Reklam
Reklam
Darıca'ya ''Mavi kapaktan'' gönül köprüsü kuruldu

Darıca'ya ''Mavi kapaktan'' gönül köprüsü kuruldu

Beykoz Görele İlköğretim Okulu topladıkları mavi kapakları Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ne teslim ederek gönül köprüsü kurdu.

Beykoz Görele İlköğretim Okulu ve Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ortak basın açıklaması şu şekilde;

Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Darıca’da bulunan Hikmet Memduh Kızılağaç huzurevi bünyesinde Koruma ve Yaşatma Derneği olarak kurulmuş, daha sonra Tüzüğünde yaptığı değişiklikler ile İlçeye çıkarak ilçe genelinde yaşlı, dul ve yetimlere hizmet vermeyi bunlara verdiği hizmetlerin kalitesini artıracak çalışmaları yapmayı amaçlamıştır. Bu çalışmaları gerçekleştirirken ilçenin ileri gelen idari amirleri, hayırseverler, ile öğrenci ve öğretmenleri en büyük destekçilerimiz olmuştur.

Bu desteklerden biri de ilçeniz bünyesinde bulunan Görele İlköğretim Okulu’ndan gelmiştir. Uzun zamandır topladıkları mavi kapakları doğru bir şeklide değerlendirmeyi düşünen öğrenci ve öğretmenleri bir arayış içine girmişler ve bu arayış sırasında Derneğimize ulaşmışlardır.

Biriktirdikleri mavi kapakları teslim almak ve bu çalışmalarından dolayı teşekkür etmek üzere 15 Kasım 2012 Perşembe günü, yanımızda en büyük destekçilerimizden Darıca İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn.Ali Öztosun ve kapakları bizim adımıza değerlendiren Lokman Hekim Vakfı Yöneticisi Mukadder Doğanay ile birlikte okula gittik.

Teslim töreni sırasında söz alan İstanbul-Beykoz Görele İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Yıldız, çocukların bu proje sırasındaki heyecanlarını dile getirdikten sonra sözü Darıca Milli Eğitim Müdürü Ali Öztosun’a verdi.

Öztosun ise, böyle bir projenin gerçekleşmesinde emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ettikten sonra sözü Darıca Yaşlılarla Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kudret Sekban’a verdi.

Sekban’da yaptığı konuşmada, “Gönül vermedikçe, gönül bulamazsın” demiş Hz.Mevlana…. Ne kadar doğru…. Bizler, iyi niyetlerle “gönüllü olarak” bir şeyler yapmaya çalıştıkça; çevremizde hep sizler gibi bizim çalışmalarımıza destek olan insanları buluyoruz ve onlarla, aynı amaç için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Neler mi yapıyoruz; Darıca genelinde ihtiyaç sahibi tüm dul, yetim ve yaşlıların sorunları ile ilgileniyor, onların okul çağındaki çocuklarının okuması için destek oluyoruz. Bu insanlardan; bizlerin yönlendirmesiyle, kişisel gelişim kurslarına gidip kendini geliştirmeyi başaranları dilerlerse işe yerleştiriyor, onların aile ekonomisine katkıda bulunmasını sağlıyoruz yani balık vermek yerine balık tutmayı destekliyoruz. İlçemiz idari amirlerinin inkar edilemez desteği ise, yolumuzu açıyor, aydınlatıyor biz de o yolda güvenle ilerleyerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşlarının bu “gönüllü” çalışmaları sırasında sizin ne gibi desteğiniz olabilir? Sivil Toplum Kuruluşlarının amaçlarını çok iyi öğrenerek, o amaçlar doğrultusunda onlara şu anda bize yaptığınız gibi destek olmak; onların motivasyonunu artıracak, yeni çalışmalar yapmak için kendilerinde güç bulmalarına neden olacaktır. Çünkü STK’larında yapılan her projede en büyük sermaye insan gücü, insan beyni, insan özverisidir, diğerleri onun üstüne bina edilecek materyallerdir…. Sizler şu anda bu kadar kapağı toplayıp, bizi davet edip, bunları bize vermeyi düşünmeseydiniz, bizleri tanımaya fırsatınız olmayacak, yapılacak konuşmalar sırasında doğacak fikirlerle belki ileride gelişecek daha güzel projeleri konuşamayacaktık” diyerek bu projenin gerçekleşmesinde vesile olan ve/veya emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu arada; bir öğrenci “Çevremizi Temiz Tutalım, Çöpleri Geri Kazanalım” konulu yaptığı bir resmi Dernek Başkanımız Kudret Sekban’a hediye etti.

Son olarak söz alan Lokman Hekim Vakfı Yöneticisi Mukadder Doğanay ise yapılan bu atık toplama çalışmalarını, evrelerini, tabiata olan kazanımlarını, atık toplama sırasında hassasiyetle üzerinde durulması gerekenleri bir bir anlatarak, tüm çocuklara, ailelerine bu projeye vesile olan öğretmenlere ve okul yönetimine teşekkür ettikten sonra, bahçeye giren bir atık toplama aracı, çocukların topladığı mavi kapakları teslim aldı.

Teşekkür belgeleri ve çiçek tesliminden sonra tören sona erdi.

 Saygılarımızla

                                                                                                                          

YORUMLAR...