Reklam
Reklam
Eskimeyen sanatçılar, hayvanlar için söyledi!

Eskimeyen sanatçılar, hayvanlar için söyledi!

Beykoz Göksu Evleri Hayvan Severleri Grubu, sokak hayvanlarına yardım amacı ile Rakkas’ta bir gece düzenledi.

Göksu Evleri Hayvan Severleri ile Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, sokak hayvanlarının mama ve veteriner masraflarını karşılayacak nakdi toplayabilmek amacı ile Nakkaştepe Rakkas Resaturant’ta davetiye satışlı bir gece düzenledi. Geceye, Türk müzik tarihinin unutulmaz isimleri Sevda Karaca, Ersan Erduru, Baha Boduroğu ve “ Cici Kızlar” grubunun solistlerinden Bilgen Bengü de şarkıları ile renk kattılar!

Katılımın istenilen seviyeye ulaşamadığı geceye - katılacağını belirttiği halde- iştirak etmeyenler ise çok şey kaçırdılar!

Belediye veterinerleri de oradaydı

Göksu Evleri Hayvan Severleri adına Semra Tecimen ve Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı ünlü sanatçı Sevda Karaca, Beykoz Belediyesi veterinerleri ile AK Partili Belediye Meclis Üyesi Yalçın Çolak’ın da hazır bulunduğu gecede kısa birer konuşma yaparak, katılım ve desteklerinden ötürü misafirlerine teşekkür ettiler.

7 yıldır Beykoz ormanlarında doyurulmadık köpek bırakmıyorlar

2006 yılından bu yana yaz- kış, bayram-seyran demeden Beykoz ormanlarındaki köpekleri besleyen Göksu Evleri Hayvan Severler Grubu, bu hayvanların beslenmeleri dışında kısırlaştırılmaları, hasta ve yaralı olanların ise tedavisi için “Gönüllü” olarak çalışıyor.

Beykoz Güncel Haber şahit!

Beykoz Güncel Haber olarak onlara bu çabalarında daha önce de şahitlik etmiş ve farklı başlıklar altında kendilerine haberlerimizde yer vermiştik.

Göksulu Hayvan Severler, o günü şu şekilde not düşmüşler Facebook’taki sayfalarına:

“ Bugünkü besleme turumuz için yine okullardan yemekleri, fırın ve marketlerden ekmek ve poğaçaları topladık. 3 kova yaş yemek, 100 kilo poğaça, ekmek ve 10 paket 15 kg kurumama bizim Düldül’e yükledik ve 2 saatin sonunda besleme turuna başladık... Bugün yine misafirlerimiz vardı; Beykoz ormanlarındaki çocuklarımızla yakinen ilgilenen, bizlerin yıllardır süren ve gittikçe arttırdığımız emeklerimize şahitlik eden ve canlarımızın sesi olan...”

Hayvanlar, onların geleceği saati biliyor ve bekliyorlar

Okullardan veya restoranlardan kendi elleri ile topladıkları artık yiyecekleri arabalarına yükleyen bu kadınlar, haftanın üç gününde soluğu Beykoz ormanlarında alıyorlar. Hayvanları beslerken sadece yemek artıklarını değil, satın aldıkları kuru mamaların dağıtımını da yapıyorlar.

Bir keresinde…!

Kadınlar, bir keresinde bir okul ile yemekhane artıklarını alma konusunda bir anlaşma yaparlar. Ancak bunun için bir şart öne sürülmüştür: Yemekleri tabldotlardan çöp torbalarına bu gönüllü hayvan severler boşaltacaklardır. Kadınlar bu şarta “ hay, hay!” derler. Yemek artıkları, tabldotlar içinde yemekhane çalışanları tarafından kendilerine hız ile verilir ve kadınlar da bunu çöp kaplarına boca ederler. Bu sırada eğer yere dökülen bir şey olur ise, paspası yapmak görevi de kendilerinindir!

Göksulu hayvan dostları; “ Okulun mesaili yemekhane çalışanı gibi olmuştuk!” diyorlar bu anılarını bizimle paylaşırlarken; gülüyorlar!

Tüm bunlar ne için?

Bu kadınlar tüm bunları ne için yapıyorlar peki? Ormandaki açlığı dindirmek için. Ormandaki bu açlık şehirlere inmesin ve insanlar zarar görmesin diye…

Bu,  maddi durumu iyi birkaç kadının gönül eğlendirmesi değil! Onlar tüm azimlerini köpeklere adamış çocuksuz kadınlar da değiller. Evliler ve çocukları var. Kocaları da… O kocalar ki, herkesin şakır şakır giyindiği bayramlarda bir bakıyorlar ki, eşleri ormandan kirli tulumlar içinde eve dönüyor!

Bir keresinde, Tansu Hanım’ın havayı da fırsat bilerek olsa gerek; “ Bugün hava kötü, dağıtıma çıkmazsınız artık’ diyen kocası, kendisinden şu cevabı alır:  “ Niye? Köpekler perhizdeler mi?”

