Reklam
Reklam
Beykoz'un mahalleleri yarışacak!

Beykoz'un mahalleleri yarışacak!

BİSK toplantısında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “hodri meydan!” dedi.

Beykoz Amatör Spor Kulüpler Birliği (BİSK)’nin her ay gerçekleştirdiği istişare amaçlı aylık kahvaltı etkinliğine bu kez Tokatköy Spor Kulübü ev sahipliği yaptı. Toplantıya Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in çeşitli konulardaki duyuruları damga vurdu. Çelikbilek, “hodri meydan!” dedi. Toplantının diğer bir özelliği de, Beykoz Belediyesi Spor Kulübü’nün çeşitli yarışmalarda derece alan tekvando sporcularının BİSK tarafından ödüllendirilmeleri oldu.

Kimler katıldı?

BİSK’in Aralık ayı kahvaltı organizasyonuna Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Öçalmaz, Tokatköy Muhtarı Erkan Atagün, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya, Dr. Yaşar Kansak ile amatör spor kulüpleri başkan ve yöneticileri katıldılar. Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise programının yoğunluğu dolayısıyla toplantıya bu sefer iştirak edemedi.

Ahmet Yılmaz: Amatör spor kulüpleri olarak dardayız

Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi sıfatıyla Tokatköy Spor Kulübü Başkanı Ahmet Yılmaz yaptı. Kulüp Başkanı Yılmaz, söz konusu kahvaltı etkinliğini kulüplerinde düzenlemekteki amacının, “ genç bir spor kulübü başkanı olarak birlik ve beraberlik ilkeleri doğrultusunda, kendisinden büyük ve tecrübeli spor kulübü başkanlarının fikirlerinden yararlanmak” olduğunu belirtti.

Yılmaz, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Amatör spor kulüpleri olarak çok dardayız; kimimizin imkânı var, kimimizin yok. Her şeyde sıkıntılar içerisindeyiz. Özellikle Federasyon açısından büyük sıkıntılar içerisindeyiz. Amacımız doğruluk, dürüstlük, beraberlik olsun diyorum.”

Tokatköy halkına ve muhtar Erkan Atagün’e kulüplerine verdikleri destekten ötürü teşekkürlerini sunan Kulüp Başkanı, sözlerini, “ Biz Tokatköy Spor Kulübü olarak burada bir şeyler yapmak istiyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Yrd. Doç. Dr. Veysel Küçük: Sporda şiddetin sebebi saha içerisinde!

Ahmet Yılmaz’ın konuşmasının ardından söz alan BİSK Genel Sekreteri Yaşar Kesici ise sporda şiddetin önüne geçmek amacıyla, “Sporda Şiddet Yasası” ile ilgili olarak önümüzdeki günlerde BİSK olarak bir seminer düzenleyecekleri açıklamasında bulundu.

Kesici, sporda şiddet konusunda detaylı bir araştırma yapmış olan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitim Bölümü öğretim üyesi Yardımcı Doçent Dr. Veysel Küçük’e söz konusu çalışması hakkında ön bilgi vermesi için söz hakkı verdi.

Son yıllarda sporda şiddeti konuşmaya başladık

1998 yılından beri yapmış olduğu çalışmalarda sporda şiddeti bilimsel bir platformda, farklı boyutlarıyla araştırdığını kaydeden Yardımcı Doç. Dr. Veysel Küçük, sözlerine, “Maalesef sporda güzellikleri konuşalım derken, son yıllarda hep şiddeti konuşmaya başladık ” şeklinde başladı.

Yaptıkları araştırmalarda, Türk futbol seyircisinin profilini çıkardıklarını kaydeden Veysel Küçük, üst düzey bütün amigoların sosyo- kültürel yapılarını incelediklerini, medyanın kitleye ne şekilde yön verdiği konusu üzerinde incelemelerde bulunduklarını ifade etti.

Sporda şiddetin sebebi saha içerisinde!

