Reklam
Reklam
'En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması'nı 'Ilgaz' kazandı

'En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması'nı 'Ilgaz' kazandı

İstanbul’da ilk kez düzenlenen Beykoz Kurbankent “En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması”nı 1 tonluk ‘Ilgaz’ kazandı.

Beykoz Belediyesi Çavuşbaşı’nda kurduğu Kurbankent renkli bir yarışmaya evsahipliği yaptı. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde düzenlenen “En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması” bu kez İstanbul’da ilk kez Beykoz’da düzenlendi. Sunuculuğunu Zafer Aslan'ın yaptığı yarışmanın birincisi 1 tonluk ‘Ilgaz’ oldu

Kurbankent’te yer alan 5500 büyükbaş hayvanın yer aldığı 200 çadır tek tek jüri üyeleri tarafından gezilerek finale kalan kurbanlıklar belirlendi. Hafta sonu ise düzenlenen yarışmada   dereceye girenler belirlendi.

Belediye Başkan Yardımcısı Hanefi Dilmaç, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir, Meclis Üyesi Engin Yıldız, Veteriner Hekim Turgut Özdemir ve kurbanlık satıcıları Taner Akçam, Gökhan Uzun, Mahmut Güzel’den oluşan jüri, dereceye giren kurbanlıkları seçerken zorlandığı görüldü.

Tek tek jüriye tanıtılan finalist kurbanlıklar zaman zaman izleyicilere zor anlar yaşatsa da yarışma başarıyla tamamlandı. Dereceye giren 1 tonluk Çankırı’dan ‘Ilgaz’ birinci, Tokat’tan ‘Şükrü’ ikinci, yine Çankırı’dan ‘Cüneyt’ ise üçüncü oldu.

 Birinci olan ‘Ilgaz’a tam altın ödülünü takan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yarışmayla hem Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen kurbanlık satıcıları için hem de kurbanlık almaya gelen vatandaşlar için güzel bir geçirmek olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın bayramı huzurla geçirmesi için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık. Kurbankent temizliğiyle ve düzenli yapısıyla örnek gösteriliyor. Yarışma da ayrı güzellik kattı. Yarışma, kurbanlıkların anatomik yapısı, dış görünümü, ağırlığı, temizliği ve besi durumu kriterlerine göre yapıldı. Kurbanlıkları yetiştiren vatandaşlarımızı kutluyorum.” Dedi.

Yarışma sonunda belediye tarafından vatandaşlara 1000 kişilik kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kurban pazarına gelerek, yarışmayı izleme şansı yakalayan yüzlerce vatandaşa yarışma sonunda, etli pilav ayran ve tatlı dağıtırken, ulusal basının programa yoğun ilgi göstermesi dikkatlerden kaçmadı.

Kurban Kent’te yapılan yarışmaya şu isimler katıldı:

1.Bayburt Yöresinden Murat: Sahibi Lokman Memiş

2.Poyraz: Sahibi Murat Yılmaz

3.Bayburt Yöresinden Şahin: Sahibi Hanefi Sarıhan

4.Cumali: Sahibi Recep Yıldırım

5. Tokat yöresinden Şükrü: Sahibi Hüseyin Ay

6.Polat Alemdar: Sahibi İsmet Yıldız

7.Ilgaz: Sahibi Satılmış Sepetçi

YORUMLAR...