Reklam
Yuşa Tepesi, dini tanıtım merkezi olacak!

Yuşa Tepesi, dini tanıtım merkezi olacak!

İstanbul’un inanç turizmi açısından en fazla ziyaret edilen mekânlarından birisi olan Yuşa Camii yepyeni bir görünüme ve dini tanıtım alanına dönüşüyor.

İstanbul’un inanç turizmi açısından en fazla ziyaret edilen mekânlarından birisi olan Yuşa Camii ve çevresi yepyeni bir görünüme ve dini tanıtım alanına dönüşüyor. 25 dönümlük arazi üzerine kurulu alanda yer alan Yuşa Camii ve Türbesi yeni bir proje ile  düzenlenmeye başladı.

Projede İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Beykoz Belediyesi birlikte eş güdüm içerisinde çalışarak, önemli bir çalışmanın altına imza atıyorlar. Proje kapsamında Yuşa Tepesine çıkan yollar Beykoz Belediyesi tarafından genişletilip otopark düzenlemesi yapılırken, Büyükşehir Belediyesi tarafından da çevre düzenlemesi ve peyzaj  uygulaması yapılıyor.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş devam eden proje ile ilgili şunları söyledi:

“Boğazın incisi Beykoz ilçemizin en önemli dini mekanlarının başında gelen Yuşa Camii ve çevresi ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.Proje bittiğinde gerçekten muhteşem güzellikler ortaya çıkacak.Bu mekan bir taraftan müftülüğümüzün dini tanıtım merkezi olurken öbür taraftan İstanbul boğazını  seyir terası konumuna gelecek.Yolların genişletilmesi ile birlikte boğaz muhteşem manzarası ile kendini sergiliyor adeta.Diğer taraftan Yuşa Tepesi bize Yuşa (as)’ı hatırlatıyor.Yuşa (as) ise bize erdem ve fazilet kavramlarını  içinde  taşıyan Fütüvvet’i ve Feta’yı hatırlatıyor.Hz. Musa Aleyhisselam’a hizmet eden ve hizmeti nimet sayan, delikanlılık ve yiğitliği ile öne çıkan ve ideal Müslüman tipinin örneği olan “o genci” , o güzel insanı hatırlatıyor bu tepe. Yine Kur’an-ı Kerimde  vasfı  ‘feta’ olarak belirtilen Hz. İbrahim (as), Hz. Yusuf (as), Ashab-ı Kehf’i hatırlatıyor. Yine o tepe bize ,Şecaati, ilmi ve temizliği ile ünlü Hz. Ali (Ra)’ı hatılatıyor bize… Yine Feta ve Fütüvvet bize  Selçuklularda sosyal hayatın önemli teşkilatlarından olan Fütüvvet Teşkilatlarını ve  ideal davranış ve faziletleri içinde barındıran Fütüvvetnameleri hatırlatıyor.Osmanlılarda Ahilik Teşkilatını hatırlatıyor bize… O ideal insan tipi ki, dağarcığında bilgi (marifet), ellerinde hüner (meslek sahibi olmayı ifade ediyor) ve davranışlarda ahlak ve erdemi hatırlatıyor bize… Kısaca Feta, delikanlılığın ,dürüstlük ve faziletin kendisinde odaklaştığı , fıtratın gür sesini , bozulmamışlığın , vicdan temizliğinin en genç ve gür sesini hatırlatıyor bize… Bu tepeyi, Yuşa tepesinin hatırlattığı değerler bağlamında, fütüvvet tepesi bağlamında dini tanıtım merkezi haline getireceğiz.Fütüvvet Derslerinin okunduğu bir mekan olarak planlayacağız ilçe müftülüğü olarak…Bu harika projenin uygulanmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş Beye , Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek beye teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabi bu projenin uygulanmasında özverili çalışmalar yapan çok değerli kardeşlerimize ayrıca özel sevgilerimi sunuyorum”, dedi.

Türbeye akülü araçlar çıkacak

Yol genişletme çalışmaları kapsamında mevcut caminin girişinde yer alan otopark, genişletilen yolun alt kısımlarına alınacak. Hz. Yuşa Türbesi’ne çıkan yol araçlardan arındırılacak. Yaşlı ve çocuklar için burada akülü araçlar hizmet verecek.  Türbeye çıkan yol gölgelikli bir yürüyüş yolu olarak düzenlenecek.

Anadolukavağı sınırları içinde, Boğaziçi ve Karadeniz’e hâkim muhteşem manzarasıyla da ziyaretçilerin ilgi odağı olan Yuşa Camii ve Türbesi, Boğaziçi’nin sahile en yakın ve yüksek yerinde bulunuyor.

YORUMLAR...