“ Sporda şiddetin sonuçlarını konuşuyoruz ama sebep herhalde sahanın içerisinde. Yöneticiler, teknik sorumlular ve sporcular üzerinde de derinlemesine araştırma yaptık. Profesyonel ligdeki bin 136 maçı inceledik ve gördük ki, şiddet ve saldırganlığa sebep olan davranışların yüzde 52’si bu üç kimlikte” diyen Küçük, “ Oysa ki, bunlar sporda en fazla eğitilen kesimler. Eğer en fazla eğitilenler bu şekilde yapıyorsa, eğitilmeyen seyirci çok daha fazla yapabilir diye düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Beykoz’da seminer yapılacak

Sporda şiddet olgusuna dikkat çekmek amacıyla BİSK’in Beykoz’da bir seminer düzenlenmesine karar verdiğini kaydeden Yard. Doç. Dr. Küçük, planlanan bu seminere destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Muhtar Erkan Atagün: Masa başlarında konuşulanlar gerçeği yansıtmıyor

Toplantıda söz alan Tokatköy Mahalle Muhtarı Erkan Atagün ise 20 yıldır muhtarlık yaptığını hatırlatarak, çocukların eğitiminde annelerin önemine işaret etti. Atagün, şunları söyledi: “ Bugün Tokatköy’de yaşayan her 100 anneden 95’i tiyatro bilmiyor, sinema bilmiyor, hiçbir şekilde kültürel bir etkinliğin içinde yok ve geçmiş bilgilerine dayanarak çocuk eğitmeye çalışıyor.  En büyük problemlerimizden bir tanesi uyuşturucu ve hırsızlık. Bunların artmasına sebep olan ise eğitim seviyeleri. Bizim sokaklarımız masa başlarında konuşulanlardan çok farklı. Masa başlarında, toplantılarda konuşulanlar gerçeği yansıtmıyor. Özellikle ‘varoş’ diye adlandırılan, halbuki Beykoz’un gerçeği olan,  Beykoz’un bu yaşam şekli doğru bir yaşam değil. O yüzden spor çok önemli bir mevhum bizim için.”

Anne babanın hâli belli

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen Emniyet Huzur Toplantısı’na atıfta bulunarak, yetkililerin uyuşturucu ve hırsızlık ile mücadelede anne ve babalardan destek beklediklerini kaydeden muhtar Atagün,  “ anne babanın hali belli. 13 yaşındaki bir çocuğu eğiten bir annenin sinemadan, tiyatrodan haberi yok. Oysaki ergenliğe eren çocuk her şeyi görüyor, her şeyle ilgili bir talebi var; içinde birilerinin yaşayıp da kendisinin yaşayamadığı şeylerin dürtüsü var. Bu genç, eline gelen ilk imkânı kullanıyor. Doğru veya yanlış o toplumda yer almak istiyor alamayınca da uyuşturucu kullanıyor ve bu imkânları elde etmek için hırsızlığa dahi başlıyor” dedi.

Markette hırsızlık oldu ancak şikâyette bulunulmadı

Geçenlerde mahallelerinde bulunan marketlerden birinde bir hırsızlık vakası yaşandığını ancak bunun yetkililere bildirilmediğini ifade eden Erkan Atagün, bazı olayların bu nedenle rakamlara yansımadığı eleştirisinde bulundu.

Yetkililer işe yaradıklarını göstermeliler

Atagün, sporun gençlerin eğitilmesinde çok önemli olduğunu ifade ederek, şu yorumu yaptı:   “ Beykoz’daki yetkililer burada bir işe yaradıklarını göstermelidirler: Spor kulüplerinin ekonomik çıkmazlarına çok büyük destekler ile özel kaynaklar ile araştırma ve eğitimler ile özel bir çalışma yapmalı ve sporun daha iyi yürütülmesi için destek olmamalılar.”

Muharrem Kaşıtoğlu: Amatör spor kulüplerine yeterince destek verilmediğini düşünüyorum

Daha sonra söz alan Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı ve Ak Parti Belediye Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu ise, “Türk spor camiasını bir piramide benzettiğini” ifade ederek, şunları söyledi: “ Amatör spor kulüpleri de bu piramidin tabanını, en geniş alanını oluşturan kurumlardır. Türkiye’de şu andaki politikalara baktığımızda, gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarmalıyız, eğitim düzeylerini arttırmalıyız diye her siyasetçi söylüyor; hepsinin ağzında pelesenk olmuş. Ben icraata bakarım. Türkiye’de bu piramidin en geniş alanını amatör spor kulüpleri oluşturuyorsa eğer, neredeyse hiç geliri olmayan bu kulüplere gençleri ücretsiz olarak bünyelerine katmaları için tek realite var; onların ekonomik olarak desteklenmesi. Amatör spor kulüplerine yeterince destek verilmediğini düşünüyorum.”

