Reklam
Reklam
Mutlu Yuva, cennetin bir şubesidir

Mutlu Yuva, cennetin bir şubesidir

Beykoz Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu, Aile Haftası etkinlikleri kapsamında “Mutlu Yuva” konulu konferans programı düzenledi.

Beykoz Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu , Aile Haftası etkinlikleri kapsamında “Mutlu Yuva” konulu konferans programı düzenledi. Beykoz İlim Yayma Cemiyeti Bilimer konferans sal onunda  icra edilen konferansı İstanbul Merkez Baş Vaizi Mustafa Akgül sundu.

Programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Müftsüsü Hüseyin Demirtaş, İlçe Vaizeleri  Ayşe Nur Kapusuz, Ayşen Köktaş, Tuba Kocadağ,  Din görevlileri ve vatandaşlar katıldı

İmam-hatip Zekriya Akkaya’nın sunuculuğunu yaptığı program, imam-hatip Muhammet Polat’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından  Vaize Ayşe Nur Kapusuz tarafından Beykoz Müftülüğü Aile İrşat ve Rehberlik Bürosunun faaliyetlerinin tanıtımının  yapıldığı sinevizyon gösterimi  sunuldu.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demritaş yaptığı konuşmada, Yüce Allah’ın insanlığa  en büyük nimetlerinden birisinin de birsinin de aile hayatı olduğunu belirtti. Milletlerin kuruluşunda  ve yıkılışında  ailenin  en önemli  temel  değer  olduğunu belirterek şöyle dedi: “Nasıl ki vücudumuz hücrelerden meydana geldi ise milletler de ailelerden meydana gelir. Güzel dinimiz , meseleye  hücresel bakar. Hücre sağlıklı olursa, vücutta sağlıklı olur” dedi.Müftü Demirtaş, Aile İrşat Bürosunun faaliyetlerinin  daha da artırılacağını söyledi.

İstanbul Merkez Baş Vaizi Mustafa Akgül,  evliliğin kuruluşunda, devamına ve yıkılışına kadar tüm evreleri ve çözüm yollarını sinevizyon eşliğinde  sundu. Baş Vaiz  Akgül, Evliliğe başlarken boşanmayı düşünmemek gerektiğini söyledi. Evlilik sırasında ortaya çıkan problemlerin nasıl çözümlenmesi gerektiği konusunda bilgi veren Akgül, “işe haklardan değil, vazifelerden başlamalı” dedi. “Mutlu yuva cennetin, mutsuz yuva ise cehennemin bu dünyadaki şubesidir.” diyen Akgül, mutlu bir yuva için şu hususlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı:  Yuvaları yıkan bomba sen ben davasıdır. Eşler birbirlerinin eksiklerini yakınlarına ve arkadaşlarına duyurmamalıdır. Evliliğe başlarken boşanmayı asla düşünmemelidir. Eşler haklarını değil, vazifelerini düşünmelidir. Üç S formülüne dikkat edilmelidir: Sevgi, Saygı, Sabır. Eşler birbirlerini ihmal etmemelidir. “Koca esini Allah’ın bir hediyesi olarak görmelidir. Mutlu olması için evlerindeki haramları teker teker çıkarıp atmalıdır. Kibir ve gururun cimrilik ve israf ve buna benzer kötü huyları çıkarmazsak evdeki mutluluğu yok eder”, dedi. Akgül, Yuvayı korumak için gerekirse eşler rol yapmalıdır. Akgül, aileyi bir otomobile benzeterek, direksiyonda mutlaka bir kişinin bulunması gerektiğini, iki kişinin aynı anda otomobili kullanmaya kalkışması durumunda kazanın kaçınılmaz olacağını ifade etti.

YORUMLAR...