Reklam
Reklam
İhtiyaç Odaklı Kur'an Kurslarında büyük sıçrama

İhtiyaç Odaklı Kur'an Kurslarında büyük sıçrama

Beykoz Müftülüğü, yeni  uygulamaya koyduğu “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu” açılışlarında büyük sıçrama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığının  2012 yılında Kur’an Kursları ile ilgili yönetmeliğinde   yaptığı değişiklikle “İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursu” sistemi uygulamaya  koyuldu. Beykoz İlçe Müftülüğü 2012–2016 Stratejik Planda belirlediği hedefe  büyük oranda ulaşarak  öğrenci sayısını  1.000’den 3.700’e, öğretici sayısı 1,5 yılda  25'ten 115'e çıkarak büyük sıçrama yapıldı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemizde halkımızın %60’ının maalesef Kur’an okumasını bilmediğine dair istatiki bilgiler bizi çok üzüyordu.Kurum olarak halkımızı dini konularda aydınlatmak , Kur’an Kursları vasıtası ile vatandaşlarımızı  dini açıdan  bilgilendirmek ve eğitmek konusunda  üzerimizde büyük sorumluluk olduğu bilincindeydik.Bu amaçla  Kur’an Kursu  açma  noktasında  hedefimizi  Elzem, Lazım ve İdeal  şeklinde belirledik. Nüfusun  %1’i ne ulaşmak Elzem,  % 1,5 ‘ a ulaşmak Lazım,  %2’ye ulaşmayı ideal olarak belirledik. Bu hesaba göre  250.000 nüfuslu bir ilçede 2.500 kursiyer  sayısına ulaşmak elzem, 3.500  kursiyer sayısına  ulaşmak lazım , 5.000 kursiyere  ulaşmak İdeal olarak ifade edilebilir.Şu an 3.700 sayısı ile Lazım sınırını aştık, elhamdülillah.İnşaallah hedefimizi daha da büyüteceğiz.Diyanet İşleri Başkanlığımıza bu yeni sistemden dolayı ben de halkımız adına çok  teşekkür ediyorum.” dedi.

Müftü Demirtaş Kur’an Kurslarına yaptığı ziyaret sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kur’an Kurslarımıza gruplar halinde program yaparak ,  4 vaize ve 1 müftü olarak ayrı ayrı ziyaretler yapıyoruz.İzlenimlerimiz  çok olumlu.Şunu ifade edebilirim ; Kur’an Kursları , huzurun,kaynaşmanın ve dayanışmanın yeni adresleridir.Her yaştan ve kesimden vatandaşlarımız kurslarımıza katılıyor ve devletimize dua ediyorlar. Hatta birkaç kardeşimiz sevinç ve mutluluklarını şöyle ifade ediyor: Değerli hocam, iyi ki mahallemize Kur’an Kursu açıldı.Eşim , Kur’an Kursuna gitmeden önce her hafta hastaneye gidiyordu.Kur’an Kursu açıldıktan sonra , huzuru,neşesi yerine geldi,evimiz renklendi.Eşim iyileşti, dedi.Ben de dedim ki, bazı hastalıklar vardır, manevidir,sebebi bilinmediği için teşhis de konamıyor.Teşhis konamadığı  için tedavisi  de yapılamıyor.Manevi hastalıkların tedavisi Kur’an’da olduğu için Kur’an Kursları huzurun adresleri oluyorlar.Vatandaşlarımız hem sosyalleşiyor, hem dini öğreniyor ve hem de manen tedavi oluyor.Kurslarımızın başarısında Kur’an Kursu Öğreticilerimiz çok önemli bir öneme sahiptir.Yetişmiş , vasıflı elemanlar her zaman her yede en önemli bir noktayı teşkil eder.Özellikle dini konularda bu çok önemlidir.Kur’an Kurslarımızda kursiyer sayısı gittikçe artıyor.Gelenler , geri gitmiyor.Bir Kur’an Kursunda bir bayan kursiyer şöyle dedi: “Mahallemize açılan bu yeni Kur’an Kursuna geldim.Biraz ön yargılı idim.Fakat bu hocamızı,dinledikten sonra artık buradan ayrılmayacağım, dedi.Bu nedenle ilçemizdeki kadrolu,fahri tüm hocalarımızı tebrik ediyorum.Kur’an Kursu açılışlarına büyük destek veren  cami görevlileirmize ve tabii ki değerli cemaatimize çok teşekkür ediyorum.Son olarak şunu ifade etmek istiyorum. Yüce Rabbimizin bizimle olan dostluğu, bize rahmeti, bereketi Kur’an üzerinden olmaktadır. Yüce Allah Araf Suresi 196. Ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: ‘Benim dostum, Kitap’ı indiren Allah’tır. O, Salihlerin (iyilerin) işlerini üstlenir’. Dolayısı ile memleketimizi her anlamda güzel günler bekliyor”, dedi.

İHTİAYÇ ODAKLI KUR’AN KUR’AN KURSU  SİSTEMİ

Yeni sistemle  Kur’an Kursları  A,B,C,D kategorilerine ayrıldı. Ders saatlerinde  düzenlemeler yapıldı. Müfredat sistemi de  Temel Eğitim ve  Kur esasına dayalı sisteme gidildi. Vatandaşlar, haftalık 6 saatten 30 saate kadar ders alabilme seçeneğine sahip oldu. Hafızlık Sisteminde de köklü değişiklik yapılarak  Hafızlık Programları, Temel Hafızlık Eğitimi Ve Hafızlık Eğitimi şeklinde ikiye ayrılarak  yeni  eğitim sistemine uygunluk sağlandı.

YORUMLAR...