Kaşıtoğlu, Beykoz gibi gelir seviyesinin düşük olduğu bir bölgede, gençlerin spor kulüplerinden aidat ödemeden, ücretsiz olarak yararlanabilmeleri gerektiğini ve bu yönde bir hükümet politikası oluşturulması zaruretini vurguladı.

Uyuşturucu, Beykoz’da yaygınlaşıyor mu?

BİSK toplantısında bazı spor kulübü yöneticileri de söz alarak düşüncelerini dile getirdiler. Kulüp yöneticilerinin Beykoz’da gençler arasında uyuşturucu sorununun yaygınlaştığına dikkat çektikleri görüldü.

Yücel Çelikbilek: Mahalleler arası yürüyüş yarışması düzenleyeceğiz!

Konuşmasının başında, sporcularını kitap okumaya teşvik etmek için bir kütüphane oluşturan Tokatköy Spor Kulübü’nü tebrik eden Yücel Çelikbilek, “ kitap okuyan sporcuyla okumayan sporcuyu sahada da fark edersiniz, yolda da fark edersiniz, her yerde fark edersiniz” dedi.

Beykoz Spor Kulübü binası yapılacak

Beykoz Spor Kulübü binasının tamiratıyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile görüştüğü açıklamasında bulunan Beykoz Belediye Başkanı, binada gerekli incelemelerin yapıldığını ve inşatın yapımı konusunda ayrıca bir yazı gönderdiklerini belirtti. “ Kısa süre içinde binayı yapacaklar ve hizmete sunacaklar” diyen Çelikbilek’in bu açıklaması, toplantıda hazır bulunanlar tarafından alkış ile karşılandı.

Bu mezbelelik ortadan kalkmış olacak

Belediye Başkanı, söz konusu binanın kullanımının Beykoz Belediyesi’nde olmayacağını ifade ederek, bu durumu şu şekilde açıkladı: “ Bize vermiyorlar; kullanımı kendilerinde kalmak üzere gençlik merkezi gibi, amatör spor kulüplerinin kullanacakları bir mekân gibi farklı olgular ile o mezbelelik ortadan kalkmış olacak” dedi.

Beykoz Stadı devralınacak

Yücel Çelikbilek, Beykoz stadı ile ilgili olarak ise şu açıklamada bulundu: “ Vakıflar ile yaptığımız görüşmede, kira konusunda aşağı inmediler ve biz mecbur kaldık, aylık 9 bin TL kirayı vereceğiz ve Belediye olarak bu stadı devralacağız. Stadı aldıktan sonra oranın kullanımını biz Belediye Spor Derneği’ne vereceğiz, onlar kullanacaklar ama Beykoz Spor Kulübü buradan hep yararlanacak artık onlara biz masraf çıkartmayacağız. Bu sporcuların yemeklerini biz vereceğiz, temizliklerini biz yapacağız, tamiratlarını biz yapacağız, elektriğini, suyunu her şeyini biz yapacağız ve kulüp sporcuları buraya gelecekler, maçlarını yapacaklar. Bu noktada kendilerini dışarıya muhtaç etmeyeceğiz. Ondan sonraki ücretlerin ödenmesi Spor Kulübü’nün yöneticilerine aittir; artık o kadarını becersinler. Yani sahayı ve sahayla ilgili tüm masrafları bizim Beykoz Belediye Spor Derneği üstlenecek.”

