Reklam
Reklam
TEGV'de gönüllü olmak

TEGV'de gönüllü olmak

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından “Gönüllü Olmak İçin Parmak Kaldır” projesi başlatıldı.

Birleşmiş Milletler tarafından 1985'te ilan edilen 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı tarafından “Gönüllü Olmak İçin Parmak Kaldır” projesi başlatıldı.

Gönüllülük nedir?

Gönüllülük literatürde “bireyin maddi karşılık beklemeden ya da bir çıkar beklentisi içinde olmadan, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak ya da toplum yararına bir hedefe ulaşmak için, yalnızca içinden gelerek ve doğru olduğuna inanarak bir toplumsal girişime ya da bir STK bünyesindeki etkinliklere destek olması” olarak tanımlanıyor.

Özel Sektör Gönüllüler Derneği tarafından 2009 yılında hazırlanan “STÖ’ler için Gönüllülük ve Gönüllü Yönetimi Rehberi”ne göre gönüllülük bireye birçok alanda katkı sağlıyor. Bu alanlardan bazıları haz ve manevî zenginleşme, özgüven gelişimi, ekip çalışması becerilerinde artış, toplumsal konum, yeni bir çevre ve arkadaşlıklar ve yeni ilgi alanları.

Nasıl gönüllü olabilirim?

Eğitim, çevre, sağlık, afet, aile sağlığı ve planlaması, kültür, gençlik çalışmaları, çocuk hakları, kadın hakları, engelli hakları, LGBT, sanat,  kalkınma gibi birçok alanda gönüllü olabilirsin.

Çocuktan aileye, çevreden sağlığa, afet hazırlığından eğitime kadar birçok konuda bu kurumların sunduğu gönüllülük fırsatlarını değerlendirebilirsin.

YORUMLAR...