Reklam
Reklam
Muhtarların İlçe Mütevelli Heyeti seçimi yapıldı

Muhtarların İlçe Mütevelli Heyeti seçimi yapıldı

Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti'nde 2013 yılı boyunca görev yapacak olan muhtarlar belirlendi

Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti'nde biri “köy”leri, diğeri ise “ mahalle”leri temsil etmek üzere bir yıl boyunca görev yapacak olan muhtarlar belirlendi.

Hükümet Konağı’nda, Acarkent Rotary Kulübü’nün mikro kredi ile ilgili bilgilendirme toplantısı için biraya gelen Beykoz muhtarları, söz konusu toplantının öncesinde İlçe Mütevelli Heyeti’nde kendilerini temsil edecek olan arkadaşlarının da seçimini yaptılar.

Aydınoğlu ve Wilkoşevski ile yeniden!

Toplantıda hazır bulunan bazı muhtarların önerisi ile geçen yıl İlçe Mütevelli Heyeti’ne seçilmiş bulunan Polonezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski ile Soğuksu Muhtarı Muammer Aydınoğlu’nun görevlerini sürdürmelerine oybirliği ile karar verildi.

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün açıklaması

“Köy” statüsü 2014’e kadar devam edecek

Beykoz Güncel Haber, söz konusu seçim ile ilgili olarak Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ile görüştü.

Yeni Büyükşehir Yasası ile “köy” muhtarlıklarını “ mahalle” muhtarlığına dönüştürecek olan yasa değişikliğinin,   2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlere kadar uygulanmayacağı bilgisini veren Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, Beykoz Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti'ne seçilmiş bulunan muhtarların görevleri ile ilgili olarak ise şu bilgiyi aktardı:

“ İlçe Mütevelli Heyeti’ne seçtiğimiz arkadaşlarımız bir yıl boyunca burada görev yapacaklar ve köylerinden ve mahallelerinden Kaymakamımız başkanlığındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaatta bulunan yardıma muhtaç, fakir vatandaşlarımızın gerçekten mağdur olup olmadıklarını ve mağdurlar ise gerekli yardımlardan yaralanmalarını sağlayacaklar.”

İlçe Mütevelli heyeti kimlerden oluşuyor?

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 7. maddesi uyarınca, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’nda toplanan kaynağı ülke çapında ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi ve ayni olarak dağıtmak ve bu Kanun’un amacına uygun çalışmalarda bulunmak üzere, her il ve ilçede, mülki idare amirlerinin tabii başkanlığında Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” kurulmuştur.

Vakıfların karar organları “ Vakıf Mütevelli Heyeti”dir. İl ve İlçelerde tüm yardım programları, vakıf mütevelli heyetlerinin kararları ile yürütülmektedir.

İlçe Mütevelli Heyeti, Kaymakam’ın başkanlığında; Belediye Başkanı, Sağlık Bakanlığı İlçe Üst görevlisi, Müftü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Mal Müdürü, Tarım Müdürü, İl Genel Meclisi tarafından hayırsever vatandaşlar arasından seçilecek iki kişi, biri köyleri, diğeri ise mahalleleri temsil etmek üzere muhtarların kendi aralarından seçecekleri iki muhtar ile ilçede kurulu STK’ların kendi aralarından seçtikleri bir temsilciden  meydana gelir.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...