Yıllık en az 250 bin TL masraf

Bu şekilde Beykoz Spor Kulübü’nün “ tarihi sıkıntısını ortadan kaldıracaklarını” kaydeden Belediye Başkanı, buranın yıllık maliyetin 250 bin TL’yi geçeceğini söyledi. Bu yılbaşında söz konusu protokolu Vakıflar ile imzalama kararı aldıklarını da belirten Çelikbilek, Beykoz 1908 A.Ş. yönetimine atıfta bulunarak, “ Sahaları hazır olacak, sahaların her türlü bakımını biz yapacağız. Her şeyi Belediye’den beklemesinler; sporcuların maaşlarını ödemeyi de akletsinler” dedi.

Bu ne zamana kadar sürecek?

Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında katılımcılar ile şu bilgiyi paylaştı: “ Yandaki halı sahayı da aynı şekilde kendileri alacaklar, oranın da çevresini yeni baştan düzenleyeceğiz. Ne zamana kadar? Şahinkaya’daki proje bitene kadar. Bu proje bittiği zaman Beykoz Spor Kulübü Derneği’nin de görevi bitecek. O zaman bir karar vereceğiz; ya o stadı yıkacağız veya diyeceğiz ki, ‘ burası Beykoz Belediyesi Spor Kulübü Derneği’nin sahası olsun.’ O zaman sahayı isteyenleriniz olacak; isteyenlere de yardımcı oluruz.”

Şahin Köktürk Spor Salonu 5 milyon TL masraf ile yenilenecek

Belediye Başkanı, Şahinköktürk Spor Salonu’nun yenilenmesi ile ilgili taleplerini de yetkililere ilettiklerini ifade ederek, “burası inşallah 5 milyon TL’nin üzerinde bir para harcanarak, yenilecek. Buradaki havuzun da kapalı hale getirilmesini arzuluyoruz” dedi.

Bu bizim başarımızdır

Şahinkaya’daki spor kompleksi arsasının İl Gençlik Spor Müdürlüğü’ne devrinin gerçekleştirildiği hatırlatmasında bulunan Belediye Başkanı, şunları söyledi: “ Buranın projelerini çizdirttim. Projeleri şu anda İl’e takdim ettim. Burayla ilgili yatırım, İl Özel İdaresi bünyesine alındı. Bu sene ne kadarını başarırlar, bilmiyorum ama başaracaklar. Biz şu anda Şahinkaya’da yıllardır konuştuğumuz spor alanının İl Gençlik Spor Müdürlüğü’ne Orman’dan devrini sağladık. Bu, bizim başarımızdır.”

Mahalleler yarışacak! Hodri Meydan!

Konuşmasını, “ sporun sadece futbol olmadığını idrak ettiğimiz zaman Beykoz’da spor gelişir, spor sadece futbol değil” şeklinde sürdüren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, bu amaçla Belediye olarak bahar ayında“ Mahalleler arası ödüllü yürüyüş yarışması” düzenleyeceklerini kaydetti. Belediye Başkanı, “ bakalım kaç spor kulübü, mahallesini yürütmeyi beceriyor?” diyerek, yürüyüşe en fazla katılım gösteren mahalleye ödül verileceğini duyurdu. Çelikbilek; “ Hodri meydan!” dedi ve yarışmanın ödülünü ise birinci gelen mahalledeki spor kulübünün bir yıllık masraflarının karşılanması şeklinde açıkladı.

Tekvando şampiyonları onurlandırıldı

Yücel Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise antrenör Osman Günaçtı eşliğinde toplantıya katılan Beykoz Belediyesi Spor Kulübü sporcuları Zeliha Durmuş, Neslihan Korkmaz ile Cansel Aydın’a şampiyonlarda aldıkları dereceler dolayısıyla madalya ve takdir belgeleri takdim edildi.

53 kiloda dört yıldır üst üste İstanbul şampiyonu olan ve Türkiye şampiyonluğu derecesi de bulunan Zeliha Durmuş’a madalya ve takdir belgesi Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından, Neslihan Korkmaz’a ise Dr. Yaşar Kansak tarafından takdim edilirken, Cansel Aydın da ödülünü Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın elinden aldı.

Bir sonraki aylık toplantı Kanlıca Spor Kulübü’nde!

BİSK’in aylık kahvaltılı toplantısı çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu. Bir sonraki toplantı, Kanlıca Spor Kulübü’nde yapılacak.

Haber: Arzu Başlantı

YORUMLAR...