürlüğü’nün bütçesi ise, 25 milyon 110 bin TL. Ben isterdim ki, şu bütçe kalemleri içerisinde Fen İşleri Müdürlüğü’nün bütçesi, diğer müdürlüklerin iki katı olsun. Beykoz halkına hizmetin Fen İşleri Müdürlüğü’nün yapmış olduğu hizmetler ile birlikte arttığını görmek isterdim. Ancak ne yazık ki, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nün bütçesi, bütün diğer müdürlüklerin bütçesinin üzerinde bir rakam ile telaffuz ediliyor. Beykoz’da ulaşım hizmetleri ile ilgili olarak yapılan şeyler nelerdir?”

Arıcan, sözlerini; “ Bizler Beykoz Belediyesi’nin kamu adına yapmış olduğu her işin arkasında gereği gibi durmaya çalıştık ama vatandaşın aleyhine bir eksiklik varsa, bunu da sormamız gerektiğini bilmemizi istiyorum” şeklinde sonlandırdı.

Halit Kılıç: Denetim yetkimizi kullandık

CHP Meclis üyesi Halit Kılıç ise yaptığı konuşmanın bir bölümünde AK Partili Meclis Üyesi Necati Ak’a cevaben; “ Belediye Meclisi üyeleri olarak, Belediye Encümeni’nin yaptığı ihaleler ile ilgili denetim yetkisini kullandıklarını” belirtti. Halit Kılıç; “ Bu kurumları adlî ve idarî vesayet kurumlarına bildirmek bizim görevimiz” dedi.

Erdal Öztürk: Varsın, yargılanalım!

Halit Kılıç’ın ardından söz alan CHP’li Meclis üyesi Erdal Öztürk de, Rüzgarlıbahçe’deki parseller ile ilgili olarak AK Partili Meclis Üyesi Necati AK ile aynı davadan yargılanacağı hatırlatmasında bulunarak, şunları söyledi: “ Rüzgarlıbahçe’deki Belediyemize ait taşınmazların üzerindeki kullanıcılarına satışı ile ilgili karar hakkında o günkü CHP Grubu olarak olumlu oy kullandık ve bu satışların gerçekleştirilmesi yönünde karar aldık. Olması gereken de budur. Bugün de gelse yine imza atarız. Beykoz halkının mülkiyet sorununun çözümü için varız. En azından yolsuzluk ile yargılanmıyoruz; varsın bununla yargılanalım.”

Yüksel Baki: Beykoz’a hiçbir hayır getirmeyecek

Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki ise yaptığı konuşmada; Halit Kılıç’ın “ Denetim görevini kullandıkları dolayısıyla söz konusu davayı açtıkları” yönündeki ifadesine atıfta bulundu. Yüksel Baki,  Belediye ile ilgili denetimleri yapmakla görevleri merciler bulunduğu hatırlatmasını yaptı. Baki, “ 1987 yılından beri Belediyemize ait olan bir taşınmazın halen daha Hazine’ye iade edilmesi gerektiği şeklindeki bir anlayışın Beykoz’a hiçbir hayır getirmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Yücel Çelikbilek: İspatlasınlar, Belediye Başkanlığı’nı bırakacağım!

Yapılan konuşmaların ardından ise son sözü Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek aldı. Başkan Çelikbilek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“ Bütçeler belediyelerin bir fotoğrafıdır. Hiçbir tahminde sapma olmasın isteriz. Ancak ( CHP’li Meclis üyesi) arkadaşların gözden kaçırdıkları bilgi eksiklerinden kaynaklanan bazı durumlar var.  Beykoz’un hem fiziksel yapısından, hem de hukuksal durumundan kaynaklanan sıkıntılar var.”

“ Beykoz; insanı müşfik, merhametli; standartları İstanbul ortalaması üzerinde bir ilçe ama Beykoz’da bir sıkıntı var. Meclis’te bir grup arkadaşımız bu standartların çok alında. Gözleri farklı bir şekilde dönmüş.  Beykoz halkına bu yakışmıyor. Beykoz halkına yazık etmemek lâzım.”

“ Basında, medyada bazı arkadaşlarımız var. Okuduklarını anlamaktan acizler; yazdıklarının ne ifade ettiğini bilmekten acizler. Ne yaparsanız ki, Beykoz’un şansızlığı, böyle bir sıkıntısı var. Siyaseti çirkinleştirmek bize bir kazanç sağlamaz. ‘ Men dakka dukka’ diye bir Arap sözü vardır: Kapımızı çalarsanız, kapınızı mutlaka çalarlar.”

“ CHP Meclis üyesi 4 kişi, 9 Meclis üyesi arasında bile hain olarak görülmeye başlandı. CHP’nin 9 Meclis üyesinin muhalefet olarak başımızın üzerinde yeriniz var. En azından söyleyeceklerinizi biliyorsunuz. Beykoz halkının hakkını savunmak sizin en temel görevinizdir. Çıkın, en ağır tehditleri yapın; başımızın üstüne, hiç problem yok ama bu muhalefet tarzını Beykoz halkının aleyhine kullanmamak lâzım.”

“ CHP, geçmişi itibariyle Türkiye’ye kazanç sağlamış bir siyasi düşüncedir ama sonraki gelişmelerde çağın gerisinde kalmışlar. Doğaldır; belki günün birinde biz de kalacağız.”