Erkek işinin altından “Gönül” işi ile kalkıyorlar!

Ağır toplama konteynırlarından boşalttıkları yemek artıklarını kaplara dolduruyorlar. İçlerinden bazıları bellerindeki rahatsızlığa rağmen, yaptığı işten asla gocunmuyor çünkü geliş saatlerini bilen ve arabaları ufukta görünür görünmez peşlerine takılan hayvan dostlarının kendilerini Beykoz’un ormanlarında beklediklerini biliyorlar.

On binlerce hayvan… Dile bile kolay değil!

Düzenledikleri davet ile ilgili olarak Beykoz Güncel Haber’e açıklamada bulunan Göksu Evleri Hayvan Severleri, Beykoz ormanlarındaki on binlerce hayvanı beslediklerini ve sağlık sorunu olanları ise tedavi ettiklerini belirterek, Rakkas’ta düzenledikleri davetiye satışlı gecenin amacını, elde edilecek olan gelir ile hayvanlara kuru mama almak ve veteriner masraflarını karşılamak olarak açıklıyorlar.

Eyvah, borçlar birikti!

İsim yapmış olmaları dolayısıyla sokaktaki hayvan yaralanmalarında dahi aranan bu gönüllü kadınların, bu nedenle birikmiş veteriner ve kuru mama borçları bulunuyor.

Her ne kadar, bize açıklama yaparken; “ Mama aldığımız bir yerden bir daha geçemiyoruz; borcumuz birikti” ya da “ Aynı durum veterinerimiz için de geçerli” derken, bunu esprili bir dil ile ifade ediyor olsalar da, endişelerini gözlerinden okumak mümkün.

Gönüllü grubu genişliyor

Bel kemiğini Semra Tecimen, Nur Evrenos, Serpil Usta, Ayşe Sözer ve Tansu Sağ’ın oluşturduğu Göksulu hayvan severler, yavaş yavaş gönüllü grubunu büyütüyor. Şu an kendileri gibi düzenli bir şekilde olmasa da, gençler de gruba dahil olarak, Beykoz ormanlarında hayvan beslemeye çıkıyorlar.

Nostaljik şarkılar geçidi

Göksu Hayvan Severleri Grubu ile Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nin işbirliğinde Rakkas’ta gerçekleşen gece, bugün ile geçmiş arasında adeta bir nostalji köprüsü kurdu!

1960’lı ve 70’li yılların unutulmaz şarkıları, geceye katılan hayvan dostu sanatçıların sesinden salondaki misafirlerin de coşkulu katılımı ile birlikte seslendirildi.

Ersan Erdura ve eşi Leyla Hanım’ın 44. evlilik yıldönümleri!

Gece, ünlü sanatçı Ersan Erdura ile eşi Leyla’nın 44. Evlilik yıldönümüne denk gelmesi bakımından da anlamlıydı! Ünlü sanatçı Ersan, eşine; “ Bana 45 yılını veren sevgili eşime teşekkür ediyorum” şeklinde seslenerek, kendisi için bir şarkı seslendirdi.

“ Davetiyeyi orada alırız” deyip de gelmeyenler var

Göksu Hayvan Severleri gurubu, tertip ettikleri geceden oldukça ümitli iken, davetiyelerini alacağını söyleyip de, gelmeyenlerin sayısı biraz kabarık olunca, üzülmediler değil!

Bir sonraki etkinlik Mayıs 2013’te

Kadınlar para toplama konusundaki geleneksel ve ısrarlı çabalarına 2013 yılının Mayıs ayında gerçekleştirecekleri bir kahvaltı etkinliği ile devam edecekler! Bunu Rakkas’taki akşam yemeğinde ilân ettiler.

Sevda Karaca’nın müjdesi!

Bu gecede diğer bir ilân da, sanatçı Sevda Karaca’dan geldi. Sanatçı arkadaşları Ersan Erdura, Bilgen Bengü ve Baha Boduroğlu’na, davetine icabet ettikleri için teşekkür eden Karaca,        “ Sanatçıların hepsi hayvan severdir; çünkü duygusaldırlar” dedi ve bir sonraki etkinliklerinde, daha fazla sanatçı dostunun davetlerine katılacağı müjdesini de verdi!

Berkant’ın anısına “ Samanyolu”

Gecenin sonunda ise ünlü sanatçılar Sevda Karaca, Ersan Erdura ve Bilgen Bengü, Bahadır Boduroğlu’nun tek kişilik orkestrası eşliğinde, 1 Ekim 2012’de yitirdiğimiz sanatçı Berkant’ın anısına birlikte “ Samanyolu” şarkısını seslendirdiler.

Coşkulu gecenin ardından…

Geceye katılan hayvan dostu misafirler, yaşadıkları nostaljinden dolayı oldukça mutluydular; misafirlerini mutlu etmiş olan hayvan severler de öyle! Ancak akılları ister istemez kapatamadıkları borçlarında ve kendilerini bekleyen orman çocuklarında kaldı…

Yorum & Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...