Reklam
Reklam
Muhammed Küçükkonuklar

Yuvalar yıkılmasın!

Avukat arkadaşımın bürosuna ara sıra uğrar, çayını içerim. Geçen gün yine uğradığımda genç bir çifti bürodan çıkarken gördüm.

Arkadaşım: “Yazık bu gençlere!  Yeni evliler, boşanmaya karar vermişler. Biraz nasihat ettim ama ayrılmaya kararlı gözüküyorlar. Bari yuvalarını yıkacak kadar önemli bir problemleri olsa gam yemem. Biliyor musun hocam, incir çekirdeğini doldurmayacak kadar basit sebeplerle yuvalar yıkılıyor artık.  Olan da çocuklara oluyor.” dedi.

Olan çocuklara oluyor deyince, bir an öğretmenlik yaptığım yıllara döndüm. Anne veya babası ölmüş bir çocuğun kırıklığı ile anne-babası ayrı bir çocuğun kırıklıkları aklıma geldi. Ayrılan eşlerin çocuklarında hep bir kızgınlık, kırgınlık, bir çatı altında anne baba özlemini hisseden ruh halleri vardı.

*              *             *            

Evlilik yaşına gelmiş gençlerimizin, dinimizin evlilik konusundaki emir ve tavsiyelerini bilmediklerinden yuvalar çabucak kuruluyor ve maalesef uzun ömürlü olamıyor.  Bu yazımda sözü uzatmadan sevgili peygamberimizin bu konudaki hadislerine yer vermek istiyorum..

Peygamberimiz buyuruyor ki:

“ İman eden bir erkek, iman etmiş bir kadına (ondaki hoşuna gitmeyecek bir ahlakından dolayı) buğuz etmesin (kızmasın). Çünkü onun bir huyundan hoşlanmıyorsa diğerinden hoşlanabilir. ”

“ Allah katında kıyamet günü insanların en şerlisi, karı kocanın sırlarını başkasına yayan kimsedir. ”

“ Allah katında helal olan şeylerin en sevimsizi, eşini boşamaktır

“ Kadın beş vakit namazını kılar, ramazan orucunu tutar, iffet ve namusunu korur ve kocasına itaat ederse, kendisine: hangi kapıdan istersen cennete gir! denir.”

“ Kadınlar ile güzelliklerinden dolayı evlenmeyiniz. Ola ki onların güzellikleri, onları helak eder. Mallarında dolayı da evlenmeyiniz. Ola ki malları onları azdırabilir. Ancak onlar ile dinlerinden dolayı evleniniz. Kara kuru fakat dindar bir köle daha faziletlidir

“ Kadın bir takım özellikleri için nikah edilir. Güzelliği için, malı (zenginliği) için ve dini için. Sen dindar ve güzel ahlaklı olanını tercih et, varlığın artsın.”

“ Kul evlendiği vakit dininin yarısını tamamlamış olur. Artık geri kalan yarısında da Allah’a karşı gelmekten kaçınsın

“ Evlenmeye gücü yetip de evlenmeyen benden değildir.”

“ Gençler; içinizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Zira evlenmek gözleri haramdan daha çok korur, zinadan daha çok muhafaza eder. Gücü yetmeyen  kimse ise oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti kıran bir özelliği vardır.”          

Allah’a emanet olun. Kalın sağlıcakla!

Muhammed Küçükkonuklar 

YAZARIN DIGER YAZILARI

YORUMLAR...