“ Nihat Bey, zahmet olmaz ise şunu yapsın: 39 Belediye bütçesi var. Bir zahmet olmazsa bunların durumlarını alsın, bütçelerinin ne kadarını gerçekleştiriyorlar? Bir baksın, Beykoz bunların neresinde? Ondan sonra söz söyleme ihtiyacı hissetsin. Biz İstanbul’da bütün imkânsızlıklarına rağmen ilçesinin yerel bütçesini denkleştirmeye çalışan ilçeyiz.”

 “ Kafayı Özel Kalem’e takmışlar! Özel Kalem’in faturaları kimseden gizlenmiyor ki! Belediye Başkanı veya heyeti ahlaksızlık yapmaya kalksa bu Beykoz’da, o faturalar ile kasasında mı ahlaksızlık yapacak? Sizin bu kadar mı aklınız basıyor?”

“ Beykoz’un gelir- giderinin denkleştirilmesinin çok zor olduğunu bildiğiniz halde, popülist politikadan vazgeçmiyorsunuz.”

“ Rüzgarlıbahçe’nin fakir halkına o tapuları ben verdim; suç olduğunu bilmiyordum bunun ben. Meğer, 1995’te burası SİT alanı olunca, benim bu arsaları devlete iade etmem gerekiyormuş. Benden sonra gelen arkadaşımız neden iade etmedi?”

“ İddianamemiz burada. İddianame şu: ‘Belediye Başkanı yakınlarına arsa satmak için bu kararları kullanıyor; satıyor’ yazıyor. Bu iddiayı yapan arkadaşlarımız Halit Kılıç, Naci Candaş, Nihat Arıcan, Mustafa Yiğit. Bu arkadaşlarımdan ben şunu rica edeceğim. Bu belirtilen yerlerde ben hangi arkadaşıma, yakınıma arsa sattım? Bunu bulursanız, ben bugün Belediye Başkanlığı’nı aynen bırakacağım. Ama bulmaz iseniz, siz Beykoz’da bu yafta ile nasıl dolaşırsınız, bilemem. O zaman ya Meclis üyeliğini bırakın, ya da bu iddianameye koyduğunuz cümlenin arkasında durun.”

“ Beykoz’un gerçek menfaati, bireysel menfaatlerin önündedir.”

“ Anadolu yakasının ikinci büyük ilçesiyiz; İstanbul’un beşinci ilçesiyiz. İller Bankası’nda payınız belli. Emlak vergisi olarak da Beykoz, İstanbul’un en az emlak vergisi veren ilçesidir çünkü Beykoz’un binaları eski. Aldığımız vergilerin toplamı, çöpü toplamaya yetmiyor. Yalılardan da vergi almıyoruz; eski eser bunlar denilerek. Onlardan da muafız. Peki Beykoz ne yapacak? Belediye’nin arsasını satmadan bütçeyi nasıl doğrultabilirsiniz? Varsa bunun bir sihirli formülü, çıkın Beykoz halkının karşısına ifade edin. Yüzde 80’i şu anda harç vermeyen, imarlı olmayan bir bölgede bulunuyorsunuz siz.”

“ Herkes sizden araç ister. Spor kulübü araç ister; cenazeye araç gönderirsiniz. Herkes talipkârdır. Peki bunları ne ile karşılayacaksınız? Bu ödemeyi nereden yapacaksınız? Bu bütçeden. Peki bu bütçe şiştiği zaman; ‘Efendim bütçe niye şişiyor?’ O zaman araç istemeyin. Belediye bu hizmetleri yapmazsa, hiç bir sıkıntı da olmaz. Altında araç olmazsa araziyi dolaşamazsınız.”

“ Adımızı ‘ Emlakçıya’ çıkartacaklar neredeyse bizim. Ben Beykoz halkının menfaati için emlakçılık yapıyorum. Emlakçılık kötü bir şey değil ki! Değerini bulmuş da satmışsanız, iyi bir şeydir emlakçılık. Benden dolayı emlakçılara hakaret etmeyin! Ben Beykoz halkı için emlakçı da, çöpçü de, amele de olurum; hiç sıkıntım yok. Hizmetin hangisi olursa olsun bu halka yapılıyorsa, benim onur belgemdir.”

Bütçe maddeleri tek tek oylandı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise, 2013 Bütçesi’nin 24 maddesi tek tek oylandı.

Ardından, Bütçe’nin tümü üzerinde oylama yapıldı. Bütçe; CHP üyelerin itiraz; AK Partililer’in kabul oyları altında, oy çokluğu ile kabul edildi. 

Beykoz Belediyesi- Bazı Bilgiler

14.08.2012 itibariyle;

Belediye personel sayısı (Toplam): 396

Memur: 143

Sözleşmeli işçi: 35

Kadrolu işçi: 218

Cinsiyet Dağılımı:

Erkek: 299

Kadın: 97

Eğitim Durumu:

173 İlköğretim mezunu

99 Lise mezunu

35 Ön-lisans

84 lisans

4 Yüksek Lisans

1 Doktora

Kıdem Ortalaması:

1-5 yıl arası: 35 kişi

6 -10 yıl: 73 kişi

11-15 yıl: 24

16 yıl ve üstü: 264 kişi

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...