Reklam
Reklam
Müftülükten bakıma muhtaç yaşlılara manevi destek

Müftülükten bakıma muhtaç yaşlılara manevi destek

Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, beraberinde ki heyet ile birlikte Kayışdağı  Darülaceze Tesisleri’ni ziyaret etti.

Türkiye’nin en büyük bakım ve huzur evi olma özelliğini  taşıyan  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Kayışdağı’nda (Ataşehir )  bulunan Darülaceze Tesisleri, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın başkanlığında 10 kişilik  müftülük heyeti ile ziyaret edildi.

Periyodik olarak her hafta bir ilçe müftülüğünün “Manevi  Destek Hizmetleri” kapsamında dini program  yaptığı  etkinliğin bu haftaki konuğu Beykoz Müftülüğü idi.

Gerçekleşen ziyaret programına İlçe Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ’ın yanısıra  Beykoz Vazieleri Ayşe Nur KAPUSUZ, Ayşen KÖKTAŞ, Tuba KOCADAĞ, Songül DİLAVEROĞLU ile Din Görevlieri  imam-hatip   Muharrem UZUN, Halit ÖKSÜZ, Rifat KAYA, Zekeriyya AKKAYA ve Niyazi DİKİCİ katıldı.

İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Darulaceze  Müdürlüğü çalışanı Himmet Sirkecioğlu ile birlikte tesisin bir çok mekanını ziyaret etti.

Müftülük Heyeti, İdare Bölümünde bir süre dinlendikten sonra, gruplar halinde yaşlıların bulunduğu  Çınar, Umut, Dolunay, Papatya, Güven, Sevgi, Huzur, Zümrüt Sitelerini ziyaret etderek programlarını gerçekleştirdiler.

Müftü Demirtaş ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün değerli  hocalarımızla birlikte bu önemli mekanı ziyaret ettik. Kayışdağı Darulaceze Müdürlüğünün 700’ü aşkın   bakıma muhtaç yaşlılarımıza etkin, verimli, düzenli ve kaliteli hizmetler verdiğini gördük. En üst amirinden en altına kadar hepsini tebrik ediyorum. Burada özverili çalışmalar yapılıyor. İlçe Müftülükleri olarak sıra ile  bizler de burada kalan sakinlere Manevi Destek  Hizmetleri  kapsamında  din hizmeti sunuyoruz. Onlara hal-hatır soruyoruz, Kur’an-ı Kerim okuyor, dua ediyoruz. Okunan dualar ve yapılan sohbetlerden sonra yaşlıların morallerinin düzeldiği, endişe, depresyon ve üzüntülerinin hissedilir derecede azaldığı, çevreleri ile daha uyumlu ilişkiler kurdukları gözlemlenmektedir. Bu kardeşlerimize din hizmeti sunarken, onların yaşam kalitelerini artırmak ve yaşlılıklarını  anlamlı kılmada dinin tanıdığı pozitif ayrımcılığın boyutlarını dile getiriyoruz. Onların nazlı birer varlık olduklarını, duada ellerinin boş  çevrilmediğini, bazı ibadetlerden muaf tutulduğunu, yani onlara pozitif ayrımcılık yapıldığını hatırlatıyoruz. Dinimizin en temel değerleri arasında merhamet yer almaktadır. Yaşlılarımıza, büyüklerimize hizmet etmek, bakmak yüce Rabbimizin rahmetine, desteğine ve rızıklanmamıza sebeptir.” dedi.

Kayışdağı Darulaceze Tesisleri, İstanbul sınırları içerisinde yaşayan, acizlik kriterlerine uygun, dezavantajlı yaşlı bireylerin bakımını ve toplumsal yaşama katılmalarını sağlayan, sosyal hizmetler alanında bakım ve huzurevi hizmetleri verilen 1.000 kapasiteli bir mekandır. 650 personelin hizmet verdiği  tesislerin toplam alanı 151 dönümdür.

YORUMLAR...